Vztahy

Proč ženy stále věří lhářům a jak se dá chytře mluvit s muži, aby nás vnímali

Spousta žen přemýšlí, jestli člověk, kterému tolik věří, není jen dalším notorickým lhářem, jako ten předchozí. Rozum velí utéct co nejdál a opustit ho, ale vy stejně zůstáváte a věříte mu. Proč vlastně? Určitě znáte ten pocit, když někoho potkáte, jste s ním určitou dobu a najednou se vám zdá, že by to přece jen mohl být ten pravý.

Jste šťastná, že si s ním rozumíte a on vám věnuje velkou část svého času. Jenže co když pak jednoho dne zjistíte, že vás celou dobu jen tahal za nos a lhal vám? Když na něj uhodíte, začne najednou prosit o odpuštění a slibovat jak se polepší. V mnoha případech je žena tak zamilovaná, že prostě nechce vidět fakt, že žije s lhářem, který se prostě nikdy nezmění.

Stále mu bude odpouštět a snažit se uvěřit jeho lžím a slibům. Existuje vůbec nějaký rozumný a hlavně účinný způsob jak se konečně poučit ze svých chyb a přestat neustále sdílet život s nějakým lhářem, kterému na vás v podstatě vůbec nezáleží?

Mám poslechnout srdce nebo rozum

Představte si, že jste byla hodně dlouho sama a najednou se před vámi objevil ON! Muž, na kterého jste tak dlouho čekala a teď všechny své city, naděje i energii, jež jste si celá léta schovávala, můžete vložit do svého nového objevu. Vždyť je tak úžasný, vtipný, energický a hlavně říká to, co tak moc chcete slyšet.

Jenže najednou zjišťujete, že to vše, co se vám zdálo jako sen, je jen jedna velká lež a muž vašeho srdce pak obrovský lhář. A není to o tom, že vám zalhal pouze jednou, on jednoduše lže opakovaně, je to zkrátka notorický lhář, co se nikdy nezmění.

V tuto chvíli přichází na řadu věčný boj mezi rozumem a srdcem. Na straně jedné je rozum, který vám radí, abyste toho lháře okamžitě opustila a udělala za setkáním s ním dlouhou tlustou čáru. Jenže je tu ještě srdce a to o nějakém opouštění nechce ani slyšet, protože jste do toho muže zamilovaná a určitě byste měla po jeho odchodu zlomené srdce.

Bojíte se totiž, že když ON odejde, tak už by také nemusel žádný jiný přijít a vy zase zůstanete úplně sama. Najednou vás přepadne strach a začínáte přemýšlet co vlastně dělat. Máte sice obavy z toho, co vám zase příště provede, ale nechcete být jako kůl v plotě. Jenže vás děsí i fakt, že možná nebudete schopná udělat to, co byste měla, tedy opustit ho.

Strach z neznáma je obrovský

Přestože vám lži lámou srdce a již dávno zlikvidovaly vaše očekávání, vždy se může najít nějaký důvod, proč v takovém vztahu zůstávat, i když v něm být nechcete. Důvodem mohou být společné děti či přátelé, krásné vzpomínky na minulost, případně i naděje, že se to mezi vámi snad jednou změní.

Nastává čas, položit si několik otázek. Najdeme si cestu jeden k druhému bez neustálých lží? Pozná konečně, že vy jste v jeho životě nejdůležitější a měl by si vás konečně začít vážit? Proč s ním vůbec zůstávám a nejsem schopná překonat ten strach z rozchodu? Neměla bych se už konečně posunout dál a žít spokojený život bez něho? Otázek je mnoho a vy se nesmíte bát si je položit.

Cokoliv, co vás zajímá, na to se musíte zeptat a snažit se najít správnou odpověď. Rozhodnutí je jen na vás a určitě byste se neměla nechat ovlivňovat ničím, co na vás bude zkoušet. Zapomeňte na plané sliby, kterých jste slyšela už stovky, výhrůžky, co vás mají zastrašit, prostě vše musíte hodit za hlavu a myslet sama na sebe. Nesmíte mít neustále strach a nechat se ovlivňovat svými city.

Syndrom hladového srdce je zákeřný

Pokud jste toto označení ještě neslyšela, pak vám ho přiblížíme. Hladové srdce se říká takovému srdci, které dlouhodobě postrádá opětovanou lásku. Ta mu chybí a srdce po ní touží, takže v podstatě funguje jako takový malý pes, který vás vítá tím radostněji, čím později jste dorazila domů.

No a ve vztahu je to podobné, neboť hladové srdce se chová jako ten pes, jen s rozdílem, že čím později se dostavuje pocit opětované lásky, tím je srdce šťastnější. Zároveň s tím je ovšem mnohem více zaslepené. Je dokázáno, že vyhladověný člověk, kterému dlouho chyběla láska, pro vás s radostí udělá mnohem víc než předtím.

