Vztahy

Jak přežít rozvod vašich přátel?

Rozvod

Mít za přátele manželský pár, se kterým se pravidelně setkáváte, podnikáte spolu všechno možné a dokonce i jezdíte na společné dovolené, může být skvělé. Problém nastává ve chvíli, kdy to v jejich vztahu začne skřípat. Najednou vidíte, že vaši kamarádi, s nimiž jste prožili kus života, řeší manželskou krizi, a to včetně hádek. Jejich pevný svazek, o kterém jste si mysleli, že přežije vše, se rozpadá a rozvod je na spadnutí.

Vy samozřejmě nechcete ztratit ani jednoho z nich. Oba dva jsou vaši dobří přátelé, jenže právě nastává to nejhorší možné období. Oba se o vás teď budou přetahovat a pokusí se vás získat na svou stranu.

To právě nesmíte dopustit. Musíte být nestranní a i nadále se snažit o udržení přátelství s jedním i druhým. Jak se dá rozvod vašich přátel zvládnout, aniž byste museli někoho odstřihnout?

Když to v manželství neklape

Představte si situaci, kdy se přátelíte s manželi už po dlouhá léta a po několikaletém manželství, kdy jste se znali nejen vy, ale i vaše ratolesti, to mezi nimi začne být špatné a najednou se rozvádějí.

Určitě už něco takového zažila spousta lidí, ale ne vždy je snadné to zvládnout se ctí. Nikdy neřešte, jestli jejich manželství skončilo její nebo jeho vinou. Na vás není něco takového posuzovat. Podstatné je, že vám na obou záleží, máte je oba stejně rádi a rozhodně nemáte v úmyslu si vybrat jen jednoho z nich a druhého odstavit.

Oba byli vždy součástí vaší party, se kterou už jste toho zažili tolik, že by to vydalo na román nebo rovnou telenovelu, ale ani tak nehodláte zvolit jednu či druhou stranu. Problém je v tom, že jejich rozchod neprobíhá nijak hezky a rozvod vypadá podobně jako Válka Roseových. Jenže co teď?

Rozum nade vše

Jsou to dvě dospělé osoby, které se momentálně chovají absolutně nedůstojně a hloupě. Dělají si mnohé schválnosti, pomlouvají se a do svých žabomyších válek chtějí zatáhnout celé své okolí. Každý se snaží své přátele získat na svou stranu a naházet co nejvíce špíny a pomluv na svůj protějšek.

Ve finále to vypadá tak, že se všichni sejdete na grilovací party, kam dorazí i oba znesváření manželé a najednou začne být pořádné dusno. Oba totiž trvají na tom, že ten druhý tam nemá co dělat, protože pozvaný byl jen jeden z nich. Nehledě na to, že se začnou dohadovat, kdo přišel jako první a tím pádem má větší právo na party zůstat.

Jasné je, že všem přítomným je nastalá situace nanejvýš nepříjemná a pro oba manžele je naprosto trapná. Chovají jako malé děti a ztrácí tak svou důstojnost. Nikdo se mezi nimi nehodlá rozhodovat a všichni by byli nejradši, kdyby oba raději odešli i se svými neustálými hádkami.

Přestože teď oba vypadají jako šílenci a řeší naprosté zbytečnosti, chcete s nimi i nadále udržet přátelství ve stejném duchu jako doposud, i když už budou každý zvlášť. Něco takového není jednoduché. Rozvod společných přátel může být hodně tvrdý oříšek, ale i tak se dá hravě rozlousknout. Chce zachovat chladnou hlavu a nestrannost.

Podporujte oba stejně

Dobře se radí, ale hůř se to provádí. Jakmile se přátelé rozvádí, není nic těžšího, než jim být v tak závažné situaci oporou, která tu bude pro oba, ale naprosto nestranná. Ženy chtějí vždy podpořit ženu, muži zase muže, i když občas to bývá i naopak. Zapomeňte na sympatie s jedním či druhým pohlavím. Vy musíte podporovat oba stejně a neřešit, jestli on ublížil jí, nebo naopak ona jemu.

Je hezké, že chcete podpořit kamarádku, ale nepomáhejte jí v pomlouvání jejího manžela a naopak zase manželovi nepřitakávejte, když pomlouvá svou ženu. Největší podpora spočívá v tom, že vyslechnete oba.  Nebudete se však přiklánět ani k jedné ze zúčastněných stran. To by bylo to nejhorší, co byste udělali.

Pro zachování rovnováhy sil a udržení přátelského vztahu s jedním i druhým je nestrannost naprostou prioritou. Obě strany vyslechněte, ale s ničím se nesnažte souhlasit, ani přikyvovat či snad dokonce vytahovat nějaké negativní poznámky na jednoho z manželů. Poslechněte si, co vám chce kamarád či kamarádka sdělit, ale zdržte se jakýchkoliv emocí.

Važte slova

Určitě budete v pokušení kamarádce/kamarádovi občas přitakat, ale to nesmíte. Jakmile projevíte souhlas s názorem toho druhého, získáte si sice jeho sympatie, ale ublížíte druhému z přátel. Mějte na paměti, že ten kdo se rozvádí, je schopen na svého partnera naházet kdejakou špínu. Bude hledat porozumění a vyjádření souhlasu u svých nejbližších přátel.

