Tipy Zdraví

Jak nejlépe ochránit kůži během zimního období

Zimní období dává pleti pořádně zabrat, zvlášť pokud jsme majitelem suché, smíšené či citlivé. Oproti tomu lidé s mastnou pletí si na zimu nemohou stěžovat, neboť jejich pleti vcelku prospívá. Snažíme se to zlepšit a používáme různé pleťové/tělové krémy, ale i jinou kosmetiku, ne vždy to ovšem stačí.

Faktem je, že už když se teploty pohybují kolem 7°C, tak mazové žlázy značně omezují činnost a pleť je pak suchá. Dokonce i suchý vzduch, který se v místnostech tvoří během topné sezony, může pokožku nepříjemně vysušovat.

Díky působení chladu se pokožka i daleko hůře prokrvuje. Může za to přirozený ochranný mechanismus. Ten totiž díky chladu značně zúží podkožní cévky. Je to ochrana před zbytečnými ztrátami tepla.

S ohledem na to, že je to zcela přirozený proces, nedá se tomu vyhnout, ať děláme cokoliv. To ovšem neznamená, že nemůžeme své pokožce pomoci vhodnou péčí. Budeme se cítit lépe a pokožka se bude těšit skvělé kondici.

Začněte peelingem

Pokud se má stav pleti zlepšit, musíme se pro začátek zbavit odumřelých kožních buněk a eliminovat suché šupinky. Pleti nijak neprospívají a ještě zhoršují její vzhled, navíc brání správnému vstřebávání jakékoliv pečující kosmetiky.

Pro obličej i dekolt jsou určeny speciální peelingové přípravky, které známe pod názvem gommage. Jsou jemnější než klasický peeling. Jejich principem není mechanické působení obsažených částeček, ale využívání enzymů či lepkavé látky, které fungují podobně jako guma.

Výhodou je, že se takové přípravky mohou použít i na citlivou a dráždivou kůži. Důkladnější očistu zajistí gommage označený názvem scrubbing. Ten má intenzivnější působení a pleť v podstatě vykartáčuje. Používá k tomu mikrokuličky.

Oproti tomu na zbytek těla jsou nejvhodnější klasické peelingy, jež obsahují drsnější částečky. Optimální je, když jej aplikujeme jednou až dvakrát za týden. Skvělou volbou jsou peelingy na olejovém základu. Kůže je díky nim čistá, jemnější, ale zároveň se i promastí a hydratuje.

Výběr správného krému je důležitý

Rozhodně nestačí, když se jednoduše namažeme čímkoliv a neřešíme, jestli to kůži stačí nebo ne. Jakmile je kůže napjatá a pálí, je to projev vysoké suchosti. Takže to jen tak nezachrání obyčejný mastný krém.

My potřebujeme pokožku uklidnit, promazat a dodat jí potřebnou vlhkost. Proto je nutné vybírat takový krém, který dokáže dlouhodobě udržovat pokožku hydratovanou. Toho lze dosáhnout s mnoha ingrediencemi, jež se v kosmetickém průmyslu využívají a jsou naprosto dokonalé právě pro zimní měsíce.

Které ingredience by měla kosmetika/krém pro zimní období obsahovat?

  • Kyselina hyaluronová – možná vás to překvapí, že právě tato kyselina, kterou máme jinak běžně spojenou s kosmetikou proti vráskám, by měla být součástí krému proti suché zimní pokožce. K jejím velkým přednostem totiž patří schopnost vázat na sebe vlhkost. Skvěle funguje také panthenol a vitamin E.
  • Ceramidy– ty jsou schopné posilovat kožní bariéru. Podobný účinek mají krémy obsahující včelí vosk.
  • Urea – má úžasnou schopnost a to vázat v kůži vlhkost, takže je dobře hydratovaná. Vyskytuje se zejména v přípravcích určených pro velmi suchou kůži.
  • Med – jakmile je kůže podrážděná od mrazu, je vynikající používat krémy s obsahem medu. Tento zázrak zlatavé barvy totiž dokáže podobně jako urea vázat hydrataci v kůži. Nehledě na to, že je to super pomocník v boji proti různým zánětům.

Kosmetické oleje

Jedná se o oleje, které mají čistě přírodní původ a obsahují mnohé zajímavé látky, jež se liší podle typu rostliny, jež posloužila k jejich zpracování. Podle toho se také určují účinky jednotlivých olejů na pokožku. Jedno mají společné a tím je schopnost posílit přirozenou kožní bariéru a ochránit naši pokožku před mrazem, který by jí mohl nepříjemně poškodit.

Jak se takové oleje používají?

Zatímco krémy se z převážné většiny vstřebávají téměř ihned, oleje potřebují čas, aby se dokázaly vsáknout do pokožky a zanechat jí hladkou bez mastného filtru.

Pro správné vstřebání olejů je vhodné, když se nanáší na vlhkou pokožku. V praxi to znamená, že zaskočíme do sprchy a hned po ní se namažeme vybraným olejem.

Nezáleží na tom, jestli budete aplikovat olej pro celé tělo nebo na obličej. Pokožky navlhlá po umytí je pro tento záměr nejvhodnější. Každý jednotlivý olej má zcela odlišnou schopnost promaštění pokožky. Důvodem je, že tyto oleje představují směs mastných kyselin a jejich vlastnosti jsou značně rozdílné.

