Vánoční svátky, to není jen pečení cukroví, zdobení vánočního stromečku nebo poslouchání koled. Správné Vánoce vždy začínají generálním úklidem, aby byl byt i dům jako klícka a my si mohli svátky užít co nejlépe.
Čistá domácnost je o vánočních svátcích základ, zvlášť pokud se u vás návštěvy střídají jako na běžícím pásu. Pokud si chceme udržet dobrou náladu po celé svátky, bude nás to stát trochu úsilí a námahy, ale rozhodně se to vyplatí.
Spousta žen i mužů to řeší tak, že si najmou paní na úklid, případně firmu, jež se specializuje na úklidy domácností. Ovšem ne každý je ochoten svěřit své soukromí do cizích rukou a tak si uklízí sám. Jak si to co nejvíce usnadnit a z vánočního úklidu nezešílet vám zkusíme nastínit v našem článku.
Plánování úklidu je první krok
Sepište si seznam do bloku nebo třeba do svého chytrého telefonu či tabletu. Ideální je, když vezmete místnost po místnosti vždy od shora dolů a začnete tou místností, která je hotová nejdříve. Nejméně času zabere úklid komory, spíže, šatny i ložnice.
Do plánu nezahrnujte taková místa, která budete ještě před Vánoci hojně používat, jako je sporák a podobně. Přece jen není efektivní něco pracně vyčistit a pak to zase zašpinit. Umyjte taková místa teprve tehdy, až doděláte veškeré vánoční přípravy pokrmů nebo to jednoduše nechte až po Vánocích.
Nezapomeňte na okna
Nejlepší je použít vysavač na okna, ale ne každý takovým přístrojem disponuje. Kdo ho nemá, ten může použít klasicky hadr, stěrku, kbelík a čistit oken s alkoholem, aby špína dobře pouštěla. Na doleštění se hodí měkčí hadřík nebo noviny.
Na okna, která jsou zašpiněná od much, jsou skvělé silonové punčochy, oproti tomu se zaschlou špínou si poradí cibule, kterou překrojíme, přetřeme s ní znečištěné místo a hotovo. Lesklá okna zajistíme použitím studeného černého čaje, který funguje i na zaschlé dešťové kapky.
Pokud jde o odmaštění oken, tam perfektně funguje přírodní rostlinné mýdlo, jež smícháme s kapkou octa, případně citronovou šťávou. Nejen, že budou okna lesklá, ale také je zbavíme veškeré mastnoty.
Podlahu před vytřením vysajte
Přestože mopem se vytírá snadno a rychle, je dobré, když podlahu nejdříve vysajeme vysavačem, abychom jí zbavili nežádoucích drobků, kamínku a podobných nečistot a teprve potom jí vytřeme, aby byla čistá. Je dobré se držet vzoru na podlaze, aby na ní nebyly zbytečné šmouhy.
Někdo dokonce místo v kbelíku omývá mop pod tekoucí vodou a kbelík využívá jen na vyždímání. Také se praktikuje rozprašovací lahev, do které dáme vodu s čisticím prostředkem, nastříkáme na podlahu a vyždímaným mopem pouze setřeme. Použít se dá i mop, který je vybaven rozprašovačem.
Čištění koberců
Pokud nechcete koberce před Vánoci tepovat, stačí je jen lehce osvěžit. Dokonale poslouží octová voda a kartáč, který do ní namočíte a koberce s ním vykartáčujete. To ale dělejte až poté, co důkladně vysajete veškeré nečistoty.
Pro oživení koberců se používá také klasická kuchyňská sůl, která se jednoduše rozsype po koberci, nechá se do druhého dne zašlapávat do koberce. Následující den pak všechno vyluxujeme a koberce budou svěží jako nové.
Nezapomeňte na nábytek
Každý jednotlivý kus nábytku si zaslouží individuální péči podle toho, z jakého je materiálu. Nábytek vyrobený z masivního dřeva je skvělé ošetřit voskem, zatímco v případě dýhy je lepší leštěnka. U lakovaného nábytku stačí navlhčený hadr z mikrovlákna.
Dokonce se dá použít i švédská utěrka, která je vynikající i na skleněné plochy, ale také nerezové předměty, jež mají lesklý povrch. To platí i u dalších kovů, na kterých je rovněž vidět každý otisk prstu či šmouha.
Textilie na sedacích soupravách a křeslech
Samozřejmě, že to jsou textilie, které nemůžete jen tak sundat, pokud to tedy není potah na zip, a hodit je do pračky. Tady je potřeba udělat to samé co s koberci, jednoduše použít prostředky na tepování a sedací soupravu i křesla vytepovat.
Nezapomeňte však, že to nejsou stejné přípravky jako když tepujete koberce. Musí to být produkt určený pro konkrétní druh povrchu, jako přírodní či umělá textilní vlákna, semiš, kůže, koženka atd.
Pokud si na to netroufáte nebo nemáte vysavač na mokré vysávání i tepování, pak není nic jednoduššího než si na vyčištění pozvat specializovanou firmu, která takovou práci udělá za vás. V neposlední řadě se dá dokonce vhodný čisticí stroj s vysokým sacím výkonem zapůjčit.
Úklid kuchyně
Jak už jsem psala, troubu a ostatní, co ještě můžete znečistit přípravami vánočních pokrmů, vynechejte. Otřete horní skříňky a položte na ně potravinovou fólii nebo třeba velký pytel na odpadky, který si složíte na velikost skříněk. Zabráníte tak tomu, že se na nich bude usazovat prach. Při každém úklidu pak stačí jen vyměnit fólii nebo pytle.
Mikrovlnná trouba asi moc potřeba nebude, takže věnujte čas nejen očištění exteriéru, ale hlavně interiéru, jinak by se mohlo stát, že bude nelibě zapáchat. Pokud máte na varné desce nežádoucí kruhy od hrnců, které už jsou zaschlé, použijte cibulovou šťávu, kterou na ně nanesete a necháte 12 hodin působit.
Prohlédněte také digestoř, jakmile je totiž zanesený filtr nebo i více filtrů, záleží na tom, jakou máte, musí se vyměnit za nové. Stejnou pozornost potřebuje také filtr myčky nádobí, který důkladně omyjte. Dobré je také pustit myčku jen tak naprázdno se speciálním přípravkem, co jí zbaví všech nečistot.
Posledním spotřebičem, co potřebuje důkladnější péči je rychlovarná konvice, v níž se usazuje vodní kámen. Do té stačí nalít ocet a nechat působit přes noc. Ovšem doporučuje se také Coca-Cola, kterou nalijeme do konvice, převaříme a pak vylijeme. Kámen bude pryč a konvice se bude uvnitř znovu lesknout čistotou.
Koupelna v rychlosti
Speciální kartáč s čističem zbaví spáry mezi obklady nečistot, případně je skvělé použít parní čistič. Flakony a lahvičky nechte opláchnout v sprchovém koutě během koupele a pak už je jen otřete. Podlahu vytřete a umyvadlo či vanu zbavte nežádoucí rzi a podobně.
Podívejte se také na články, kde se zabýváme výběrem umyvadla na desku či radíme jak na jarní mytí oken.