Móda

Vybíráme společenské a plesové šaty

Společenské či plesové šaty si čas od času oblékne každá z nás. Jednou je to na ples, podruhé na firemní večírek a jindy třeba na svatbu nejlepší kamarádky či na maturitní ples našeho potomka atd. Zkrátka vždy se najde nějaká příležitost, na kterou se nám budou perfektně padnoucí šaty hodit, jenže výběr takových šatů není vůbec jednoduchý.

Důležité je zohlednit několik faktorů, jako tvar postavy, barvy, které se k nám hodí i zakrytí případných nedostatků či naopak zvýraznění našich předností tak, aby vynikly, ale zase to nebylo přehnané.

20 Schön Ausgefallene Abendkleider Boutique – Abendkleid

Šaty podle výšky postavy

Pokud je dáma vysoká, potřebuje jednoduchý model, jenž přirozeně obepne postavu a bude působit elegantně. Vyhněte se šatům, které mají dlouhé rukávy, neboť u vyšší postavy se často stává, že jsou takové rukávy pro zlost a naopak vypadají krátké.

To kazí celkový vzhled samotných šatů a působí to velmi rušivým a nevhodným dojmem. Vysoká postava, která má navíc i nějaké to kilo, by rozhodně nikdy neměla oblékat objemově výraznější šaty, protože bude vypadat mnohem mohutnější, než ve skutečnosti je.

Na druhé straně ženy s malou postavou si mohou dovolit i širší šaty a vůbec jim to neuškodí. Hlavní je, aby se u malé postavy zvýraznil pas samotných šatů, aby žena nevypadala jako useknutá. Skvěle se hodí i výrazné módní doplňky umístěné na horní polovinu těla. Šaty nesmí být příliš moc dlouhé, ale ani volné, jinak budou plandat a vy budete vypadat ještě drobnější a menší, než vůbec jste.

Společenské šaty pro postavu ve tvaru jablka

Postavu tvaru jablka poznáme tak, že se ženám tuk ukládá zejména v oblasti břicha a hýždí. Přestože takový problém trápí nejčastěji plnoštíhlé ženy, můžeme narazit i na takové ženy, které jsou sice štíhlé, ale právě v této části těla řeší podobný problém, i když v menším měřítku.

U žen s postavou jablka je poprsí středně velké i větší, zatímco pas má vcelku velký obvod. To je nakonec důvod, proč postava, respektive trup připomíná zaoblené jablko. Oproti tomu nohy patří k nejštíhlejší partii celého těla, což někdy může působit značně asymetricky.

Pokud jde o šaty na společenskou událost, vhodné jsou pro tuto postavu splývavé, aby odvedly pozornost právě od největšího problémů této postavy a to od břicha. Dobré je, když mají šaty hluboký a trochu širší výstřih do V, ten se postará o optické zeštíhlení a zároveň zvýrazní poprsí, které bývá většinou u těchto postav plnější.

Když si vyberete přepásané šaty, vždy si pohlídejte, aby byla šerpa nebo pas přímo pod prsy, tím se perfektně schová bříško. Jednoduché to není ani s výběrem barvy, z obecného hlediska se hodí spíš tmavší odstín a jednoduchý střih, aby nebyl vršek těla tak nápadný.

Oproti tomu sukně je lepší pestřejší, kaskádovitá nebo aspoň v nějaké zajímavé barvě, zkrátka musí být opakem vrchní části šatů. Díky tomu přitáhnete pozornost do spodní části těla a nikdo si nebude všímat problémových (širších) partií. Perfektně se hodí i vysoký rozparek sukně, aby dal vyniknout štíhlým nohám, případně zkuste mini verzi šatů, tak budou nohy vidět mnohem lépe.

Společenské šaty pro postavu ve tvaru hrušky

Bohužel, ani tento typ postavy to s výběrem šatů nemá jednoduché, protože horní polovina těla je výrazně štíhlejší, ramena drobnější a pas velmi dobře znatelný, ale zase boky, hýždě a stehna jsou mnohem větších rozměrů.

Boky mohou mít klidně i o jedno a více čísel větší obvod než mají prsa či pas. Často se stává, že se ženy s touto postavou sice nenarodí, ale jakmile dosáhnou určitého věku, začnou se tvarovat právě do hrušky, někdy se to děje třeba i po porodu.

Žena s postavou hrušky potřebuje hluboké výstřihy a vůbec nezáleží na tom, jestli zvolí klasické véčko (výstřih do V) nebo kulatý výstřih. Hluboký výstřih dá vyniknout krku a prodlouží ramena. Skvělé je, když k tomu přidá ještě výrazné šperky, ať už náhrdelník nebo nějaký velký přívěsek, případně vhodné módní doplňky co dekolt ozdobí a přitáhne pozornost očí.

U horního dílu šatů zvolte korzetový styl nebo aspoň natolik přiléhavý model, díky němuž bude zvýrazněn krásný štíhlý pas. Ostatně na štíhlounký pas se dá upozornit také šerpou, pokud možno nějakou výraznou či přepásáním. V případě sukně je dobré sáhnout po takovém modelu, který má sukni méně výraznou, nejlépe když bude splývat.

Sukně by neměla být moc objemná, ale zase si hlídejte, aby látka nebyla příliš tenká, jinak by mohla právě tyto partie až příliš obtahovat a to jim rozhodně neprospěje. Nejlépe se bude hodit sukně, co je od pasu dlouhá a má tvar písmene A.

Společenské šaty pro postavu ve tvaru obráceného trojúhelníku

Pokud myslíte, že postava obráceného trojúhelníku je nějaká výhra, tak to také není pravda. Taková postava má totiž nevýrazné téměř chlapecké boky a nohy o hodně štíhlejší, než je samotný trup. Naopak ramena jsou široká a dokonce i prsa bývají větší. Jednoduše řečeno je výraznější horní polovina těla a od ramen se zužuje.

