Zdraví

Hubneme: Sportem k vysněné postavě

Jedno z nejčastějších předsevzetí, které si dáváme je hubnutí a touha po tom, mít krásnou sexy postavu, za kterou se nebudeme muset stydět. Někteří se snaží zhubnout kvůli novému partnerovi, kterého si chtějí udržet, jiní ze zdravotních důvodů a dokonce existují i tací lidé, kteří hubnou jen proto, že je to v podstatě moderní.

Které sporty jsou pro hubnutí prospěšné?

Aerobik

Aerobik

Aerobik

U aerobiku je výhoda v tom, že když s ním začínáte, tak jsou téměř hned vidět výsledky. Během cvičení se zapojí celé tělo a spotřebovává se dostatek energie. Na aerobik můžete zajít do nějaké tělocvičny či fitness centra. Navíc se využívají spousty pomůcek (stepper, posilovací pásy atd.).

K hubnutí se skvěle hodí dance aerobik nebo aerobik, který kombinuje tanec, bojové sporty a krokové sestavy. Oblíbený je i tzv. aquaaerobik, což je aerobik pod vodou. U tohoto sportu jste schopni spálit zhruba 1 800 kJ za hodinu (až 2 000 kJ u aquaaerobiku).

Běhání

U běhu je skvělé, že se zpevňují nohy a spodní bříško, jež patří k problematickým partiím. Ovšem dá se říci, že budete hubnout po celém těle rovnoměrně. Když běháte, držte se vytrvalostního režimu, abyste se tolik nezadýchávali a vydrželi tak běžet na delší vzdálenost. Nemusíte závodit, střídejte rychlý krok s během.

Právě mírné zadýchání, vydatné pocení a lehce načervenalé tváře jsou známkou, že běháte správně. Nesmíte však zapomenout na zásadní vybavení každého běžce a tím je kvalitní obuv, bez té se rozhodně do žádného běhu nepouštějte.

Důležitý je i pitný režim, takže když běžíte, je dobré mít po ruce (v kapse apod.) láhev na vodu, abyste nebyli dehydratovaní. Když běháte správně, dá se spálit kolem 2 000 až 4 500 kJ.

Bruslení

Bruslení

Bruslení

Tento typ sportu je perfektní na dolní část bříška a také vnitřní i vnější oblast stehen. Zejména, když si pořídíte tzv. pánské kanady, tak ty vás doslova nutí odrážet se dostatečně do stran, čímž se dokonale zpevní zadeček, břicho bude ploché a hubnutí půjde jedna báseň (bruslení je samo o sobě velmi náročné na spotřebu energie, takže to je snadné). Spálíte zhruba 2 000 kJ za hodinu.

Cyklistika

Jízda na kole, tedy cyklistika, je vhodná hlavně pro jedince s nadváhou, kteří při ní nebudou tolik zatěžovat vazy a klouby. Musíte ovšem vydržet, protože když už pojedete, ke spalování tuků dochází asi tak 20 minut po vyjetí, takže je dobré vytrvat a dopřát si 3x krát 2 hodiny za týden. Za jednu hodinu se spálí asi 3 400 kJ.

Pilates

Pilates

Pilates

Přestože spálíte pouhých 1 200 kJ za hodinu, jde o oblíbené cvičení, které nejlépe funguje na formování postavy. Dobré je, když se kombinuje s běháním. Během pilates se posílí a protáhne celé tělo. U klasického se nepoužívají žádné pomůcky, ale jinak se používá třeba fitball a jiné předměty. V základu jde o 500 různých cviků, ale hlavní je jejich opakování a také soulad se správným dýcháním.

Plavání

Během plavání spálíte 1 800 až 2 800 kJ za hodinu a ještě posílíte nohy s břichem, zpevníte zádové svaly a budete ve skvělé kondici. Chcete-li plaváním hubnout, musíte plavat intenzivněji než jen při běžném koupání, to znamená, minimálně 45 minut dvakrát do týdně a pokud to vydržíte tak bez přestávek, případně s velmi krátkými pauzami.

Spinning

Spinning

Spinning

Hodně oblíbený druh sportu, který spočívá v jízdě na stacionárním kole, které sice tak trochu vypadá jako rotoped, ale jinak s ním nemá nic společného. Podobá se venkovnímu kolu, ovšem 1 hodina spinningu je mnohem náročnější, než jízda venku.

Celou lekci povede vyškolený lektor. Vybere hudbu a udá tempo, to vše v sále, kde jsou utvořeny konstantní podmínky. Za hodinu se zbavíte cca 3 500 kJ, záleží na tom, v jakém se jede tempu.

Squash

V posledních letech zažívá skutečný boom, protože patří k velmi populárním sportům, zejména pokud jde o tzv. přátelská či firemní setkání. Spousta obchodních schůzek totiž probíhá během hraní. Takže vyřídíte, co potřebujete a ještě spálíte až 3 700 kJ za hodinu.

Je však dobré si pamatovat, že squash sám o sobě vám s hubnutím tolik nepomůže, neboť je sice dobrý na zeštíhlení a posílení např. nohou, ale je potřeba hrát delší dobu a málokomu se podaří vydržet hrát hodinku i více a to v tak vysokém tempu. Musíte si hlídat i tepovou frekvenci.

Svižná chůze

Svižná chůze

Svižná chůze

Spousta lidí vám řekne, že přece chodí každý den, ale chodit normálně a svižně je rozdíl. Svižná chůze je totiž dokonalá na postupné shazování přebytečných kil i navyšování celkové tělesné kondice. Je dobrá pro každého, včetně lidí, kteří mají nadváhu či různé zdravotní komplikace (např. diabetes, onemocnění srdce atd.).

Spálíte při ní 500 až 1 800 kJ. Pokud má tento styl hubnutí fungovat, je potřeba ujít 6 kilometrů během 1 hodiny. Účinný je také nordic walking, což je chůze, při níž se používají speciální hůlky. Nejčastěji se chodí v členitém horském terénu, ale můžete chodit prakticky kdekoliv, kde je náročnější terén.

Jaké další sporty jsou vhodné a kolik kalorií spálíte za 1 hodinu?

 • Badminton (2 000 – 4500 kJ)
 • Běh na lyžích (2 000- 5000 kJ)
 • Kolečkové brusle (2 000 kJ)
 • Sjezdové lyžování (2 100 kJ) – pokud lyžujete jen rekreačně, je hodnota mnohem nižší.
 • Tenis (3 500 kJ)
 • Stolní tenis (1 200 kJ)
 • Tanec (1 500 až 2 500 kJ)
 • Cvičení ve fitness (1 500 – 2500 kJ)
 • Taebo (3 000 kJ)
 • Volejbal (1 500 – 2 500 kJ)
 • Zumba (2 000 – 2 400 kJ)
 • Fit-box (až 2 000 kJ)
 • Jumping (1 500 kJ)
 • Bosu (1 200 – 2400 kJ)

Domácí cvičení

Jestliže nepatříte k těm, kteří se rádi prohánějí venku nebo netoužíte po tom, chodit celí zpocení po tělocvičně či fitness centru, protože nechcete, aby vás viděli ostatní, kteří tam cvičí s vámi, můžete samozřejmě cvičit i doma. Pro spoustu lidí je to mnohem pohodlnější a cítí se lépe.

Na cvičení doma nepotřebujete žádné super vybavení, stačí vám nějaká vhodná karimatka, k tomu pár činek a třeba rotoped. Dokonce je teď hodně populární i běžecký pás.

Takže se hubnutí nebojte, jen mějte pevnou vůli a cvičte pravidelně.

Přidat komentář