Když se na to podíváme z pohledu ženy, která věří lháři, pak to vypadá asi tak, že vaše vyhladovělé srdce je tak šťastné, jak se mu muž opět věnuje, že mu zapomenete vše, co udělal. Stačí vám k tomu málo, například vám slíbí, že se polepší a bude vám pomáhat, zapřísahá vás, že už nikdy znovu nebude lhát, přestože byl zrovna přistižen při lži atd.

S každým takovým slibem se vám ulevuje a padá vám ze srdce obrovský balvan. Uvěříte, že to co vám tento lhář slibuje určitě splní a znovu tak vstupujete na tenký led lži, kterou na vás chystá. Pamatujte si už jednou provždy, že notorický lhář se nikdy nezmění a jeho sliby jsou plané.

Příčina a následek

Jakmile jednou lhář zjistí, že mu jeho lži a vše co dělá, projdou a vy mu to vždy odpustíte, když použije kouzelná slůvka, jako miluji, lituji, slibuji, přísahám a podobně, bude toho zneužívat. Je mu jasné, že když už mu to prošlo napoprvé, určitě to projde znovu a vy mu to i příště zase klidně zapomenete a hodíte jeho malou lež za hlavu.

Nutno podotknout, že v životě se nikdy nic neděje jen tak náhodou, naopak, vše má svou příčinu i následek. Vaším zvykem je ocenit pouze dobré zkušenosti, jenže si uvědomte, že vás naopak formují špatné zkušenosti, posilují vás a budují vaší obranu proti takovým lidem, jako je člověk, před kterým se chystáte utéct, ale nenašla jste zatím odvahu.

Každý jednotlivý muž, se kterým jste se někdy setkala a chodila s ním, vám předal určitou zkušenost, bez ohledu na to, jestli byla dobrá nebo špatná. Právě tyto předané zkušenosti začaly hned od začátku formovat vaši osobnost. Možná, že vám ten muž nedal přesně to, co jste chtěla, ale získala jsem od něj to, co jste aktuálně potřebovala. Neřešte to a jednoduše to přijměte, i kdyby to bolelo sebevíc.

Když odpustíte, můžete se posunout dál

Řešíte vlastně dilema, protože on vás nutí jít někam, kam sice potřebujete jít, ale sama od sebe byste se tam nikdy neodvážila a rozhodně tam nešla. Přestože je vaše zkušenost s ním negativní a vy nenávidíte vztah, který mezi sebou máte, neberte ho jako nucené zlo, ale jako zkušenost, kterou jste prožila a také jako cennou lekci do života. Taková lekce je pro vás lepší, než kdybyste šla k nějakému specialistovi, protože díky ní už teď víte, že znovu stejnou chybu neuděláte.

Tyto zkušenosti a lekce co nasbíráte, ať už s jedním či s několika muži jsou k nezaplacení a vy byste se měla pokusit v nich hledat vděčnost, smíření a také pochopení, ostatně je to něco, na co určitě nikdy nezapomenete.

Mějte na paměti, že když budete jen čekat na změnu, aniž byste se odpoutala, pak začnete nenávidět a chtít se pomstít, ale tím se budete zbytečně připoutávat k minulosti neviditelnými pouty. Nemyslete na to, jak moc vás to bolí nebo že se chcete pomstít, hoďte to za hlavu, odpusťte a uzavřete jednu nepříjemnou životní kapitolu, abyste mohla začít s úplně novou a lepší.

Zkuste vykročit do neznáma

Vzpomínáte, jak vás vždycky někdo držel za ruku, stál při vás v každé situaci, pomáhal s řešením všech problémů, zejména když jste byla malá? Stále kolem sebe takové lidi máte, jenže si musíte uvědomit, že teď už jste dospělá žena a musíte se snažit si pomoci sama.

Stojíte nohama pevně na zemi, ale obáváte se, že když nad vámi momentálně nikdo nedrží ochrannou ruku, tak to nezvládnete a hledáte záchytný bod, protože se bojíte padnout. Ovládá vás strach z toho, že když už padnete, tak nedokážete sama vstát nebo vstanete, ale jen velmi obtížně. Nebojte se toho a skočte do toho rovnýma nohama.

Jen zkuste zapátrat v paměti a vzpomenout si na všechna místa, která jste navštívila a něco na nich prožila. Určitě vám utkvělo v paměti, že když jste tato místa opouštěla, protože tam už pro vás nic nebylo, jak vás to posilovalo a zároveň i posouvalo na jiná zajímavější místa s novými příležitostmi, zážitky a událostmi. Nakonec sama víte, že to vždy bylo něco nového, nečekaného a hlavně krásného. Zkuste tedy vykročit do neznáma a ničeho se nebát.

Nesmíte se bát toho, že by to mohlo být horší

Snažte se porozumět tomu, proč se pořád tak bojíte zažít něco nového a obáváte se, že by to pro vás bylo horší než to, co zažíváte teď. Uvědomte si, že svým strachem se zbytečně připravujete o něco krásného, co teď sice ještě nevidíte, ale někde to tam určitě je.

