Bydlení

Tipy na proměnu dětského pokoje

Bez ohledu na to, jestli chystáme zbrusu nový dětský pokoj nebo jen rekonstruujeme ten stávající, vždy bychom měli myslet na to, aby byl pokoj zařízen nadčasově, stylově, útulně a hlavně bezpečně. Někdo se pustí do kompletní proměny, jiný pořídí jen nový nábytek. Máme pro vás několik tipů, jak se dá dětský pokoj snadno a efektivně předělat, aniž by to trvalo zbytečně dlouho.

Barva stěn

Stěny zabírají největší plochu a rozhodně si zaslouží z celého pokoje největší pozornost. Jakou barvu byste měli zvolit? To je vždy individuální a odvíjí se to od věku dítěte. Pokojík pro batolata klidně vymalujte neutrálními barvami jako je třeba bílá nebo béžová.

Pokud jde o pokoj předškoláka či školáka, určitě vsaďte na výraznější tóny, protože děti prostě barvy milují a bílé stěny je budou zbytečně nudit. Samozřejmě, že to není o tom, že holčičí pokoj vymalujete růžovou a ten chlapecký modrou, to už dávno neplatí. Dnes se vsází i na motivaci a kreativitu, která je díky barvám podporována.

Když třeba koupíte dítěti kreslicí nebo psací stůl, namalujte stěnu za ním v zeleném odstínu. Zelená barva totiž podporuje právě kreativitu. Mnoho lidí to zkouší i se žlutou či oranžovou, protože jsou to veselé barvy. To je sice pravda, ale tyto barvy nejsou vhodné na větší plochy, protože způsobují zrakovou únavu. Jestli ale na použití žluté barvy trváte, aplikujte jí třeba ve formě nějakého obrazce či motivu, případně třeba barevné pruhy v rozích místnosti.

Červená barva, tak to je kapitola sama o sobě. Často totiž působí značně agresivně a na dítě pak má negativní vliv. Určitě se taková barva nehodí do míst, kde dítě spí. Dá se říci, že univerzální barva není žádná, ideální je kombinace dvou i více barev, protože jednobarevné místnosti už nefrčí.

Dekorace stěn

Jednou z variant jsou samozřejmě tapety, které jsou dnes velmi kvalitní a v dobrém stavu vydrží po mnoho let, navíc jsou i omyvatelné druhy. Vytapetovat nemusíte celý pokoj, ale klidně jen jednu nebo dvě stěny, případně můžete z tapet udělat dekorativní vzory či pruhy.

Oblíbené jsou samolepky na zeď, na které si může dítě podle libosti kreslit. V dětském pokoji se neztratí ani různé multifunkční tabule či magnetické nástěnky ze skla. Skvělou vychytávkou jsou i magnety. Ty poslouží pro přichycení různých vzkazů nebo třeba úkolů atd. Pokud nechcete připevňovat tabuli na zeď, můžete jí přidělat třeba na boční stranu dětské skříně.

Vezměte to od podlahy

Pro dítě je zásadní, aby prostředí, ve kterém se dnes a denně vyskytuje, bylo čisté a pokud možno nepoškozené. To vyřeší nová podlahová krytina, která pokud bude kvalitní, vydrží klidně, až dokud nedospěje.

Co je pro podlahovou krytinu zásadní? Měla by být jednoznačně měkoučká při došlapu, na dotyk teplejší, odolná vůči různým dětským hrátkám a také v mnoha barvách či motivech (dekor). Nejdůležitější je, aby bylo možné takovou krytinu neustále udržovat v čistotě, aniž by se musela každoročně vyměňovat za novou.

Aktuálním trendům v současné době vládnou vinylové podlahy. A to zejména díky krásným designům, odolnosti a výborné schopnosti tlumit hluk.

Nejpoužívanější krytinou je PVC, které je praktické, dobře se udržuje a nabízí širokou škálu barev i vzorů. Z přírodních materiálů se používá korek (korkové dlaždice) nebo tzv. přírodní linoleum, případně ekologické krytiny (organické).

Pokud jde o korek, ten je vynikající i jako zvuková a tepelná izolace. U přírodního linolea uvítáte antibakteriální a antistatické vlastnosti. Ekologické krytiny jsou doporučovány pro alergiky, navíc jsou velmi odolné a jejich údržba je úplná hračka.

Zavrhovat byste neměli ani multifunkční kusové koberce, nabízející variabilitu. Vedle přídavné tepelné izolace, kdy se pokládají k posteli, aby mohlo dítě bosou nohou došlápnout na podlahu, slouží i jako prostor pro hraní.

Dítě nemusí klečet jen tak na podlaze, ale v klidu si sedne na kobereček a může si hrát nebo se na něm třeba učit, číst si knihu a podobně. Když mu navíc pořídíte třeba koberec, co vypadá jako puzzle, může ho dítě různě přeskládat a vytvořit si vlastní místečko kdekoliv na podlaze bude chtít.

