Bydlení

Jak zařídit balkón či terasu, pokud nemáte zahradu

V dnešní uspěchané době je velká vzácnost najít si trochu volného času, který můžete strávit mimo uzavřené prostory s možností relaxace. Bohužel ne každý má to štěstí vlastnit zahradu, takže hledá vhodné alternativy. Pokud máte terasu nebo aspoň balkon, máte rozhodně vyhráno, protože i takové místo se dá přeměnit v oázu odpočinku.

Vhodně zařízený balkon/terasa zvětší celkovou obytnou plochu vašeho bytu a nabídne tak dokonalé zázemí, kde budete venku, ale současně zůstanete doma. Je to velká výhoda zvlášť u těch jedinců, kteří si potrpí na naprosté soukromí. Venkovní posezení pořídíte za velmi slušné ceny, spolu s ostatním vybavením jako něco vhodného na stínění, osvětlení, podlahy, vhodné květiny i bytový textil.

Základem je pohodlí a multifunkčnost

S ohledem na to, že u každého obydlí není balkon/lodžie či terasa, které by měly rozměry jako taneční parket, musí se tomu přizpůsobit výběr vybavení. Zahradní nábytek nabízí mnoho možností a najdete mezi nimi i takové kousky, které jsou přímo určeny pro menší prostory.

Narazit můžete na skládací i sklápěcí zahradní stolky pro snadnou manipulaci, zahradní židle, které je rovněž možné skládat nebo stohovat na sebe. Případně lze místo židlí využít zahradní křesla. Pokud si chcete venku na balkoně opravdu udělat maximální pohodlí a cítit se tam stejně jako když sedíte uprostřed obývacího pokoje, pořiďte si tzv. outdoorové sedačky. Jsou pohodlné a nabízí maximální komfort.

Na trhu se vyskytují sedačky s odlehčenou kovovou konstrukcí nebo v podobě modulové sestavy. Tam je výhoda zvolit takové díly, které zajistí pohodlí a zároveň se vejdou do prostor balkonu. Vedle klasických se hodí i rohové, ty ušetří aspoň trochu místa a umožní umístění i dalších kousků nábytku.

Ideální volbou jsou multifunkční kusy nábytku, ten se totiž dá využít jak na sezení, tak i k odpočinku při odpoledním šlofíčku. Když k tomu ještě přidáte vhodný bytový textil, jako jsou sedáky či opěráky nejlépe s odnímatelnými potahy, máte o vhodné zázemí postaráno.

Pokud to prostor balkonu či terasy dovolí, můžete si klidně koupit i závěsné houpací křeslo, to bude teprve ten správný relax, ostatně bude to podobné jako klasická zahradní houpačka, jen v menším provedení. Využijete i nějakou pěknou podnožku, ať už k lehátku či křeslu. Poslouží nejen jako prostor pro odložení nohou, ale také jako malý stolek, na který si odložíte třeba kávu či smoothie koktejl.

Vezměte to od podlahy

Přestože se mnoho lidí domnívá, že nejdůležitějším bodem je nábytek, není to tak úplně pravda. Nejdříve musíte začít tím, že si vyberete správnou podlahu, ta je v podstatě prvním krokem k dokonale zařízenému osobnímu prostoru. Pokud jde o panelové domy, tam ve většině případů narazíte na betonovou stěrku či dlažbu.

Samozřejmě, že taková podlaha není překážkou, ale jestli se vám nelíbí, sáhněte po dřevěné podlaze. Ta je nejen velmi elegantní, ale hlavně nabízí hřejivost použitých materiálů. U tohoto přírodního materiálu je jedinou nevýhodou, že se musí pravidelně ošetřit. To znamená, že se dřevo namoří a poté se v pravidelných intervalech, zejména v případě okem viditelné potřeby přebrousí a opět namoří.

Jestli na něco takového nemáte chuť, zvolte raději imitaci dřeva, jež se dá pořídit pod názvem WPC podlahy. Takové materiály mají určitý poměr recyklátu, to znamená, že při dlouhodobém používání se podlaha může štěpit, odlupovat se a podobně. Nejlepší bude, když se o podlaze poradíte s kvalifikovaným odborníkem, který přesně určí, jaká podlaha bude pro vybraný balkon či terasu nejlepší.

Jaké materiály jsou na zahradní nábytek pro balkon či terasu vhodné?

Druh materiálu je velmi důležitý, ostatně nábytek bude umístěný venku a tam také pokud možno zůstane i v době, kdy bude vystaven povětrnostním vlivům, dešti, UV záření atd. to je také důvod, proč není dobré zvolený materiál podcenit.

Nábytek by měl být odolný proti UV záření, zároveň musí být schopný přečkat déšť i ostatní nástrahy počasí. Co se týká textilu, ten zvolte tak, aby se dal sejmout a následně vyprat. Perfektní je umělý ratan, kov i dřevo. Jen si musíte uvědomit, že je mezi nimi rozdíl ve vlastnostech.

Nábytek z umělého ratanu

K největším přednostem patří jeho minimální požadavky na údržbu, navíc již na první pohled vypadá jako čistě přírodní materiál.

