Vánoce se nezadržitelně blíží a s nimi i každoroční pečení vánočního cukroví. Každá hospodyňka se na tuto populární činnost připravuje po svém. Nachystá si své oblíbené recepty, potřebné kuchyňské náčiní, které jí usnadní nejen pečení, ale i samotnou přípravu cukroví včetně těsta.
K těm nejdůležitějším pomocníkům se hodí zejména kuchyňský vál a k tomu i pořádný váleček. Ostatně jak jinak vyválet těsto, aby mělo tu správnou sílu/tloušťku jakou má mít.
Přestože už moc nefrčí zadělávání těsta ručně, ale naopak se k tomu využívají kuchyňské roboty, vály s válečky mají své místo v každé kuchyni stále pevně zakořeněno.
Pro začátek se zaměříme na samotný vál a poté se budete věnovat válečku. Už jste někdy přemýšleli o tom, jaký vál vlastně vybrat? Někdo upřednostňuje dřevěný vál, další má raději silikon.
Oproti tomu váleček můžete pořídit nejen dřevěný, ale také mramorový, silikonový a dokonce i plastový. Pojďme se teď společně na tyto dva pomocníky podívat trochu blíž.
Vybíráme správný vál
Pravdou je, že spousta lidí nejraději zpracovává těsto přímo na pracovní desce kuchyňské linky, případně si jej nechá uhníst robot a pak jej vyválí na desce.
To sice není nic hrozného, ale použití válu je zatím nejběžnější činností, kterou známe. Přece jen nám deska slouží pro přípravu pokrmů, odkládání různých předmětů, tašek s nákupy, mnoha kuchyňských spotřebičů, zkrátka čehokoliv, co nás zrovna napadne.
Nehledě na to, že si můžete desku značně poničit, až budete vyválené těsto vykrajovat pomocí formiček nebo krájet na jednotlivé dílky rádýlkem. Který vál je nejvhodnější? Proč se rozhodovat mezi dřevěným či silikonovým? Mrkneme na to.
Dřevěný vál je držák
Samozřejmě tím mám na mysli, že hodně vydrží. Osobně mám stále v živé paměti svou babičku, která vždy vytáhla velký dřevěný vál, pomoučila a pustila se do pečení všech možných vánočních dobrot, ať už to bylo vánoční cukroví, záviny, buchty atd.
Vždy se mi líbila ta nezaměnitelná vůně dřeva i koření, jako vanilka, citronová kůra, skořice a mnoho dalšího. To je vlastně důvod, proč se také já v dnešní moderní době držím dřevěného válu, i když se musím přiznat, že mám v šuplíku rovněž ten silikonový.
Vál ze dřeva má typický tvar písmene Z, které leží. Pomocí spodní zarážky drží opřený o kuchyňskou desku, zatímco vrchní hrana zabraňuje padání surovin z desky. Vzhledem k jeho provedení se dá použít po obou stranách.
Kvalitní dřevo je základ
Dřevěný vál má mnoho předností a rozhodně to není jen nějaká deska ze dřeva. K jeho výrobě se používají různé druhy dřevin. K těm vůbec nejoblíbenějším válům patří ty klasické přírodní, které jsou vyrobeny z vysoce kvalitního bukového dřeva.
Zajímavé je i olšové dřevo, to je charakteristické svou lehkostí i překrásnou červenou kresbou. Mají přední i zadní zarážku zakulacenou, aby se dal vál udržovat v maximální čistotě.
V současnosti je velmi populární vál z lisovaného bambusu. Ten patří k ekologickým materiálům, má přirozené antibakteriální vlastnosti a bez problémů odolá proti vlhkosti. Nehrozí tak, že by se někdy kroutil.
Pokud hledáte opravdu luxusní kousek, pak je jasnou volbou třívrstvý vál vyrobený z jasanu. Zajišťuje maximální originalitu i funkčnost. V průběhu výroby se napouští minerálním olejem medicínské kvality a také včelím voskem. Je to prvotřídní kousek.
Výběr válu není žádná věda
Když se zaměříme na výběr válu, v první řadě musíme myslet na to, aby nebyl moc těžký. Důležité je, aby byl vyroben z kvalitního a špičkové opracovaného dřeva. Na zadělávání těsta je lepší měkké dřevo, na kterém se bude těsto hníst jedna báseň. Navíc jej budete moci i snadno válet a vykrajovat.