Nábytkové variace

Jestliže se rozhodnete pro kompletní rekonstrukci, má to tu výhodu, že snadno sladíte nábytek i podlahové krytiny a bez problémů se trefíte do takového odstínu, který bude nejlépe vyhovovat potřebám dítěte.

Dětský nábytek, ať už je to psací stůl, dětská skříň a podobně, se nejčastěji vyrábí z lamina (LTD), což je dřevotřísková deska, která má povrch upravený dekorativním laminovacím papírem, zalitým melaninovou pryskyřicí. Tento materiál je oblíbený díky dobré odolnosti, snadné údržbě a také finanční dostupnosti.

Vhodné jsou takové druhy nábytku, u nichž nehrozí žádné nebezpečí úrazu dítěte, tzn., se zaoblenými hranami i rohy. Důležité jsou i úchytky, ideálně pokud nemají ostré hrany a nevystupují až moc do volného prostoru. Otevírání skříněk funguje dobře i pomocí vyfrézovaných otvorů, jež nahrazují úchytky. Větší děti je zvládnou bez problémů.

Z hlediska barev jsou vhodné světlé či pastelové odstíny. Není na škodu si promluvit s dítětem, jaké barevné období zrovna má. U dětí se názor na barvy mění podobně jako počasí a pokud se mu před rekonstrukcí líbila třeba kombinace světle hnědé s oranžovou, po rekonstrukci to může být zelná v různých odstínech.

Skvělé jsou i různé praktické doplňky, jako police, která má tvar zvířete nebo poličky, stojánky atd. Vsaďte raději na veselé barvy, o kterých si můžete být jisti, že budou dítě bavit. Nezapomeňte i na vhodnou kancelářskou židli, ze které dítě dosáhne na zem, nebudou mu zbytečně viset nohy dolů nebo mu nebude hrozit pád.

Vhodná postel

Většina rodičů řeší dilema, jestli by měli dětskou postýlku hned, jak dítě vyroste, vyměnit za klasickou postel, jaká se kupuje pro dospělé, nebo zvolit vhodnou variantu, která bude něco mezi dětskou a dospěláckou.

U tradičních postelí jsou běžné rozměry 80 – 90 cm do šířky a 200 cm na délku. Jestliže zvolíte pro dítě válendu v těchto rozměrech, získáte výhodu v tom, že mu za pár let nebudete muset pořizovat novou, protože tuhle si bude moci užít i jako větší. Nehledě na to, že děti rády napodobují své rodiče a používají to, co oni.

Dobré je, když má postel spací plochu zvýšenou, třeba až na 60 cm a pod plochou je ještě úložný prostor, ať už na dětské oblečení, co váš potomek nenosí nebo na hračky a podobně. U menších dětí se nesmí zapomínat i na bezpečnostní zábradlí nebo třeba schůdky (u zvýšených typů postelí). Ideálně vyberte takové, které pak půjdou snadno demontovat, aniž by se poškodila postel.

Pokud máte dětský pokoj opravdu hodně prostorný, pořiďte dítěti nejlépe válecí postel, která bude široká aspoň 100 – 120 cm, uvidíte, že to uvítá. Když si nebudete vědět rady s výběrem dětské postele, určitě se podívejte na náš manuál.

Možnosti rozdělení pokoje

S dětským pokojem si můžete vyhrát podle libosti, takže klidně zkuste vytvořit koutek, který bude určen pouze na hraní nebo učení. Jestli chcete pokoj rozdělit, rozhodně k tomu nepoužívejte klasický mobilní paraván, protože pro dítě musí být vše pevné a stabilní, aby to na něj nespadlo.

Vhodný je například stůl se zadní stěnou, který se umístí do prostoru nebo také knihovna či skříňka. Nevhodné jsou vysoké skříně, ty budou bránit světlu, aby prostoupilo celým pokojem, pro ty je místo u stěny. Ovšem taková policová stěna s květinami nebo ozdobná garnýž (konzole) se závěsem, korálky atd. nejsou vůbec na škodu.

Praktický nábytek

V pokojíčku by rozhodně neměl chybět tzv. rostoucí stůl. Důležitý je ale i nábytek, do kterého se něco ukládá, schovává atd. Poslední dobou jsou velmi populární tzv. truhly, ať už plastové či dřevěné, do kterých si dítě může uložit hračky nebo své poklady, jako třeba dárky co dostane, korálky, předměty co sbírá a podobně.

Vhodná je i nějaká menší či středně velká komoda, ať už se šuplíky nebo s dvířky. Poslouží na oblečení, hračky nebo třeba školní potřeby u školáků. Skvěle poslouží i sedací vak, křesílko a malá stolička, aby bylo více možností k sezení, když třeba přijdou dítěti kamarádi. Pořiďte i polici na knihy (dětské, školní) nebo na odložení oblíbených hraček, kufříku s pomůckami na malování, šperkovnice pro malé princezny.

Tip: pokud patříte mezi šikovné kutily, můžete pro svého potomka vyrobit pár kousků nábytku z palet, stačí jen dát pozor, aby nikde nezůstal hřebík, šroub či ostrá hrana. Zkusit můžete třeba poličku nebo malou sedačku.

Přidat komentář