Tipy

Jak vybrat boxovací pytel

Box je sportem, který vám účinně pomůže zvýšit fyzickou kondici. Nepotřebujete k němu náročné vybavení, postačí boxovací pytel. Jak si vybrat ten správný?

Typ pytle

Na trhu jsou k dispozici v první řadě klasické pytle na zavěšení. Visí na řetězu, který se ukotvuje ke stropu. A to buď pomocí oka anebo na otočný kříž, který může být i vybavený otočnou redukcí. Ta se využívá pro tlumení rázů. Tento typ vyžaduje poměrně dost místa.

Pokud nechcete či nemůžete v bytě řešit vhodný způsob zavěšení pytle, zvolte boxerský pytel stojící. Ten lze variabilně umístit kamkoli, zejména v malém bytě tak řeší problém s nedostatkem prostoru. Pokud vám pytel aktuálně překáží nebo se delší dobu boxu nevěnujete, jednoduše jej uklidíte.

Technika boxu

Výběr správného typu pytle nezáleží však jen na dispozicích prostoru, ale především na vás. Klasický závěsný pytel je vhodný pro ty, kteří už mají s boxem zkušenosti.

Je poměrně těžký a při špatné technice úderu hrozí zranění. Začátečníkům se proto doporučuje vybrat si mezi lehčími modely nebo nejlépe ty pytle, které lze postupně doplňovat. Variabilně si tak lze měnit hmotnost pytle podle zkušeností.

Pro amatérské boxery tak může být lepší volbou právě pytel stojící. Ten je umístěn na pevném či pružném stojanu. Umožňuje zejména rekreačním sportovcům trénovat různé techniky. Pro profesionály však ani toto řešení není zcela vyloučeno. Pytel je potřeba důsledně vybrat na míru individuálním potřebám.

Boxovací hruška

Specifický typ boxovacího pytle související s technikou boxu je i boxovací hruška. Jedná se o malý pytel oblého tvaru, který evokuje právě podobu se zmíněným ovocem.

I hrušky lze zařadit do kategorie boxovacích pytlů. Mají ale specifické využití, nejsou vhodné pro silový trénink. Spíše se hodí pro procvičení reflexů a pohyblivosti. S boxovací hruškou si můžete zlepšit přesnost úderů, ale také rychlost.

Základna je zpravidla vyplněna vodou nebo pískem. Samotná hruška je upevněna na pružné tyči, která je variabilně nastavitelná. Díky tomu mají boxovací hrušky flexibilní zpětný ráz.

Hmotnost pytle

Vhodnou hmotnost je nutné vybrat s ohledem na uživatele a jeho tělesnou konstituci. Jednoduché pravidlo říká, že pytel má vážit zhruba polovinu toho, co boxer. Pro představu se pytle v této kategorii pohybují zhruba okolo 30 kg. Pytle odpovídající tělesné hmotnosti si volí především profesionálové.

Velikost pytle

Velikost pytle se odvíjí od zamýšlené technicky. Půjde-li o pytel čistě na box, stačí vám boxovací pytel v rozpětí velikosti 80 do 120 centimetrů. Při trénink kopů je zapotřebí volit pytel větší, od 150 do 200 cm.

Materiál pytle

Materiály lze rozdělit na přírodní a syntetické. Jediným ryze přírodním materiálem je pravá kůže, kterou navíc charakterizuje vysoká odolnost, ale i vyšší pořizovací cena.

Levnější volbou tak jsou materiály umělé. Zpravidla se užívá PVC, plátno nebo syntetická kůže. Všechny materiály jsou adekvátně odolné, umělá kůže bývá někdy upřednostňována kvůli svému vzhledu, neboť na pohled věrně napodobuje kůži přírodní.

Plněné jsou drcenou textilní hmotou, plastovou či gumovou drtí. Kvalitnější pytle jsou plněny pískem, případně kůží. Opět je však nutné vzít v potaz vyšší pořizovací cenu. Profesionální pytle jsou naplňovány vzduchem. Je to z toho důvodu, že výplň „nesesedá“, pytel je tak absolutně tvarově stálý.

Pořizovací cena

Levné boxovací pytle lze pořídit už za několik set korun. Ceny startují na cca 600 Kč a se základními modely se vejdete do 1 000 Kč. Největší výběr pak panuje v cenové relaci kolem 3 000 Kč. Naopak za profesionální výrobky vydáte i několik tisíc, profesionální boxovací pytle stojí i 10 000 Kč.

Závěrem aneb na co brát ohled při nákupu pytle?

Zohlednit bychom měli především vlastní sportovní úroveň, od které se odvíjí výběr typu pytle a jeho hmotnost a velikost. Stojící pytle ocení hlavně začátečníci. Lidem, kteří chtějí pytel pouze pro rekreační box, rovněž prokáže dobrou službu ten, který lze variabilně doplnit.

Použité materiály jsou zase limitovány pořizovací cenou. Levné pytle se vyrábějí z plátna, PVC či umělé koženky a plní se drtí z textilu, gumy nebo plastu. Dražší alternativou je kůže. Vyzkoušejte boxovací pytle od české značky SULOV na stránkách www.rulyt.cz.

 

Přidat komentář