Bez pohybu se neobejdeme, ale pravdou je, že spousta lidí to nijak neřeší. Než aby udělali pár kroků navíc, jsou schopni i za roh dojet autem, aby se moc neunavili. Pokud nechcete neustále přibírat, musíte se začít hýbat.
Pětkrát týdně si dopřejte aspoň jednu půlhodinovou procházku za den. Jestli vás ale nebaví běžné chození, rozhodně byste měli zkusit populární severskou chůzi neboli nordic walking, při níž se používají speciální trekingové hole, určené pro tyto účely.
Během tohoto stylu chůze spálíte za 30 minut stejné množství kalorií, jako když si vyšlápnete patnáct minut po schodech nebo budete hodinku umývat okna. Pojďme se teď na nordic walking podívat blíž.
Kdo může nordic walking provozovat?
Každý, kdo se chce pohybovat na čerstvém vzduchu a udělat tak něco pro své zdraví. Není vůbec důležité, kolik vám je, jaké máte pohlaví nebo jestli jste hubení či máte nadváhu. Vzhledem k tomu, že je to přirozený způsob pohybu, nedochází k poškození kloubů či vazů.
Záleží na každém jednotlivci, zda toto procházení, k němuž používáme hole, pojme jako čistě osvěžující a pohyb zajišťující procházku, nebo naopak jako ryze sportovní trénink. V obou případech si zlepšujeme naší kondičku a ještě se snažíme aspoň nějakým způsobem bojovat s kily navíc.
Co je skvělé, je možnost chodit po celý rok, aniž byste se museli omezovat kvůli počasí. Stačí se jen pořádně obléknout, když se ochladí a naopak odložit několik svršků ve chvíli, kdy je teplo.
Co všechno vlastně severská chůze ovlivňuje?
- Hubnutí a udržování optimální váhy – je to díky tomu, že se během této chůze zvyšuje náš energetický výdej.
- Snižování hladiny tuků v krvi – jsou to právě tuky, které mohou za ucpávání cév, vysoký krevní tlak, ale i vyšší hladinu cholesterolu. Chůzí tak zmenšujeme riziko onemocnění srdce i infarktu, navíc může klesat i hladina krevního cukru.
- Dýchání – během chůze intenzivněji dýcháme, což má velmi pozitivní vliv na astma i chronickou bronchitidu.
- Uvolnění zádových a krčních svalů – pomáhá nám s nepříjemnými bolestmi hlavy, zad i kloubů.
- Zlepšování paměti – to je možná trochu překvapující, ale čím delší a intenzívnější jsou naše procházky, tím lépe je na tom naše paměť.
- Vyplavování endorfinu – ten je schopen oddálit o něco příznaky stárnutí, ale také mnohonásobně zlepšit náladu. Díky pohybu se odbourává stres, navíc když budeme chodit s rodinou či přáteli, zabavíme se o hodně víc.
- Udržení schopnosti pohybu do vyššího věku – pravidelnou chůzí si mohou i senioři mnohem snáze udržovat fyzičku, ale také pohyblivost, navíc u nich nebudou tak časté zlomeniny.
Délka chůze
Běžná činnost, kterou každý den provozujeme rozhodně nestačí k tomu, abychom nachodili tolik, kolik by naše tělo potřebovalo. Jestliže má mít nordic walking pozitivní efekt na naše zdraví, je potřeba se věnovat tomuto typu chůze minimálně 30 – 40 minut.
To ovšem není všechno, správná by měla být během chůze i tepová frekvence. V praxi to znamená, že bychom se měli v průběhu chůze trochu zadýchat, ale jen natolik, aby naše řeč nezadrhávala.
Pokud bude tepová frekvence vyšší než je potřeba, nejen, že se srdce musí více namáhat, ale také se nám do krve vyplatí látky, díky nimž nás následující den budou bolet všechny svaly, dokonce i ty, o kterých jsme ani neměli tušení, že existují, jinými slovy nás bude bolet celé tělo a ani se nehneme.
Samozřejmě, že přes týden se na nordic walking nedostaneme, ale určitě není dobré zahálet a tak si musíme najít způsob, jak dosáhnout 30 minut svižnější chůze.
To se dá splnit například pěší chůzí do práce. Jestli pracujete daleko, je dobré dojet autobusem či vlakem na vzdálenost jednu či dvě stanice od práce a zbytek dojít pěšky. Pokud se chcete vydat na opravdu zajímavou cestu, zkuste se podívat na Caminoproradost.cz.