Jenže dokud neuděláte krok vpřed, tak to nemůžete vůbec vidět. Přiznejte si, že se zkrátka bojíte a vykročte kupředu, ať si uvědomíte, že sice cítíte strach, ale jedině když se pohnete, tak se ho zbavíte. Uvidíte, že toho nebudete litovat a budete znovu svobodná jak po citové tak fyzické stránce.

Pokud už máte jasno v tom, že nemáte věřit lhářům, podívejme se teď na další problém a tím je mluvení s muži. Jak na to jít chytře, abyste ho neodradila a jak jim vlastně naslouchat?

Jak chytře mluvit s muži?

Také patříte k těm ženám, které neustále svého muže poučují a vyčítají mu, že za vše co se vám děje i za vaši nespokojenost je zodpovědný právě on? Jestli ano, pak si můžete být jistá jedním a to, že si zaděláváte na pořádný malér, ze kterého se hned tak nedostanete. Zkuste mužům naslouchat a naučte se je chápat. Není to zase až tak moc těžké.

Emoce a pocity versus fakta

Všichni dobře víme, že každá žena vždy sděluje své pocity a emoce, jenže muži se drží faktů. Vžijte se do situace, kdy vám partner řekne, že má nějaký problém. Správně byste mu měla dát najevo podporu, vyslechnout ho a nabídnout svou pomoc.

Jenže ruku na srdce, kolikrát ho rovnou odpálkujete s tím, že už zase něco má a jeho problémy vás nezajímají? To je velká chyba, protože tak jen docílíte toho, že se uzavře a nebude s vámi chtít komunikovat, případně vás vymění za jinou ženu, která na něj bude vlídnější a vždy ho ráda vyslechne.

Pokud si chcete chlapa udržet, naučte se nejen brát, ale také dávat, to znamená, že mu budete naslouchat, místo toho, abyste ho pokaždé jen odehnala. Faktem je, že to, co každého muže rozčiluje ze všeho nejvíc je fakt, že žena nechápe pocity, které se snaží svým způsobem vyjádřit, jenže dotyčná jeho způsobu zkrátka nerozumí.

Poslouchejte a opakujte to, co slyšíte

Ve chvíli, kdy vám partner něco vypráví, dívejte se na něj a ukažte mu, že ho skutečně posloucháte. Ideálně to udělejte tak, že zopakuje to, co jste slyšela. Například, když vám řekne, že se kvůli něčemu cítil hloupě, řeknete mu: „Aha, ty ses tedy kvůli tomu cítil hloupě, to chápu. “

Nemusíte to vůbec chápat, ale vyjádříte mu tím podporu. Stačí se jen naučit technice tzv. aktivního naslouchání. Není to těžké a vašeho partnera to potěší. Odnaučte se mu neustále něco vyčítat a říkat mu, co dělá špatně a zkuste změnit svůj přístup a chovat se úplně jinak. Buďte chytrá a používejte vhodnou ženskou taktiku.

Zkuste mu třeba říci, že je vám líto, že se mu zdá, jako byste nebyli na stejné lodi a vy ho poslední dobou málo pouštíte ke slovu. Dejte mu najevo, jak vás mrzí, že se kvůli vašemu nepochopení trápí a uvidíte, že proboříte tu zeď, kterou jste nechtěně mezi vámi vytvořila.

Tím, že ho pochopíte a přijmete jeho problém mu ukážete, že vás zajímá a jeho problémy vám nejsou ukradené. Uvidíte, že se vám mnohem více otevře a rád se znovu svěří s dalšími potížemi, city a emocemi. Je to ideální způsob jak najít společnou řeč a porozumět si navzájem.

Dotýkejte se ho, když se svěřuje

Sedíte během partnerova vyprávění tiše jako pěna a jen tak na něj koukáte, aniž byste se pohnula? Chyba, nejen, že vypadáte, jako nějaká figurína, ale ještě si váš protějšek bude myslet, že ho vůbec nevnímáte a ignorujete jeho vyprávění.

K tomu, aby se muž svěřil se svými pocity a emocemi, potřebuje sebrat hodně velkou odvahu. Zároveň však potřebuje jistotu, že ho posloucháte. Pokývejte hlavou, občas řekněte například aha nebo chápu, případně zkuste i fyzický kontakt.

Muž musí vědět, že to co vám říká, vnímáte a rozumíte mu. Hlavně nezapomeňte na fyzický kontakt. Dotkněte se ho na ruce, pohlaďte ho nebo ho rovnou držte za ruku či objímejte. Tím mu v podstatě říkáte, že vás jeho vyprávění zajímá a chcete mu pomoci to vyřešit, ale také, že má dostatek osobního prostoru k tomu, aby se svěřil. Pokud tohle všechno zvládnete, máte vystaráno.

Na našich stránkách najdete i další zajímavé články z oblasti vztahů, například proč muže děsí silné ženy, které stojí nohama na zemi, jak překvapit na valentýna nebo jak se stát mistrem diskuzí a hádek pomocí rychlokurzu.

Přidat komentář