Bydlení Tipy Trendy

Jak vybrat myčku nádobí?

Myčka nádobí je v dnešní době nedílnou součástí domácnosti. Někdo si jí pořídí, protože nesnáší mytí nádobí, další proto, aby šetřil vodu. A jsou i tací, pro které je to módní doplněk do nové kuchyně.

Na trhu můžete narazit na mnoho značek i modelů a mnohdy není snadné vybrat tu nejvhodnější. Jednotlivé myčky nádobí se od sebe liší velikostí, kapacitou, spotřebou, výběrem programů, funkcemi i technologiemi. Dokonce i design může občas překvapit. Nabízí se však otázka, jak vybrat myčku nádobí? Co je pro její výběr důležité, na co se zaměřit a jaké parametry nezapomenout?

Kam myčku umístit?

To je rozhodně otázka, kterou je důležité si položit jako první. Ve velkých kuchyních je to v podstatě jedno, ale u těch malých už je potřeba počítat každý centimetr. Na výběr jsou volně stojící myčky nádobí, vestavné myčky nádobí a pak jsou zde ještě stolní myčky nádobí. Každá z nich má své klady i zápory.

Volně stojící myčky

Můžete je umístit všude tam, kde je elektrická zásuvka, přívod vody a odpad. Dá se postavit ke kuchyňské lince, pokud je to prostorově možné tak i pod ní, třeba pod kuchyňskou desku. U některých modelů se dá totiž odmontovat horní deska a jednoduše zasunout přímo pod linku.

Spousta lidí má myčku i v chodbě či předsíni, zkrátka kdekoliv, kde najdou místo, pokud se nevejde do kuchyně. Co se týká šířky, tak pro menší domácnost si vystačíte s myčkou o šíři 45 cm, zatímco tam, kde je prostoru dostatek umístěte 60 cm.

Klady

  • Jednoduchá manipulace
  • Snadná montáž
  • Možnost umístění na jakékoliv místo
  • Výběr šířky
  • Nižší pořizovací cena

Zápory

  • Vyšší hlučnost
  • Mnohdy nedostatek pokročilejších technologií

Vestavné myčky

Oproti volně stojícím myčkám mají tu výhodu, že dokonale splynou s kuchyňskou linkou a nikde nepřekáží. Ve většině případů ji kupujeme již při pořizování kuchyně a rovnou na míru. Pokud ji dokupujete do jich hotové kuchyně, můžete snadno docílit jejího splynutí s linkou připevněním desky ve stejném dekoru přímo na myčku.

Klady

  • Hodí se do každé kuchyně
  • Nepřekáží ve volném prostoru
  • Je daleko tišší než myčky co stojí volně

Zápory

  • Nutnost dokoupit dekor dveří
  • Nedá se vyměnit za model, který má odlišné rozměry

Stolní myčky nádobí

U této myčky nemusíte řešit žádnou montáž či hledat prostor vedle kuchyňské linky a jiného nábytku. Prostě ji postavíte přímo na linku. Tahle myčka je ideální do menších domácností a všude tam, kde to s vařením nepřehánějí. Většinou mají na umytí jen talíře, hrnky a tomu podobné kousky nádobí.

Kuchyňské náčiní jako hrnce, kastroly, mísy a další ve většině případů jednoduše nepotřebují. Nejčastěji pojme cca 5 sad nádobí. Kromě mini kuchyní je to super pomocník na chatu či chalupu, pokud je to samozřejmě možné z hlediska připojení.

Klady

  • Šetří elektrickou energii i vodu
  • Nezabírá tolik místa
  • Dá se umístit kamkoliv je třeba
  • Je mobilní, když ji potřebujete dát stranou

Zápory

  • Její kapacita je omezená
  • Musí být přímo u přívodu vody a odpadu
  • Zabere značnou část kuchyňské pracovní desky

Spotřeba energie a vody

V dnešní době je spotřeba elektrické energie obzvlášť důležitá. Ty nejlepší třídy jsou označeny písmenem A s přidáním symbolu +/++/+++ podle toho, jak je úsporná. Tou nejúspornější třídou je samozřejmě A+++ .

Na energetickém štítku je uvedena nejen energetická třída, ale také odhadovaná roční spotřeba elektrické energie a vody. Nutno podotknout, že i taková myčka, která nemá tu nejvyšší třídu, dokáže uspořit spoustu vody oproti ručnímu mytí, kde vám denně proteče spousta zbytečných litrů vody.

Hlučnost

Zásadní parametr zejména tam, kde máte kuchyň propojenou s obývacím pokojem a nechcete, aby byl nějaký spotřebič příliš hlučný. Ostatně příliš hlučná myčka nádobí nemusí vadit jen vám, když třeba sledujete televizi.

Naopak to může být rušivý element také pro vaše sousedy. Ti by určitě neměli radost, kdyby se z vaší domácnosti ozýval při mytí nádobí velký hluk, zvlášť pokud bydlíte například v panelovém domě.

Maximální hlučnost by rozhodně neměla překročit 60 dB. Pro vaši představu je to asi stejné jako hlasitý hovor. Pokud patříte k citlivým jedincům, určitě zvolte tišší model, který vás nebude nijak rušit nebo škodit vašemu sluchu.