Vhodné vybavení
Naprosto nepostradatelné jsou pro severskou chůzi speciální odlehčené hole, které jsou pružné a pevné zároveň. Jsou zcela odlišné od lyžařských holí, ale i od těch klasických teleskopických trekingových.
V případě holí na nordic walking jsou jejich hroty chráněny pomocí gumových patek, což umožňuje chůzi i po asfaltu, ale dají se sundat, když vyrazíte do přírody, tam je nepotřebujete.
Nechybí ani poutka, která jsou určena k zachycení holí na zápěstí. Jejich úkolem je udržet hole v neustálém kontaktu s rukama, aby bylo možné je střídavě uchopit a zase uvolnit. Délka holí by měla být rovna naší výšce, to znamená, že jejich rukojeť musí dosahovat úrovně pupíku, což je nejideálnější.
Pokud jde o obuv, měla by být vskutku maximálně pohodlná a hlavně kvalitní. Nejlépe se hodí sportovní obuv či zdravotní obuv ve stylu balance-step. Tím jsme schopni dosáhnout správného držení těla a značně odlehčit patám během chůze.
Chůze musí být pružná a plynulá
U každého sportu je potřeba se nejdříve zahřát, aby se celé tělo dostatečně prokrvilo. Trochu se procvičíme, pak se půl hodinky nebo rovnou celou hodinu budeme procházet a nakonec vše završíme strečinkovým cvičením.
Základem všeho je ovšem ta správná technika chůze, kterou si musíme natrénovat. Pro začátek musí být plynulá, čehož se dá dosáhnout jedině stejnou délkou jednotlivých kroků. Jestli bude délka odlišná, bude se levá i pravá noha zatěžovat nerovnoměrně.
Další co nesmíme zapomínat je pružnost chůze, aby se odlehčila páteř i klouby. Toho je možné dosáhnout tím, že při chůzi došlápneme na patu a postupně budeme přenášet těžiště těla ke špičce nohy.
Nezapomínejme na práci rukou
Během procházek si musíme hlídat, aby vždy šla dopředu levá noha s pravou rukou a hned po ní pravá noha s levou rukou, tedy budeme chodit tzv. diagonálně. Není to jednoduché a hned na začátku to jde velmi těžko, zvlášť když se ještě musíme učit optimální délku kroků.
Jakmile ale zvládneme stejně dlouhé kroky a ruce se budou pohybovat, tak jak mají, máme vyhráno. Není na škodu, se v počátku poradit s nějakým trenérem, abychom předešli případnému hrbení a tím i bolestem zad.
Musíme pevně uchytit hole řemínkem na ruku, jít pomalu, ale prodlužovat kroky i pohyby rukou. Trochu se vychýlíme dopředu, takže to vypadá, jako když jdeme proti větru.
Tělo je nutné držet vzpřímeně, boky otáčíme dopředu a v průběhu pohybu ruky pevně svíráme hůl. Ve chvíli, kdy je ruka s holí vzadu, její stisk je nutné uvolnit a dlaň rozevřít. Paže držme blízko těla a hole odrážíme silou, takže nám pomáhají v pohybu vpřed.
Co říci o nordic walking závěrem?
Když to shrneme, je technika severské chůze poměrně jednoduchá a není těžké se jí naučit v krátké době. Svým způsobem jí zvládne každý a bez zbytečně drahého vybavení.
Vystačíme si s holemi, vzdušným oblečením a pohodlnou kvalitní obuví. Navíc si hole snadno uložíme i do zavazadel a můžeme tak chodit kdekoliv a kdykoliv nás napadne, aniž by bylo nutné příliš řešit počasí, terén či svou zdatnost. Výhodou je i to, že si vybereme, zda chceme chodit sami, v páru či ve skupině.
Představte si třeba, že se rozhodneme vyrazit stanovat, když si do batohu přibalíme své hole na nordic walking, můžeme chodit celé dny po lesích, loukách a ještě navíc daleko od civilizace. Důležité je, abychom si vybrali pořádný stan, ve kterém si po takové chůzi odpočineme.
Další sporty/pohybové aktivity vhodné pro seniory
- Jóga
- Plavání
- Orientální tanec
- Cyklistika
- Badminton
Možná vás bude zajímat, že i klasická chůze je považována za nejlepší sport, ovšem k zahození není ani paddleboarding. Nezapomínejte také na dostatečný pitný režim.