To ostatně bývá důvod, proč se o takové postavě často říká, že vypadá jako mrkev. Pořídit šaty pro takovou postavu není jednoduché a s ohledem na dost výrazné rozdíly mezi horní a dolní polovinou těla není vůbec snadné to sladit tak, aby to vypadalo dobře nahoře i dole.

Jestliže to má opravdu klapnout a šaty mají vypadat dobře, je lepší buď pořídit oba díly společenských šatů samostatně, tedy zvlášť vršek i spodek, nebo si je nechat ušít přímo na míru. Vrchní díl šatů zvolte s výstřihem do V, případně je vhodný hlubší výstřih v kaskádovitém stylu. Tím se prodlouží krk, ale také trup.

Skvěle se hodí i srdcovitý živůtek, který klade důraz na poprsí, což ostatně dokáže i přepásání pod prsy. Naopak sukně je lepší v jednoduchém splývavém tvaru. Neměla by ovšem postrádat dostatečný nádech elegance.

Dobré je zvolit výraznější rozparek, ten dá vyniknout krásně štíhlým nohám. Nejlepší kombinací je tmavší vrchní díl, ten nebude tak výrazný a lépe tak dá vyniknout světlému a hlavně pestrému spodnímu dílu.

Společenské šaty pro postavu ve tvaru přesýpacích hodin

Gratulujeme! Pokud jste tou šťastnou, která se může pyšnit postavou ve tvaru přesýpacích hodin, pak jste majitelkou té nejideálnější ženské postavy vůbec. Dokonalý jasně znatelný pas, středně velká ňadra a stejně široká ramena i boky.

Taková postava je symetrická a bez problémů si může vybrat jakékoliv oblečení, což zahrnuje i společenské či plesové šaty. Přesýpacím hodinám, tedy tomuto typu postavy sluší takové šaty, které mají zvýrazněný pas.

U střihu jsou možností různé varianty, asymetrickými výstřihy počínaje, přes různé prostřihy až k nápadným potiskům. Dámy, nemusíte se bát ani různých módních doplňků, právě naopak, jen je potřeba vhodně kombinovat, aby to působilo elegantně a stylově.

Společenské šaty pro postavu ve tvaru obdélníku

Každá žena, která má postavu ve tvaru obdélníku, se musí smířit s tím, že je téměř bez pasu. Ramena má asi tak ve stejné šířce jako boky a v podstatě i celý trup je na tom podobně. Co se týká poprsí, to je většinou menších rozměrů a drobné jsou i hýždě.

Výběr šatů ale takovým problémem není. Pro postavu tvaru obdélníku jsou perfektní šaty zvýrazňující pas. Je-li postava štíhlá, hodí se šaty s korzetem a problém nejsou ani volánky či kanýry, pokud máte nějaké to kilo navíc, sáhněte po šatech, jež jsou přepásány šerpou.

Dlouhé nebo krátké společenské šaty?

Pokud se chystáte třeba na firemní večírek, většinou není nutné délku šatů příliš řešit, zkrátka si vezmete takové, které se vám líbí. Dlouhé společenské šaty se hodí na plesy, bez ohledu na to, jestli je maturitní nebo třeba v opeře, ale také na různé společenské události, jež ve většině případů vyžadují tzv. dress code, tedy předepsaný oděv. O čem je řeč?

Black Tie

To je nejběžnější formální oblečení, které je určeno pro ty nejdůležitější a nejproslavenější události. Každá ženy by měla sáhnout po dlouhé večerní toaletě. Co se týká barev, není důležité se držet pouze černé, takže můžete lehce popustit uzdu fantazii v oblasti barev. U komornějších událostí, kde není tolik hostů, dají se využít i koktejlové šaty/koktejlky.

White Tie

Tady už jde o hodně formální událost a vždy je důležité zvolit dlouhou večerní a hlavně honosnou róbu. Vedle označení White Tie se jí také říká Ultra Formal.

Formal

Jde o formální událost, kde u výběru šatů platí naprosto stejná pravidla jako v případě Black Tie. Jakmile se jedná o kreativní prostředí, není problém svou garderobu trochu odlehčit a zvolit buď dlouhé večerní šaty, koktejlky nebo klidně i večerní kostýmek, co bude mít jednoduchý a přesto elegantní střih.

Creative Black Tie

Dokonce i toto je formální událost, na kterou potřebujeme společenské šaty, ale tady máme volnou ruku v tom, že se není nutné držet klasiky a klidně zvolit moderní šaty podle aktuálních módních trendů večerního oblečení. Fantazie může jen na plné obrátky a není třeba se nijak omezovat.

Je lepší si šaty půjčit nebo koupit?

Předtím, než si vůbec začneme nějaké šaty vybírat, není na škodu si rozmyslet, jestli si můžeme dovolit je koupit nebo se nám vyplatí si je raději půjčit. Šaty nejsou zrovna levnou záležitostí a vždy záleží na aktuální finanční situaci. Není na škodu si šaty prohlédnout přes srovnávač cen a zjistit, v jakých cenových relacích se pohybují.

Pokud si chcete šaty jen půjčit, musíte se informovat opravdu podrobně nejen o ceně šatů, ale i o případných příplatcích, například za čištění a podobně. Jestli zvolíte jednoduché šaty a máte jistotu, že je využijete víckrát, kupte si je, u bohatě zdobených šatů, které vezmete jednou, zvolte půjčovnu.

Dámy, jestli patříte k fanouškům módy, podívejte se na články o známých a hlavně luxusních značkách, jako je Ralph Lauren, Guess, Michael Kors, Gant, Calvin Klein nebo třeba Armani.

Přidat komentář