Důvodu pro pořízení sušičky může být mnoho. Někdo ji chce kvůli ohromnému množství prádla, které pravidelně pere, jiný kvůli nedostatku místa na sušák. Některé sušičky prádlo vysuší tak, že nemusíte dokonce ani žehlit. To je ohromná úspora času, navíc sušička je požehnáním pro domácnost s alergiky.
Kam sušičku umístit?
Pravdou je, že to není vždy jednoduché. Kdo má místo, může ji jednoduše postavit do koupelny vedle pračky. Řešení se nabízí i v podobě mezikusu na pračku, který slouží jako podstavec, na který se umístí sušička.
V domácnostech, kde musíte šetřit každý centimetr, se dá sušička zabudovat třeba do kuchyňské linky. Nesmíme zapomenout ani na způsob plnění, tzn. přední nebo horní.
Tomu je také nutné přizpůsobit okolní prostor. Rozhodně sušička s horním plněním nepůjde dát na pračku. Pokud jde o kapacitu, tak větší buben mají rozhodně sušičky s předním plněním.
Vhodná kapacita
Pro malé domácnosti stačí kapacita pro 6 až 7 kg. V případě čtyřčlenné domácnosti se hodí 8 – 9 kg. Naopak pro velkou domácnost je ideálních 10 kg a více.
Jestli šetříte každý centimetr, zkuste promyslet pořízení kombinované sušičky s pračkou. Získáte dva přístroje v jednom a ušetříte spoustu místa. Na jednu stranu ušetříte trochu peněz, ale zase počítejte s vyšší spotřebou elektrické energie.
Nevýhodou u této kombinace může být, že vyperete třeba 7 kg prádla, ale usušit budete moci jen 5 kilo. Musíte tak sušit dvakrát, nebo ten zbytek pověsit na sušák.
Kondenzační či ventilační sušičku
Jedná se o dva základní typy sušiček, na které můžete narazit. Liší se od sebe různými maličkostmi, ale hlavně způsobem, kterým je odváděn horký vzduch.
U ventilační sušičky je potřeba páru odvádět mimo dům. To znamená, že si to vyžádá určité stavební úpravy. Díky tomu není tento typ sušičky vhodný do bytu.
Kondenzační sušičky
K sušení prádla využívá horký vzduch. Přebytečná voda se odvádí rovnou do odpadu. Pokud tomu tak není, je zachycována ve speciální nádobě, kterou je nutné po každém sušení vylít. Existují dva druhy kondenzačních sušiček.
Sušička s topným tělesem
Disponují studeným i teplým okruhem a pro ochlazování používají chladný vzduch ve svém okolí. Rychle suší, ale zase jsou dost energeticky náročné.
Sušička s tepelným čerpadlem
Horký vzduch není ochlazován vzduchem z místnosti, ale chladivem. To může být voda, ale nejčastěji plyn. Tento typ sušičky využívá zbytkové teplo, takže je energeticky daleko úspornější. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a nutnost čištění filtru.
Energetický štítek
Každý jednotlivý přístroj musí být opatřen energetickým štítkem, na kterém jsou důležité informace. Tou nejdůležitější je u sušičky energetická třída. Nejúspornější třídou je jednoznačně A+++, z nižších tříd je běžná třída B.
Spotřebiče s třídou A+ nejčastěji spotřebují 1,2 kWh na každý jednotlivý cyklus. U levnějších sušiček, které mají horší energetickou třídu, to může být i více než 3 kWh. Důležitým parametrem je i roční spotřeba energie.
Řešit je dobré také hlučnost. To pro případ, že bude sušička třeba v kuchyni a sousedí s ložnicí či obývacím pokojem. Běžně se hlučnost pohybuje na cca 64 dB. Jestli je to aspoň trochu možné, zvolte sušičku s maximální hlučností 40 dB.
Funkce a programy
Dnešní sušičky už jsou značně nadupané oproti těm z dřívějších dob. Běžné programy jako bavlna vlna a podobně, to už nám nestačí. Teď mají spoustu vychytávek, které nám práci s prádlem značně usnadní.
Které to jsou?
- Odložený start – prádlo dáte dovnitř, nastavíte, kdy se má sušička zapnout a víc neřešíte. Cyklus se spustí automaticky v daný čas a vy tak máte usušeno hned, když přijdete z práce.
- Osvětlení bubnu – to je šikovná věcička, protože můžete bez problému kontrolovat proces sušení i tam, kde není dostatek světla.
- Fuzzy Logic/Easy Logic – díky této funkci umí sušička sama rozeznat množství vloženého prádla a tomu přizpůsobit nastavení sušícího cyklu.
- Sensitive Drying – takto je označeno velmi šetrné sušení.
- FlexySense – s touto funkcí zvládne senzor nastavit optimální teplotu i vlhkost.
- Baby Protect – vynikající pomocník pro sušení dětského prádla, ale také toho pro alergiky.
- TwinAir – jedná se o obousměrné foukání vzduchu, s jehož pomocí dokáže sušička snadno vysušit i velmi těžké kusy prádla.
- Buben WaveActive – najdete ho jen u některých modelů, ale rozhodně stojí za to. Má totiž zvlněný povrch, takže zvládne sušit i to nejjemnější prádlo.
Přečtěte si také jak vybrat pánev levou zadní, jak vybrat boxovací pytel, jak vybrat dřezovou baterii, jak vybrat to správné masážní křeslo či jak vybrat ojetý osobní automobil levou zadní.
Zdroj foto: pixabay.com