Móda

Michael Kors – král módních doplňků

Michael Kors je americký módní návrhář, který je ve svém oboru opravdovou špičkou. Ve světě módy se začal pohybovat už jako malý chlapec, tehdy se objevoval v reklamách na populární cereálie. Když pak vznikla stejnojmenná značka, brzy se dostala do těch nejluxusnějších obchodních domů.

Ovšem na doplňky a kabelky, kterým Michael Kors vládne, došlo až v roce 2001, když se na ně tato značka zaměřila. Dnes je logo MK v podstatě nesmrtelnou legendou a vy si tyto produkty můžete vybírat v mnoha tvarech, stylech, ale i barvách.

Zajímavé je, že třeba v roce 2009 se velmi slušivý model Michaela Korse objevil i na oficiálním portrétu první dámy Spojených států Amerických, tehdy jej oblékla Michelle Obama. Ostatně byl to právě tento úžasný návrhář, který jako uragán vtrhl na evropská přehlídková mola a naučil Pařížanky, jak se obléknout jako normální žena a přesto zůstat dámou a tzv. šik.

Představujeme Karla Andersona alias Michaela Korse

Není to vtip, ale fakt, neboť 9. srpna 1959 se narodil na Long Islandu v New Yorku Karl Anderson. Jeho maminka, původem židovka, byla poměrně úspěšnou modelkou, se o 5 let později provdala na Michaela Davida Korse.

Svému pětiletému synovi pak nabídla, že by si mohl změnit jméno podle svého otčíma. Této šance se Karl okamžitě chytil a tak světlo světa spatři Michael Kors, jež po celé své dětství až do dospělosti vyrůstal v New Yorku.

Zajímavé je, že původně byla jeho snem herecká kariéra, proto se ve svých 14 letech rozhodl, že začne navštěvovat lekce herectví. Bohužel s talentem pro tento obor na tom nebyl nejlépe, neuměl totiž tančit ani zpívat, takže to s jeho kariérou herce nevypadalo příliš růžově.

Uvědomil si, že pokud by v tomto snu pokračoval a dál se věnoval herectví, dopadlo by to špatně a on by skončil na nějakém zapadlém místě jako poslíček nebo třeba číšník, který bude každý den čekat, jestli se má náhodou někdo neozve s nabídkou nějaké béčkové role v příšerném filmu.

Vzhledem k jeho ambicím a touze po tom něco dokázat, bylo něco takového nemyslitelného a zcela nepřijatelného. Takže i když ještě nějaký čas chodil do herecké školy, věděl, že herecká dráha nebude jeho budoucností.

Věděl dobře, že by radši celý den nakupoval, než se věnoval studiu Shakespeara. To byl také důvod, proč se nakonec vzdal kariéry herce a začal navštěvovat Fashion Institute of Technology v New Yorku, kde nakonec vystudoval módní návrhářství.

Zlomovým okamžikem byl rok 1981, tehdy totiž odstartovala kariéra úspěšného módního návrháře Michaela Korse, jak ho známe dnes.

Start jeho kariéry představoval prezentaci první dámské módní kolekce, která byla určená pro obchodní domy zvučných jmen, jako je například Bloomingdales, Neiman Marcus, Bergdorf Goodman nebo populární Saks Fifth Avenue.

Určitě vás nepřekvapí, že kolekce byla obrovským hitem a během chvilky se vyprodala. Michael měl jasno v tom, že směr, jakým se vydal, byl tou nejlepší volbou.

Spojené státy si svou módou okamžitě získal a neexistoval snad jediný člověk, kterému by jméno Michael Kors nic neříkalo. Ovšem Evropa pro něj byla zatím jen velkou výzvou.

Ovšem pak přišel rok 1997 a Michael se stal kreativním ředitelem a hlavním designérem francouzské značky Celine, která se po jeho příchodu otřásla až v základech.

Michael Kors si jel po svém a po jeho zásahu nezůstal kámen na kameni. Brzy se objevila nová kolekce Ready-to-wear, tedy oblečení pro každodenní nošení, které bylo kritiky přijato velmi pozitivně.

V roce 2003 se Michael rozhodl své místo opustit a založit si svou vlastní značku, která ponese jeho jméno. To se mu povedlo a roku 2004 se představila značka Michael Kors. Ovšem není to jen oblečení, které se pod touto značkou objeví, vzniká totiž i zbrusu nová kolekce, jež zahrnuje obuv a také kabelky.

Které celebrity ho mají v oblibě?

Ocenění MK

Není žádným překvapením, že Michael Kors posbíral spoustu ocenění. Jako příklad můžeme uvést třeba cenu CFDA (The Council of Fashion Designers of America), kterou v roce 1999 získal za dámskou kolekci. Stejnou cenu pak dostal ještě v roce 2003, ale to už za pánskou kolekci.

Pevné postavení na trhu

Značka Michael Kors se může pochlubit stabilním postavením na trhu, které nezlomila ani finanční krize, jako tomu bylo u jiných značek, jež zaznamenaly určitý procentuální pokles v zisku. V prosinci roku 2011 vstoupila značka MK na burzu.

Netrvalo dlouho a hodnota jejich akcií se zdvojnásobila. Ostatně sám pak spolu se svou matkou zaskočil na burzu v New Yorku a zahájil prodej akcií (tzv. ring the bell), přičemž prodal dalších 25 milionů akcií své značky.

Obchody MK

Již v roce 2006 měl rozsáhlou síť obchodů, která představovala více než 60 poboček po celém světě. Jeho obchody najdete ve známých světových metropolích jako je New York, Beverly Hills, Palm Beach, Chicago, Mnichov, Soul, Miláno, Londýn, Paříž, Istanbul, Dubaj, Tokio, Hong Kong, Šanghaj a Rio de Janeiro.

Michael Kors a svět filmu

Jak už jsem zmiňovala předtím, značka MK si získala mnoho celebrit. Ovšem to je jen zlomek, protože modely Michaela Korse se pravidelně objevují na takových akcích jako je třeba předávání Oscarů.

Samozřejmostí jsou i návrhy oblečení, které se objevuje v hollywoodských filmech. V neposlední řadě se podílí na stylingu uznávaných hereček. Jeho modely jsou oblíbené po celém světě nejen díky použitému materiálu, ale i pro jejich střih či barvy.

Kolekce

Značka má celkem dvě kolekce, jednou je klasická Michael Kors a pak je druhá, která nese jméno Michael Michael Kors. Obě tyto značky patří k luxusním a mají pevné postavení ve světě módy i mezi známými osobnostmi.

Jaký sortiment zahrnuje značka MK?

Zajímavosti

Michael je velkým fanouškem Oscara de la Renty, což je jeho kolega z oboru, kterého MK velmi obdivuje. Tvrdí o něm, že je to mistr ženské krásy a jeho výtvory to dokazují.

Je veřejným tajemstvím, že Michael je již dlouho zadaný a dokonce i šťastně ženatý. Vzal si totiž svého dlouholetého partnera, Lance Le Pere. Prožil s ním několik let na jihu Afriky, kam odjel čerpat inspiraci na kolekci v barvách džungle, kterou představil již před lety.

Jak sám Michael často říká, těší ho, když vidí obyčejné lidi, které potká na ulici, jak jsou oblečeni do jeho modelů a v ruce drží některou z jeho kabelek. Pak si může být jistý, že to co s láskou dělá a vytváří, dělá opravdu dobře.

Podívejte se i na další značky zvučných jmen, o kterých jsme již psali, například Calvin Klein, Ralph Lauren nebo také Gant.

Přidat komentář