Jste na kávě s jedním z nich a snaží se od vás získat potvrzení, že ten druhý nestojí za nic? To vás nesmí ani napadnout. Podporujte je, buď jim po ruce, když budou potřebovat pomoci třeba při stěhování, ale neřešte strany. S přáteli využijete svou trpělivost a pevnou vůli. To je to jediné, co od vás budou potřebovat.

Nastavte si jasné hranice

Musíte si uvědomit, že ukončením vztahu/manželství vašich přátel, skončila jedna etapa vašeho života. Vaše přátelství ovšem bude pokračovat, jen je potřeba nastavit nová a hlavně jasná pravidla, ale také vymezit hranice pro přátelství nové, zvlášť když se jako pár nerozešli v dobrém a nehodlají ani zůstat po rozvodu přátelé, jako tomu bývá u jiných párů.

Od vás se musí oba dozvědět, že se u vás nic nezměnilo, máte je rádi stále stejně a přestože se rozvádějí, stále tu pro ně budete. Ujistěte je, že se na vás mohou kdykoliv obrátit s čímkoliv. Není na škodu zmínit, že i když se jim pokusíte za všech okolností pomoci, nechcete být nikdy zatahování do jejich sporů a rozhodně se nehodláte přidávat ani na jednu stranu.

Proberte detaily

Klidně jim rovnou a do očí oznamte, aby respektovali vaši nestrannost a uvědomili si, že jsou oba vaši přátelé a vy nebudete dělat soudce ani jednomu z nich. Když už tohle téma nakousnete, vyřešte rovnou, i jak budou probíhat vaše dospělácká setkání, kdy se účastníte třeba společných akcí, večírků a podobně.

To samé platí i v případě vašich ratolestí. Zeptejte se, zda jsou schopni chovat se normálně a chodit na setkání dětí aniž by se přizabili. Promluvte si s nimi, jak na tom mezi sebou jsou a jestli pro ně bude problém, zdržovat se v jedné místnosti společně, nebo budou schopni se navzájem respektovat, aby nekazili svým dětem jejich oblíbené akce.

Určitě by měli být natolik tolerantní, aby se smířili i s takovým faktem, že si jejich bývalý partner našel někoho nového. Zjistěte rovněž, zda jim nevadí, pokud si partnera našel jen jeden z nich a jestli jim nebude nepříjemné být ve společnosti ostatních přátel single.

Je dobré, když jim dáte najevo, že pro vás jejich názor hodně znamená a rádi byste, aby sami navrhli, jak budou vaše setkání vlastně probíhat. Oba musí vědět, že si jich vážíte a na přátelství vám skutečně záleží.

Rozvod se dotkne i vašich dětí

Změna se dotkne i vašich dětí

Nejtvrdším oříškem bude nově nastalou situaci vysvětlit vašim dětem. Podobně jako vy, se i oni budou muset vyrovnat s faktem, že rodiče jejich kamarádů se rozvádějí, takže strejda s tetou už víc nebudou spolu.

Rozhodně se před nimi nesnažte tvářit, jako když se nic neděje nebo jim dokonce rozpad manželství vašich přátel zatajovat. Stejně na to dřív či později přijdou. Je nutné si uvědomit, že děti umí být velmi vnímavé a snadno poznají, když se něco děje nebo dojde k nějaké změně. Neberte to tak, že jsou vaše děti ještě malé a nebudou tomu rozumět, naopak s nimi jednejte jako se sobě rovnými a řekněte jim pravdu.

Jednoduše jim vysvětlete, že život občas přinese zásadní změny, se kterými se člověk musí smířit. Ve světě dospělých to tak často bývá, že se objeví problémy, které je nutné vyřešit rozchodem. To ovšem nemusí hned znamenat, že se s přáteli rozkmotříte a přestanete se s nimi setkávat, případně se vaše děti už nebudou kamarádit.

Mluvte s nimi

Dejte dětem dostatek  času a prostoru na zvídavé otázky a pomozte jim, ať se mohou v nově nastalé situaci zorientovat. Uklidněte je, že o své kamarády nepřijdou a nic se pro ně nemění, aspoň pokud jde o jejich přátelství.

Mluvte s nimi přímo, bez vytáček a hlavně se zdržte zbytečných poznámek o tom, kdo podle vás může za rozpad manželství vašich přátel. Uvědomte si, že děti se mohou svěřit ostatním kamarádům a to i dětem vašich přátel. Snadno by se tak mohlo stát, že pak upadnete v nemilost, protože se vašim přátelům doneslo, že jste svého kamaráda či kamarádku označili za osobu, jejíž vinou skončil jejich vztah.

To samé byste měli chtít i ze strany svých přátel, kteří se rozvádějí. Rovnou jim svěřte, že si nepřejete, aby před svými dětmi řešili své osobní problémy a že je nemají řešit ani před vámi. Připomínejte jim, že je máte oba stejně rádi a nechcete být se svou rodinou zataženi do jejich manželské války. Jedině tak je možné rozvod vašich přátel zvládnout levou zadní.

Víte jak poznat, že je ten pravý a jak ho naučit naslouchat? Proč se vyplatí cvičit v páru nebo proč muže děsí silné ženy, které stojí nohama na zemi? Odpovědi na tyto a další otázky najde v kategorii Vztahy, která se nachází na našem webu.

Přidat komentář