Kapacita myčky

Počet sad nádobí musí odpovídat tomu, kolik nádobí jste schopni denně vyprodukovat i počtu osob žijících ve společné domácnosti. Sadu v tomto případě tvoří mělký i hluboký talíř, dezertní talířek, hrnek, sklenice a příbor. Velké nádobí se nezapočítává.

Záleží na jeho velikosti, zda se do myčky vejde nebo ne. Myčky nádobí o šířce 60 centimetrů mají většinou kapacitu v rozmezí 12 – 15 sad nádobí. Oproti tomu ty menší myčky s šířkou 45 cm maximálně 10. U každé značky či modelu je to individuální.

Programy a funkce

Samozřejmě, že myčka není pračka či sušičky prádla, takže programy jsou značně omezené. Ve většině případů máte k dispozici v rozmezí 6 – 10 programů, což na mytí nádobí bohatě stačí. Vedle 4 rozdílných teplot je dobré, aby měla myčka také program AutoSense. Ten totiž dokáže pomocí automatických senzorů vyhodnotit znečištění nádobí a tomu poté přizpůsobit délku mycího cyklu.

Jaké programy jsou nejpraktičtější?

  • Rychlý program – ten je na 30 minut a hravě si poradí s běžně znečištěnými kousky nádobí.
  • Eco program – patří k nejúspornějším a vystačí si s teplotou 50°C. Zvládne mírně špinavé nádobí, ale zase trvá v podstatě nejdéle.
  • Party program – vynikající volba pokud jste měli nějaký večírek a potřebujete umýt spoustu skleniček. Je to speciální program na mytí skleněného nádobí/sklenic.
  • Noční program – uvítáte jen zejména v nočních hodinách, když přijdete třeba pozdě z práce a potřebujete mýt na ráno umyté nádobí.
  • Poloviční náplň – skvělý program pokud máte málo nádobí, ale přesto jej chcete umýt. Tento program snadno upraví spotřebu podle aktuální náplně myčky.
  • Intenzivní program – použijte jej na velmi znečištěné nádobí. Dokonce si poradí i s nádobím, které je již několik dní zaschlé.

Užitečné funkce

Funkcí existuje opravdu spousta, a jestli si myslíte, že je vůbec nebudete potřebovat, když jde jen o mytí nádobí, mýlíte se. Uvidíte, že za mnohé z nich budete nakonec vděční. Které to jsou?

  • Aquastop – ta brání přetečení myčky, protože v případě potřeby dokáže zastavit přívod vody. To uvítáte, když dojde náhodou k prasknutí hadice.
  • Odložený start – tuto funkci milují všichni, co nestíhají. Jednoduše se do myčky naskládá nádobí a nastaví se čas, kdy se má zapnout. Díky tomu tak může mycí cyklus skončit předtím, než se třeba vrátíte z práce.
  • Dětská pojistka – když máte malé děti, s touto funkcí hravě uzamknete ovládací panel a nehrozí tak, že by dítě s myčkou jakkoliv manipulovalo.
  • Zvukový signál – díky němu nemusíte stále chodit sledovat, jestli už mycí cyklus skončil.
  • Automatické otevření dvířek – jakmile mycí cyklus doběhne, dvířka se automaticky pootevřou, takže může z myčky vyjít zbytková pára. Do myčky začne přirozeně proudit vzduch, takže nádobí po vyjmutí bude nejen lesklé, ale i suché.
  • Samočisticí filtr – filtr bude pomocí automatického systému zbaven nečistot.

Cena myček

Průměrně se ceny pohybují od 10 000 výš, což neznamená, že nemůžete narazit na myčku nádobí, která bude stát třeba jen 8 000 korun. Vždy záleží na prodejci, značce, energetické třídě a hlavně na případné akci ve vámi vybraném obchodu.

Dávno už neplatí pravidlo, že levný spotřebič nemůže pracovat stejně dobře jako ten dražší. Nemusíte se tak bát, že při koupi levné myčky nebudete mít kvalitně umyté nádobí. U té levnější varianty asi nebudete mít takové množství funkcí a zřejmě bude i hlučnější. K nejčastěji kupovaným patří myčky nádobí střední třídy v ceně okolo 20 000 korun.

Jak pečovat o myčku?

Péče o myčku není nic náročného. Důležité je pravidelné čištění filtru. Ten zachytává drobné nečistoty, a pokud se nějakou dobu nečistí, může začít myčka velmi nepříjemně páchnout. Tato povinnost vám odpadá se samočisticím filtrem.

Jestli máte samočisticí program, pak stačí jednoduše nastavit daný program a nechat myčku naprázdno pracovat samostatně. Jinak využijte speciální čističe a nastavte tu nejvyšší možnou teplotu, kterou myčka nabízí.

Přečtěte si také jak se naučit šetřit s myčkou nádobí, jak správně zařídit kuchyň a na nic nezapomenout, ale také třeba jak vybrat sušičku prádla či jak vybrat pánev levou zadní.

Zdroj foto: pixabay.com

Přidat komentář