Tipy

Zimní sporty – připravte se na novou sezónu

Dá se říci, že zimní sezóna se rozjela na plné obrátky a my už teď přemýšlíme, jak nejlépe strávit volné dny, které nás čekají a jakým sportům se během této doby věnovat. Někdo svou dovolenou tráví v zahraničí, jiní upřednostňují naše letoviska, ale jsou i tací, kteří jsou nejraději na své vlastní chalupě, kde mají dostatečné zázemí pro veškeré aktivity, ať už jde o zimní sporty nebo třeba obyčejné procházky.

Zimní sezóna potřebuje důkladnou přípravu, zejména pak u těch jedinců, jejichž největším sportovním výkonem během roku je cesta z parkoviště domů a zpět, případně povinný nákup potravin. Kromě fyzické přípravy, která je zásadní, pokud si nehodláme hned při prvním postavení na brusle či lyže něco zlomit, je správné vybavení a také ochranné prvky.

Čím začít?

Pro začátek je dobré si rozmyslet, pro který sport naše srdce tluče ze všeho nejvíce. Přestože zima se ve většině případů nese ve znamení lyžování, existují i další oblíbené zimní sporty, zejména pak bruslení či hokej.

Jasné je, že každý sport má své specifické vybavení a pokud nejste fanoušky toho, že si ho půjčíte ve specializovaných půjčovnách, je nejlepší si pořídit své vlastní, které si budeme používat jen my a nikdo nám ho nebude tak říkajíc osahávat.

Ideální je, když nejdříve zkontrolujeme, jaké vybavení vlastně máme a které převažuje, případně, jestli vlastníme věci jen na jeden jediný sport nebo pro dva i více. Musíme mít chrániče, vhodné oblečení, helmy/přilby a mnoho dalšího. Společně se teď podívám, jak se komplexně nachystat na zimní sezónu a na nic nezapomenout.

Musíme si uvědomit, že když nehodláme trávit zimní volno na chalupě, je dobré se dopředu o všem informovat, abychom pak po příjezdu do vybrané destinace nebyli nemile překvapeni nečekanou situací.

Přehled o cenách

Jestliže chceme vyrazit na hory, není na škodu si předem zjistit, jaké jsou ceny skipasů v jednotlivých střediscích. S ohledem na to, že každý majitel/provozovatel má nastaven vlastní ceník, je dobré si udělat takový menší průzkum a porovnat ceny skipasů z více míst.

Například v zahraničí je průměrná cena skipasů cca 40 – 50 eur i více, u nás meziročně podraží zhruba o 3,5 procenta, což je takový průměr a to hlavně v těch větších lyžařských střediscích. Výhodné je zakoupit permanentku, ať už pro jednotlivce na více dní nebo rovnou rodinnou, díky čemuž můžeme získat slušnou slevičku.

Určitě je vhodné se poptat i na různé varianty a kombinace, protože třeba v Itálii je běžné, že v některých střediscích je v rámci ubytování skipas naprosto zdarma.

Vhodná cílová destinace

Jestliže se chystáme za zimními sporty, vždy je dobré dopředu zvážit náš aktuální zdravotní stav a hlavně naše schopnosti. Pokud není naše zdraví stoprocentní, rozhodně není dobré se jen tak postavit na sjezdovku nebo třeba jít bruslit. To samé platí v případě výběru střediska s ohledem na to, jak pokročilým lyžařem jste nejen vy, ale i ti, kdo jedou s vámi.

Ne každý si troufne hned na ty nejnáročnější sjezdovky, takže stojí za to zjistit, jestli jsou ve vybraném lyžařském středisku sjezdovky vhodné pro začátečníky, pokročilejší a také nadšence pro adrenalinovou jízdu. Když si ještě zvolíte skiareál, který je ve vyšší nadmořské výšce, máte jistotu kvalitnějšího sněhu.

Má lyžařské středisko něco navíc?

Pokud fandíte i jiným zimním sportům, poptejte se, jestli nemá lyžařské středisko i něco navíc, ať už ledovou plochu, kde si můžete jen tak zabruslit nebo klidně i zahrát hokej. Tady se nabízí třeba snowtubing, bobová dráha a jiné adrenalinové zážitky. No a není k zahození, když si budete moci po dni stráveném bruslením či lyžováním odpočinout v nějakém wellness centru.

Správné oblečení

Jestli přes rok milujete nošení triček, džínsů a tomu podobného oblečení, na lyže to chce skutečně kvalitní a maximálně pohodlné kousky. Z obecného hlediska je nejlepší, když se člověk řídí zásady tří vrstev, což je vrstva oblečení, které saje, na to zateplovací vrstva a poslední tzv. ochranná.

Termoprádlo se postará o to, že i v případě, že se budete hodně potit, vaše tělo bude neustále v suchu, zatímco díky zateplovací vrstvě máte jistotu, že vám nebude zima ani, když si sednete do sněhu a v případě ochranné vrstvy si lyžování užijete i tehdy, kdy bude hustě sněžit.

Zapomínat nesmíme ani na kvalitní ponožky a samozřejmě i hřejivé rukavice. Důležité je, aby byla oblečení poskytována správná péče a vždy se čistilo přesně tak, jak uvádí pokyny na cedulce. Jakékoliv nečistoty a dokonce i prach snižují charakteristické vlastnosti, které takové oblečení má a tím je menší voděodolnost bund i kalhot.

Kvalitní vybavení a bezpečnostní prvky

Jak jsem již zmiňovala v úvodu, základem každého sportu je vhodné a pokud možno kvalitní vybavení, které se liší podle toho, pro jaký sport se rozhodneme. Jestliže se chystáte vyrazit za bruslením nebo víte, že ve vybraném lyžařském středisku je ledová plocha, rozhodně vám ve výbavě nesmí chybět zimní brusle.

Fandové hokeje zase potřebují hokejové rukavice a k nim kvalitní hokejky. Naprostou samozřejmostí pak jsou hokejové helmy, a to nejen kvůli tomu, aby byla hlava chráněna při srážce s jiným hokejistou, ale také když třeba nečekaně spadnete a mohlo by hrozit, že hlavou bouchnete o led. Hokejové chrániče se hodí vždy a bez nich na led ani nevyjíždějte, protože hned při prvním pádu pocítíte proč, jste si je měli raději nasadit.

No a samotnou kapitolou jsou samozřejmě potřeby pro lyžování, kde je toho vybavení také poměrně dost. Pro začátek samozřejmě sjezdové lyže a rovněž kvalitní sjezdové boty. Na lyže rozhodně nikdy nevyrážejte bez kvalitní lyžařské přilby, protože následné úrazy kvůli chybějící přilbě mohou být fatální a někdy dokonce až smrtelné. Samozřejmostí jsou lyžařské brýle a sjezdové hole, kde stejně jako u ostatních částí vybavení platí, že musí být kvalitní, aby byla zajištěna maximální bezpečnost vaše i lidí kolem vás.

Přečtěte si také článek, kde se podrobněji zabýváme výběrem oblečení na hory nebo co vše je dobré vědět o zimních sportech.

Přidat komentář