Tipy Trendy Zdraví

Menstruační kalhotky: Jak fungují a jak moc se na ně lze spolehnout?

Menstruační kalhotky

Na první pohled se jedná o obyčejné kalhotky. Ale pozor, nejsou to jen tak ledajaké klhotky. Jsou kouzelné? V podstatě ano.

Tyhle se vyznačují stejným vzhledem i pohodlností jako klasické spodní prádlo, ale co se týče funkčnosti, nabídnou vám mnohem víc. Plnohodnotně totiž mohou nahradit tampony i vložky během menstruace.

Menstruace – požehnání i prokletí?

Každá žena menstruaci vnímá rozdílně. Tábory se dělí na ženy, které v ní spatřují své ženství, na ty, které ji berou jako každoměsíční událost a nic víc, některé se ji naopak snaží příliš nevnímat a další skupina žen si díky ní uvědomuje svůj cyklus a tomu uzpůsobuje své potřeby i přání. Ať už se řadíte kamkoliv, menstruace zkrátka je přirozenou součástí života většiny žen a tak bychom ji měli také přijímat.

Menstruační kalhotky image obrázek
Zdroj foto: pixabay.com a econea.cz

Na slovíčko o menstruačních kalhotkách

Doba pokročila a dávno minuly doby, kdy byly k dispozici pouze nepohodlné vložky, u kterých jste si snad jen mohly vybrat, zda budou s křidélky nebo bez. Dnes má žena během své periody daleko více možností i pomůcek, které jí umožní cítit se komfortně i během všech činností, které by ráda dělala, menstruaci navzdory. Něco víc jsme se dočetli i v tomto článku.

Jednou z takových pomůcek jsou i menstruační kalhotky, záležitost relativně nová, ale o to více inovativní. Ženám dodávají pocit bezpečí i pohodlí a vrací je k přirozenosti – bez nutnosti používat chemicky bělené vložky nebo tampony. A protože jsme si už na začátku řekli, že jsou to kalhotky téměř kouzelné, pojďme si je popsat trošku více. Jsou totiž vhodné jak pro slabou, tak silnou menstruaci a nebudete muset neustále kupovat nové a nové hygienické pomůcky.

Menstruační kalhotky
Zdroj foto: pixabay.com a econea.cz

Menstruační kalhotky jsou

 • pohodlné
 • ekologické
 • pratelné
 • nepropustné
 • savé

Jak menstruační kalhotky vlastně fungují?

Podstatou kalhotek je vrstvení. Kalhotky obsahují několik vrstev, které pohlcují vlhkost. Druhy vrstev se u různých výrobců liší. Někteří mají vrstvy nepropustné, z igelitu. Existují ale i kalhotky s inovativní vrstvou nepropustné membrány, která je zároveň prodyšná, a tak vaše pokožka bude dýchat i během doby, kdy kalhotky budete mít na sobě.

Menstruační kalhotky econea
Zdroj foto: pixabay.com a econea.cz

Kalhotky můžete nosit samostatně a nebo jako pojistku při použití klasického tamponu nebo kalíšku. Mění se jednou za 8–10 hodin, záleží na intenzitě vaší menstruace. Poté je vyperete. Je tudíž praktické pro pohodlné užívání vlastnit několik kusů těchto kalhotek, abyste je mohly střídat a nemusely jste je každodenně prát.

Jak o menstruační kalhotky pečovat?

Menstruační kalhotky nejdříve vyperte v ruce ve studené vodě, poté v pračce. Nejlépe se perou v pracím gelu bez vonné esence, na jejich přeprání také není nejvhodnější aviváž. Do pračky je pak můžete umístit s dalším prádlem, ideálně v textilním pytlíku.

Pro koho jsou kalhotky vhodné?

Menstruační kalhotky jsou vhodné pro všechny ženy, které by je rády vyzkoušely a které mají různě silnou periodu. Dají se ale použít i během výtoků nebo úniku moči. Vhodné jsou zároveň pro ženy v období šestinedělí.

Menstruační kalhotky - econea
Zdroj foto: pixabay.com a econea.cz

Jaká je životnost kalhotek?

