Bydlení

Pracovní deska – jaký materiál zvolit a jak o něj pečovat?

Kuchyňská linka bez pracovní desky, to je zcela nemyslitelné, ostatně používáme jí na odkládání potravin, hrnců, pánví a dalšího kuchyňského vybavení, ale i hotových pokrmů, zaděláváme na ní těsto, mixujeme, šleháme, zkrátka je neustále využívána pro přípravu pokrmů a vše co s nimi souvisí. Jenže čím více se používá, tím rychleji přestává vypadat, jako když jsme si jí pořídili.

Pokud se má stále blýskat a dělat nám radost, aniž by jakkoliv hyzdili celkovou image naší kuchyně, musíme o pracovní desku pravidelně a hlavně co nejlépe pečovat. Samozřejmě, že s péčí souvisí i druh materiálu, který u své kuchyňské desky zvolíme.

Jestliže se s tím nechceme moc párat, pak u laminátu (MDF desky) je to skoro bez práce, oproti tomu deska vyrobená z masivního dřeva vyžaduje dostatek času. Faktem je, že jedno mají všechny desky společné a to, že je musíte očistit ihned po skončení vaření. Jakákoliv nečistota nebo i malá vlhkost mohou zapříčinit, že se na desce vytvoří odolné skvrny.

Možná vás to překvapí, ale pracovní desku může poškodit i obyčejná čistá voda z kohoutku. Jakmile totiž mávnete rukou nad tím, že kapky vody nevadí, však ono to uschne, počítejte s tím, že za nějaký čas se na desce objeví vápenaté usazeniny, které pak budete pracně odstraňovat, aby deska zase vypadala čistě.

Důležité je, abyste každou desku, bez ohledu na druh materiálů, z něhož je vyrobena, po každém použití otřeli vlhkým hadrem a pak ještě přetřeli suchým, aby nebyla vlhká. Pojďme se teď podívat na 4 typy desek a péči, jakou jim je potřeba věnovat.

Laminovaná dřevotříska

MDF desky, jak se laminovaná dřevotříska označuje je vcelku nenáročná, navíc díky tomu, že je potažena laminátovou fólií, je vysoce odolná vůči tekutinám. Přestože je tato deska hodně odolná, její velkou slabinou je nutnost vyřezat jí kvůli instalaci dřezu. V jeho okolí pak zůstává odhalený dřevotřískový vnitřek.

Zásadní je, aby byl kuchyňský dřez skutečně usazen na 100 % a co nejdokonaleji utěsněn. Jinak pod ním bude pronikat vlhkost, která se pak hravě dostane k dřevité hmotě MDF desky a začne tzv. pracovat. To znamená, že deska může v okolí bobtnat a za nějaký čas se dokonce může objevit i plíseň.

Péče o MDF desku

Přestože si vystačíte s teplou vodou, můžete klidně přidat i nějaký saponát, který je určen pro čištění pracovních ploch. Pokud je znečištění opravdu hodně velké, můžete případně použít líh nebo také čistič oken s obsahem alkoholu. Na mastnou špínu je dobrý 30 % horký roztok s mazlavým mýdlem a spolu s tím i jemný kartáček na odolnější špínu a hadřík na přetření.

Rozhodně nikdy nepoužívejte takové prostředky, které by mohly jakkoliv poškodit samotný povrch desky, to znamená vše, co by jí poškrábalo. Patří sem drsnější houbičky, čisticí písky, drátěnky a ni kartáče, zároveň se vyhněte i agresivním přípravkům, jako jsou žíraviny atd.

Umělý kámen

Umělý kámen je kombinace přírodních materiálů, minerální drti a písku, což se zalije pryskyřicemi. Z toho vznikne vysoce odolný materiál, který je v podstatě napodobeninou opravdového kamene. Čím je podíl přírodních minerálů vyšší, tím odolnější bude deska. Jestliže je tento podíl minimálně 90 % a výše, pak se tomuto kameni říká technický a ten, pokud je používán v běžném kuchyňském provozu, je v podstatě skoro nezničitelný a pracovní deska vydrží opravdu hodně.

Samozřejmě, že existují různé verze, například i taková, kde je naopak vysoký podíl pryskyřic, což umělý kámen výrazně změkčuje a pak není tak odolný vůči poškrábání. Nesnáší také prudké teplotní rozdíly, to znamená, že mu moc dobře neudělá, když na něj odstavíte rozpálenou pánev či horký hrnec/kastrol, tomu se z daleka vyhněte.

Čištění umělého kamene

V tomto případě to není nic složitého, jednoduše si vystačíte s teplou vodou a jemným saponátem. Vyhýbejte se všem agresivním čističům, v nichž je obsažen louh nebo kyselina.

Přírodní kámen

Přestože vypadá úžasně, jeho nevýhodou je, že původní přírodní materiály jsou mnohem náchylnější k poškození než náhražky, které vznikají průmyslově. Tato přílišná choulostivost se nevyhýbá ani přírodnímu kameni.

To co je největší problém, je tzv. pórovitost. Ta se týká nejen žuly, ale také mramoru. Jde vlastně o to, že díky pórovitosti proniknou tekutiny do kamene. Bohužel mezi tyto tekutiny nepatří jen voda, ale dokonce i ocet či nepříjemná mastnota.

Pokud je povrch upraven leštěním, dá se jeho odolnost trochu zvýšit, ale i tak je pravidelná údržba nutná. Musí se totiž obnovovat impregnace kamene, k čemuž se používají prostředky, přímo určené pro tyto účely.

Čištění přírodního kamene

Pokud jde o přírodní kámen, tam je nejideálnější použít obyčejnou čistou vlažnou vodu. Saponát se moc nedoporučuje, ale když už je někdy potřeba nějaký aplikovat, vždy si vybírejte takový, co je maximálně šetrný, nejlépe přírodní. Na agresivní čističe zapomeňte rovnou.

Masivní dřevo

Vysoká náročnost péče často od tohoto materiálu odrazuje, ale když se to naučíte, není žádný problém. Právě nedbalá a většinou špatná péče je důvod, proč dostává dřevo tak zabrat. Voda a další tekutiny, jež ulpí na desce, se musí odstranit ihned, jakmile jsou na desce déle, dřevu to ubližuje.

Nesmíte zapomínat na pravidelnou obnovu ochranné vrstvy impregnace. Stejně jako u laminované dřevotřísky je i u masivního dřeva problém tam, kde je výřez pro vložení dřezu či baterie. Problém může působit i myčka nádobí, která se pod tuto desku instaluje.

Jakmile se totiž myčka otevírá, vždy se díky ní zvlhčí okraj desky od horké páry. Tomu se dá zabránit, pokud okraj ošetříte ochranným štítem. Tento štít se jinak nazývá difuzní bariéra.

Péče o masivní dřevo

Hadry a žínky jsou na čištění masivního dřeva naprosto nevhodné. Skvěle se hodí houbička s teplou vodou a troškou jemného mýdlového roztoku, který bude maximálně šetrný. Jestliže bude znečištění přece jen odolnější, pak lze použít jemný kartáček a po vyčištění nanést impregnaci.

Ve chvíli, kdy se znečištění dostalo více do hloubky, je potřeba dřevo přebrousit a teprve potom ošetřit impregnací. Naprosto nevhodné je snažit se o jakýkoliv agresivní způsob očištění. Nepoužívejte kartáče, abrazivní přípravky, vše co obsahuje louh či dokonce kyselinu.

Když už jsme u toho dřeva, podívejte se, jak se dá vyrobit nábytek z palet, třeba by se vám hodil do kuchyně.

Přidat komentář