Oproti tomu měkké dřevo se nehodí v případě, že chcete vál využívat jako velké prkénko a intenzívně na něm krájet všechno možné. Opravdu prvotřídní vály mívají až tři vrstvy. Prostřední vrstvu tvoří takzvaná biodeska. Ta zajišťuje, že se vál nebude nijak kroutit, rozesychat ani měnit tvar.
Správná péče je nezbytná
Pečovat o dřevěný vál není jednoduché, protože nás to často láká k zacházení jako u běžného nádobí. Jenže není dobré, když budete vál zbytečně máčet nebo se ho nedej bože rozhodnete strčit do myčky nádobí. To bude jeho smrt.
Bohatě postačí, když jemně seškrábnete zbytky těsta a ostatních surovin, vysypete z válu do odpadkového koše, případně do kuchyňského dřezu a samotný vál jen otřete lehce navlhčeným hadrem. Skvěle mu prospěje, když si na něj občas vzpomenete a ošetříte jeho povrch kvalitním minerálním olejem.
Silikonové vály – materiál pro 21. století
Kuchyňský silikon patří k velmi populárním materiálům jednadvacátého století a používá se na spoustu kuchyňského náčiní. Má specifické vlastnosti, díky nimž může nahradit mnoho tradičních materiálů, které se běžně používají. To je také důvod, proč byl použit také na výrobu válu.
Silikonový vál má řadu předností, kterými si získal své fanoušky. Je maximálně skladný, protože ho lze jednoduše složit a uložit do šuplíku.
Vzhledem k tomu, že má dokonalou přilnavost k pracovní desce, nemusíte se obávat jeho klouzání po lince. Velkou výhodou je, že se na něj nelepí těsto, takže není potřeba používat mouku na podsypávání.
Zřejmě jednou z nejúžasnějších výhod je možnost vložit silikonový vál i s připraveným těstem na koláče, chléb, pizzu nebo třeba vánočku do trouby a použít jako podložku na pečení. Válu to nijak neuškodí.
Vybrat silikonový vál je hračka
Dá se říci, že silikonový vál nemusíte nějak extra vybírat. Jediné na co se zaměřit, je šablona. Ta je umístěna jako obrázek v prostřední části válu a pomáhá nám s formováním těsta do jednotlivých tvarů a rozměrů, které jsou na vále předkresleny.
Péče o silikonový vál
Jeho údržba je snadná, stačí ho jen otřít vlhkým hadrem, opláchnout pod tekoucí vodou nebo vložit do myčky nádobí. To už záleží čistě na vás.
Hlavně si dávejte pozor na jeho poškození. Určitě nepoužívejte ostré nože, ty ho můžou nenávratně zničit. Na krájení je ideální používat plastové nože i vykrajovátka, případně také plastové rádýlko.
Váleček je praktický pomocník
K válu patří váleček, kde je naprostou klasikou ten dřevěný. Určitě už jste někdy viděli nějaký kreslený vtip, kde ho v ruce drží naštvaná žena, která čeká na svého manžela, že přijde domů.
Dřevěný váleček máme spojený s naším dětstvím, neboť ho používala téměř každá maminka a babička.
V dnešní době můžete narazit na různé varianty, které rozhodně stojí za pozornost. Když to vezmeme z vtipného soudku, pak zkuste váleček ve tvaru tužky.
Vyrábí se z odolného bukového dřeva a na jednom konci je tuha a na druhé pak guma. Vypadá téměř jako skutečná tužka, jen ve větším provedení.
Mramorový váleček je sice považován za chladného pomocníka, ale jeho design je úžasný. K moderním variantám patří kovový nepřilnavý povrch s pogumovanými madly.
Populární je také keramický váleček a samozřejmě i silikonový. V neposlední řadě uvítáte tzv. embosované válečky, na nichž jsou různé motivy, které přenesete na těsto.
Milujete Vánoce? Pak neváhejte a pročtěte si i jiné články s touto tématikou. Možná vás inspiruje výzdoba na Vánoce, jaké další pomůcky na pečení využijete během vánočního pečení, který vánoční stromek je ten pravý, jak si usnadnit vánoční úklid nebo také jak připravit kapra a cukroví na poslední chvíli.