Hodně mastným olejem je ten mandlový či avokádový, oproti tomu meruňkový se řadí k těm sušším variantám. Přesto má své přednosti. Perfektně se totiž vstřebává a je skvělou volbou pro jedince s mastnou pletí.

Jaký olej bude nejvhodnější?

Pokud je potřeba dodat chybějící vlhkost opravdu značně suché kůži, pak je skvělou volbou jojobový či arganový olej. Oproti tomu pupalkový olej dokáže pleť zjemnit a zároveň jí chrání před různými záněty ve chvíli, kdy došlo k poškození kožní bariéry.

Měsíčkový olej si zase poradí se zánětlivou a chladem popraskanou pokožkou. Má totiž hojivé účinky a může nám značně ulevit. Podobné vlastnosti má třezalkový olej. Ten navíc pokožku příjemně zklidní a zjemní, zvlášť pokud je pokožka choulostivá či přecitlivělá, případně obojí.

Na choulostivou pokožku je skvělý mandlový či meruňkový olej. U obou platí, že jsou schopné pokožku příjemně zvláčnit. Poradí si se suchou, popraskanou i hrubou kůži.

Olejíčky jsou ideální také do relaxační koupele. Ta je pro tělo daleko prospěšnější a maximálně šetrná. Během zimního období se taková koupel, kdy si napustíte plnou vanu, doporučuje cca dvakrát týdně, i když jednou by také stačilo. Častější koupel totiž odmašťuje pokožku, což v zimě rozhodně nepotřebujeme.

Pleťové masky na zimu

Ta správná maska, kterou si vyrobíme doma, může mít na pleť blahodárné účinky. Stačí nám k tomu přitom obyčejné ingredience, které se běžně vyskytují v našich domácnostech. Případně si je můžeme dokoupit.

Medová maska

Tento typ masky je skvělou pomocí pro extrémně suchou kůži. Účinek je velmi rychlý a pokožce se neuvěřitelně uleví. Její příprava navíc není vůbec složitá. Rozehřejeme 1 – 2 lžíce medu, přidáme 2 lžíce bambuckého másla či kokosového tuku.

Důkladně promícháme a naneseme na pleť. Necháme 10 minut. Potom vezmeme papírový kapesník a masku pomalu a jemně otřeme. Pak už jen stačí opláchnout obličej. Výsledek bude patrný ihned.

Tvarohová maska s avokádem

Pokud máte suchou kůži se šupinkami, pak je tato maska ideální volbou. Má totiž vynikající schopnost hydratace a zjemnění. Připravíme jí tak, že dáme do misky avokádo a pomocí vidličky ho důkladně rozmělníme, až se z něj utvoří kaše.

Přidáme 1 lžíci rozehřátého medu a 2 lžíce tučného tvarohu. Pečlivě zamícháme a aplikujeme na obličej i dekolt. Masku necháme 10 minut působit a potom opatrně opláchneme.

Čokoládová maska

Připravíme si misku na vodní lázeň, přidáme nalámanou vysoce kvalitní čokoládu (stačí jen půl tabulky, cca 50 g). Čokoláda by měla být vyrobena z kakaového másla s vysokým obsahem kakaa. Ty obyčejné nemají žádný účinek.

Jakmile se začne čokoláda rozpouštět, přidáme 3 kapky mandlového oleje. Promícháváme do té doby, než je čokoláda pěkně hladká. Potom odstavíme, chvilku počkáme, aby nebyla čokoláda příliš horká a rozetřeme na obličej.

Maska by měla působit cca 15 minut. Pak jí jednoduše opláchneme a máme hotovo. Mandlový olej i kakaové máslo mají tu vlastnost, že pleť dokonale zjemní a dodají jí chybějící hydrataci.

Na co nezapomenout

Nakonec ještě stojí za to připomenout, že zimou trpí rovněž vlasy. Proto v průběhu zimy pomohou maximálně šetrné šampony, které mají menší odmašťovací efekt. Skvělé jsou i dětské šampony.

Zapomínat není dobré ani na ruce, ty jsou totiž na tom ještě hůře než pokožka obličeje. Mají totiž pokožku přirozeně mnohem sušší, takže potřebují dostatečnou péči.

Pro začátek je nutné nosit rukavice, to je nejdůležitější ochrana. Díky nim se do jisté míry zamezí nežádoucím ztrátám vlhkosti. Nevynechávejme ani jejich pravidelné promazávání.

Ruce potřebují mastnější krémy s obsahem výtažku z měsíčku. Ten má mnoho pozitivních účinků, hlavně však pomáhá s hojením drobných prasklinek na kůži, což není v zimě nic překvapivého.

Přečtěte si i jiné zajímavé články z kategorie Zdraví. Najdete zde tipy, jak si udržet mladistvý vzhled, jak na krásné ruce v jakémkoliv věku, jak na perfektní vytvarování prsou nebo také jak posílit imunitu otužováním a saunou či jak hubnout stylově s chytrým telefonem či podle horoskopu.

Přidat komentář