Menstruační kalhotky vám sice nevydrží věčně, zvládnou ale minimálně 50 pracích cyklů, tedy 1 až 2 roky užívání. Záleží na konkrétní značce. Poté je třeba je vyměnit za nové. Oproti spotřebě vložek a tamponů se jedná o velkou úsporu materiálu i peněz.

Jak moc jsou kalhotky spolehlivé?

Rady jsou sice nad zlato, ale zkušenosti, ty jsou teprve k nezaplacení. Rozhodli jsme se proto zeptat dvou uživatelek menstruačních kalhotek a jejich zkušenosti a doporučení vám sepsat.

Zuzana: O své zkušenosti se s námi podělila Zuzka, která používá kalhotky značky Snuggs: “Kalhotky kombinuji, když mám velmi silnou menstruaci. O spolehlivosti si netroufám moc tvrdit, protože na opravdu silnou menstruaci jsem je samy o sobě nepoužila. Vyrostla jsem na vložkách a tamponech, tudíž pocitu, že něco chrání proti protečení a v menstruačních kalhotkách to najednou není. Kromě toho používám kalhotky ještě z úplně zkušební fáze, kdy ještě nebyly úplně vychytané a já jsem se zúčastnila testovací verze. Kalhotky samotné používám na konci menstruace, kdy už moc nekrvácím nebo mám výtok, jinak je kombinuji hlavně s menstruačním kalíškem a takhle mi to zcela vyhovuje,” popisuje.

Co se týče porovnání vložek a kalhotek, kalhotky jednoznačně vyhrávají: “Vložky jsou většinou nepříjemné, ale kalhotky nedráždí a nezpůsobují bouli mezi nohama,” dodává. “Na jeden cyklus používám troje kalhotky, které pak přemáchnu v ruce. V pračce je peru po skončení menstruace klasicky na 40° s ostatním prádlem. Jediná speciální věc, kterou k tomu používám, je textilní sáček, do kterého je dám,” doplňuje.

Econea imago obr menstruační kalhotky
Zdroj foto: pixabay.com a econea.cz

Vilma: Uživatelku Vilmu kalhotky příjemně překvapily svým pohodlným a praktickým střihem. I ona je majitelkou kalhotek značky Snuggs. “Hezky sedí. Nejdřív jsem se bála, jak to bude fungovat, ale byla jsem mile překvapena,” začíná popisovat svou zkušenost. “Jako nevýhodu považuji to, že úplně nepoznám, kdy je mám na sobě dost dlouho a kdy je třeba je vyměnit, mám totiž kalhotky černé. Před samotným vypráním je také třeba je přeprat v ruce, což ne každému musí být příjemné. Pro holky, které jsou zvyklé používat vložky, je to ale super alternativa,” dodává.

Jaké kalhotky máte na výběr? Vsaďte na české značky

Na trhu existují různé značky, které menstruační kalhotky vyrábí. U nás je to například již zmíněná firma Snuggs, která vyladila vrstvy kalhotek téměř k dokonalosti. Vsadila totiž na to, co v České republice umíme opravdu dobře – nanotechnologie. Absorpční vrstva je tak tvořená pomocí nanovláken tak, aby byla tenká, prodyšná, ale zároveň velmi savá. Varianta pro slabou a střední menstruaci udrží stejné množství tekutiny jako dvě vložky nebo tři tampony.

Snuggs navíc nabízí různé barvy i střihy kalhotek – noční modely, kalhotky s vysokým pasem, bikini střih, klasický střih nebo tzv. hugger. Zároveň umožňuje v jednotlivých střizích zvolit, pro jak silnou menstruaci kalhotky potřebujete mít.

Menstruační kalhotky Dorina
Zdroj foto: pixabay.com a econea.cz

Mezi další výrobce menstruačních kalhotek ale také patří:

 • Culotte
 • Love Luna
 • Dorina
 • Meracus
 • Sayu
 • Selena
 • Flux

S článkem nám pomohl eshop Econea, kde můžete menstruační kalhotky také koupit.

Přidat komentář