Kovový nábytek

Nábytek z kovu je vhodný do moderně zařízených prostor, tedy nejen na balkon, ale i pro lodžii. Vyniká nejen dlouhou životností, ale také tím, že je bezúdržbový. Bohužel mnozí ho zavrhují, že je málo pohodlný, to však mohou vyřešit různé sedáky či polštářky.

Dřevěný nábytek

V případě dřevěného nábytku jde o čistě přírodní materiál, jehož jedinečnost dodá každému prostoru nezaměnitelnou atmosféru. Faktem je, že dřevo neustále takzvaně pracuje, to znamená, že můžete občas na jeho povrchu objevit menší praskliny a časem se může objevit i mírná patina. Nezapomeňte proto dřevo ošetřit a dodat mu tak potřebnou ochranu ať už speciálním lakem, lazurou nebo olejem. Čím lépe o nábytek ze dřeva budete pečovat, tím déle vám bude dělat radost.

Nezapomeňte na ochranu soukromí

Když už se jednou rozhodnete svůj balkon či terasu předělat na oázu odpočinku, musíte myslet i na ty nejmenší detaily. Jedním z nich je i naprosté soukromí. Toho docílíte buď zakoupením vhodných stromků, jako jsou třeba túje, závěsnými truhlíky a květináči, které naplníte různými květinami, nebo pořízením různých zástěn, které jednoduše připevníte k zábradlí. Záleží jen na vás, jaký typ zástěny zvolíte a jak účinná bude.

Oáza květin

Jistě mi dáte za pravdu, že bez živých květin by se žádné relaxační místo neobešlo. Nejen, že se květiny postarají o to, aby vás neobtěžoval žádný pohled zvenčí, ale zároveň vás omámí jejich vůně. Využijte závěsné květináče, klasické květináče, které postavíte k zábradlí a v případě potřeby květinu přivážete, nebo si vyrobte vhodné nádoby třeba z palet, dřevěných desek nebo z obyčejných plat na jahody.

Zkrátka zapojte svou jistě už tak bujnou fantazii a udělejte ze svého balkonu ráj květin. Nezapomeňte využít i volný prostor nad balkonem, to znamená, že můžete pořídit i vyšší květiny, stromky, případně vám může pomoci i závěsný regál s několika příčkami, na který je možné zavěsit jak květináče, tak truhlíky.

Výběr květin záleží na vás, pokud ale nechcete velké starosti, vysaďte si letničky, ty nemusíte zazimovat a řešit tak další úkony. Nebo se zaměřte na takové květiny, které budou letničkám skvěle sekundovat a na zimu mohou zůstat tam, kde jsou.

Balkon jako pěstírna ingrediencí do kuchyně

Pokud máte praktickou povahu a gurmánského ducha, pak si můžete z balkonu udělat mini zahrádku, kde si začnete pěstovat nejen bylinky, ale také zeleninu či ovoce. Dařit se tam určitě bude rajčatům, paprikám, ředkvičkám, hrášku, ale třeba i jahodám a mnoha dalším.

Pro úspěšný start pěstování potřebujete jediné a to kvalitní sazeničky od zkušeného pěstitele. Je to rozhodně lepší a rychlejší než čekat, jestli vám něco vzejde ze semínek, která do substrátu nasypete z pytlíku, co si koupíte někde v hobby marketu.

Zajděte raději do většího zahradnictví nebo třeba někam na farmu, zkrátka hledejte vhodný zdroj se zkušenostmi. Rajčata i papriky potřebují středně velkou i větší nádobu, i když použít se dá i pytel z umělé juty. V případě ředkviček jsou vhodnější truhlíky.

Závěsné květináče zaplňte stáleplodícími jahodami, stačí klidně jen dvě sazenice. Také jsou vhodné pro miniokurky (baby okurky), které vypadají jako miniaturní meloun, ale úroda bývá skutečně hodně bohatá. Do volně stojících květináčů umístěte bylinky všeho druhu a pak už se jen těšte, až začne sklizeň.

Nezapomeňte na osvětlení

Pokud si chcete krásy svého nově vybudovaného zázemí užívat i po setmění, nesmíte vynechat vhodné osvětlení. Praktické je využít solární energii, k čemuž je potřeba pořídit vhodné lampičky, lucerny, případně světelné girlandy.

Například solární LED řetězy se automaticky rozsvítí ihned po setmění. Někdo dokonce sází na svíčky, čímž vytvoří atmosféru, jakou si běžně užíváte jen v rámci dovolené v nějakém romantickém letním letovisku.

Ochrana proti slunci

Pro malý balkon vyberte takový slunečník, který je ukotven do stojanu. Vhodný bude i takový, co se dá upevnit k zábradlí či desce stolu pomocí svorek. Větším balkonům sluší zahradní slunečníky s boční tyčí, díky čemuž nebude překážet při posezení.

Jestli vám nebude stačit slunečník, sáhněte po markýze. Zvolit můžete sklopnou, výsuvnou, kazetovou, polokazetovou nebo samonosnou. Velké markýzy je lepší vyzbrojit motorickým ovládáním, to je dokonce možné nainstalovat i dodatečně, pokud vám na to třeba na začátku nevyjdou finance.

Podívejte se i na jiné zajímavé články – jak vyrobit nábytek z palet, jaké jsou druhy zahradního nábytku, ale i mnoho dalších, které najdete v kategorii Bydlení.

Přidat komentář