Domácí pěstování citrusů zažívá v poslední době opravdový boom. Jsou oblíbené nejen díky krásnému vzhledu a uklidňující zelené barvě, ale když se vám pěstování podaří, pak můžete sklízet dokonce i chutné a velmi zdravé plody.
Vzhledem k tomu, že se klima pomalu ale jistě otepluje, není žádným překvapením, že se citrusům začíná dařit i v jiných oblastech, než tomu bylo původně. Běžně se totiž vyskytovaly pouze v subtropických oblastech, což už dnes neplatí a citrusům se začalo dařit i v dalších lokalitách.
Kde všude je možné citrusy pěstovat
Svým způsobem si můžete zkusit citrus pěstovat všude, kde vás napadne, ať už je to obývák panelového bytu, balkon, lodžie, zimní zahrada rodinného domu nebo jen tak na okně, které je situováno na jih či západ.
To nejdůležitější, co citrusy potřebují, je dostatek světla, respektive slunečních paprsků a také vody. Ideální je stálá teplota a pravidelná zálivka, která bude dostatečná, ale nikoliv přehnaná. Stejně jako u jiných pokojových rostlin i zde platí, že méně je více a tak se snažte citrusy nepřelévat. Jinak by totiž mohlo dojít k tomu, že začnou postupně uhnívat kořeny, až nakonec rostlina uhyne.
Zapomínat bychom neměli ani na přihnojování pomocí tekutého hnojiva, případně využít domácí kompost. Někdo pěstuje citrusy jen tak pro potěchu oka, ale spousta pěstitelů si dopřává i jejich chuť v podobě šťavnatých plodů vhodných jako příloha nebo ozdoba jednotlivých pokrmů, ať už jsou to mandarinky, pomeranče nebo citrony.
Které citrusy se dají doma pěstovat
Zelené rostliny uklidňují nejen naše oči, ale také mysl. Jsou ideální pro relaxaci i dekoraci, navíc v době kdy kvetou, se domácností line úžasná vůně. Při domácím pěstování se nedají očekávat extra velké plody, nebo příliš bohatá úroda, ale i tak se při správné péči může něco urodit. Které kultivary se hodí pro pěstování doma?
- Pomeranč z Tahiti (Otaheite orange) – krásný keř zkřížený s mandarinkou a citronem.
- Pomerančovníky – C. sinensis Osbeck, Jaffa, Moro, Hamlin a další.
- Kubánský pomerančovník – ten patří k velmi dekorativním a vyniká panašovanými plody i listy.
- Citroníky – Penderosa, Lunario, Meyer, nebo také Pavlovský, který není náročný na světlo.
- Kumquat Fortunella – ten rodí menší plody o velikosti maximálně 3 cm. Tak trochu se podobá mandarince, ale je kyselejší. Oproti tomu Ponderosa má plody obrovské.
- Grapefruity – pro pěstování v bytě se hodí růžový Thompson, červený Redblush, případně Citrus Paradisi Macf.
- Mandarinky – tady se hodí odrůda Ponkan nebo třeba Soči, což je zakrslá mandarinka.
Semínka nebo roubování
O tom, že se dají citrusy vypěstovat ze semínek, není pochyb, ale dá to spoustu práce a je to zdlouhavé. Podle některých pěstitelů není možné u rostlin vypěstovaných ze semínek docílit toho, aby kvetly a měly nějaké plody. Je to z toho důvodu, že jsou to jen náhražky mateřských rostlin. Ideální je, když se vydáte cestou tzv. řízkování, nebo také roubování. Pokud jde o roubování, tam je důležité, aby byla vybrána vhodná podnož.
Vhodné podmínky pro pěstování
Pro citrusy je optimální udržovat stálou teplotu kolem 20°C, maximálně do 25°C. Dbejte na to, aby byly citrusy chráněny před letními tropickými teplotami, jinak by se mohlo stát, že dojde k omezení jejich růstu.
Umístěte je na takové místo, kde budou mít po dobu 5 až 6 hodin každý den přísun slunečních paprsků. Co se týká hnojiva, je doporučováno používat průmyslové hnojivo, které je přímo určeno pro citrusy. Je to z toho důvodu, že rostliny tohoto typu potřebují pro správný růst slabě nakyslou půdu s obsahem železa.
Pokud by toto neměly, začaly by jim žloutnout listy. Dobré je, když se do květináče přidá i trochu rašeliny. Nezbytná je i pravidelná zálivka, na kterou se hodí nejlépe dešťová či odstátá voda. Dodržujte pravidelné intervaly, ale rozhodně rostliny nepřelévejte.
Hodí se citrusy do paneláku?
U panelových domů bývá v posledních letech zvykem, že jsou zasklené kvůli zvýšení bezpečnosti a pro lepší zateplení. Díky tomu je to ideální prostředí pro pěstování citrusů, neboť zasklený balkón vytváří prostředí podobné skleníku.
To znamená, že je tu optimální teplota, dostatek světla, ale také vláhy. Během zimních měsíců je lepší, když citrusy přendáte na okno uvnitř bytu. Zásadní je, aby tam měly denní světlo.
Citrusy potřebují přezimovat
Některé citrusy jsou schopné přestát zimu i při vyšší teplotě v bytě, akorát se u nich zpomalí růst. Když budou mít dostatek světla, mohou přežívat i bez zimního odpočinku či snížených teplot. To, ale neznamená, že jim nemůže prospět klasické období vegetačního klidu, během kterého rostliny posilují. Vegetační období je nezbytné ve chvíli, kdy chcete, aby citrusy kvetly i plodily.
Nejlépe uděláte, když jim pro zimní období najdete takové místo, na kterém se bude udržovat optimální teplota v rozmezí 5 – 15°C, a zároveň tam bude i dostatek denního světla. Třeba v činžovních domech je takovým místem schodiště s přirozeným osvětlením.
Rostliny, které přezimují, nesmíte přelévat. Bohatě stačí zálivka jednou za týden. Nepřehánějte to ani s hnojivem, to aplikujte jednou za měsíc. Může se stát, že bude rostlina ztrácet listy. Není to žádná tragédie, neboť na jaře se jí utvoří nové.
Pozor na škůdce
Stejně jako i ostatní rostliny, mohou i citrusy napadnout různí škůdci. Zřejmě nejčastěji to bývají svilušky. Odstranit je můžeme pomocí mýdlové vody, případně zkusit otřít jednotlivé listy jemným olejem. Sviluškám se líbí suchý vzduch, takže při pravidelném rosení se dá teoreticky napadení citrusů předcházet.
Dalšími škůdci, kterým se voňavé citrusové stromky líbí, jsou mšice, vlnatky, nebo také puklice. Podobně jako u svilušek, i u těchto škůdců prospívá rosení a rovněž sprchování rostlin. Puklice je možné setřít vatovým tamponem či kouskem vaty namočeným v čistém lihu, ten jim totiž příliš nevoní.
Pročtěte si i další zajímavé články, například kam s vodou v zahradě a jak jí snadno přivést, jak na pravidelnou péči o vodu v bazénu, nebo také proč je důležité vybírat letní tábory včas.