Jsou ženy, které je zkrátka nepoužívají. Na druhé straně jsou takové ženy, které bez nich neodjedou ani na víkend. Řeč je o fénech, žehličkách a kulmách. Starost o vlasy ale samozřejmě není jen ženskou záležitostí, fénují, žehlí a dokonce kulmují také muži.
Někdo je vyzbrojen moderními produkty, jiní nedají dopustit na veterány, jež stále ještě obývají koupelnu nebo třeba toaletní stolek. V současnosti se na trhu vyskytuje velké množství modelů od bezpočtu výrobců, takže je rozhodně z čeho vybírat. Co takhle kouknout na pár tipů, jež vám usnadní nákup i výběr správného přístroje?
Vysoušeč vlasů/Fén na vlasy
Možná si řeknete, že fén je prostě jen na sušení vlasů a je úplně jedno, jaký koupíte, ale věřte, že ani tak jednoduchý domácí spotřebič není radno podceňovat. Při koupi je důležité zohlednit výkon, délku kabelu a robustnost. Dobrou vychytávkou je odnímatelná zadní mřížka a ionizace.
Výkon
Jistě mi dáte za pravdu, že v 90 % případů si vlasy fénujeme ráno, když nejvíc spěcháme. Jestli chcete mít vlasy suché opravu velmi rychle, pak je zásadním parametrem hlavně výkon. Pro srovnání je dobré zmínit profesionální vysoušeče vlasů, na které narazíme v kadeřnických salonech. Takové fény mají výkon v rozmezí 1 800 až 2 400 W.
Pokud tedy chceme rychlé vysušení, zaměřte se na podobné hodnoty. Nezapomeňte si také hlídat možnost regulace teploty. On totiž velký výkon znamená i mnohem vyšší teplotu horkého vzduchu, jež z fénu vychází a mohlo by zbytečně dojít k přehřívání vlasů. Ideální je, když seženete model umožňující nastavení odlišných teplotních stupňů.
Délka kabelu
Dá se říci, že čím bude kabel fénu delší, tím lépe se s ním bude manipulovat. Dobré je, když kabel dosahuje minimální délka aspoň 2 metry. Vynikající jsou kabely, které jsou umístěny v plně otočném kloubu, takže se zbytečně neláme a má díky tomu delší životnost. Pokud jde o délku kabelu, ta platí nejen pro fén, ale také pro žehličku na vlasy i kulmu.
Robustnost
Silný robustní kryt představuje vcelku stabilní konstrukci, díky níž je fén odolný a dobře se s ním pracuje. Lehký model není příliš vhodný a v praxi se s ním tak extra nepracuje. Brzo se zahřeje a hodí se většinou jen na cesty. Poznávacím znamením je skládací rukojeť.
Odnímatelná zadní mřížka
Super vlastnost, která umožňuje průběžné vyčištění přístroje zevnitř, což dokáže značně prodloužit jeho životnost.
Ionizace
Ionizací rozumíme proud kladných nábojů uvolňovaných během celé doby, kdy je fén v chodu. Pomáhá proti tvorbě statické elektřiny, což je velké plus, neboť díky tomu nehrozí, že nám budou vlasy poletovat všude možně, nebo že se přichytí během česání k hřebenu.
Budete se moci snadno učesat, protože ionizace přispívá k uhlazení povrchových šupinek. Vlasy jsou navíc úžasně poddajné a lesklé. Je dobré, když vlasy natahujeme pomocí kartáče a fénujeme je zásadně ve směru růstu vlasů.
Další vlastnost, kterou ionizace má, je urychlení fénování. To je způsobeno tím, že rozbije velké kapky vody na menší a ty se pak mnohem rychleji vypařují, to zkracuje potřebnou dobu na vysoušení vlasů. Ta z vás, které má jemné tenké vlasy, by se měla ionizaci vyhnout. Mohla by tím totiž zapříčinit vlasy, co vypadají velice slehlé a absolutně bez objemu.
Kulma na vlasy
Podobně jako vysoušeč vlasů je na úpravu vlasů využívána také kulma. Ovšem její fungování je odlišné a oproti fénu se může použít také na úpravu jemných vlasů. Největším plusem je, že takovým vlasům dokáže dát objem i pěkný tvar. Jaké základní vlastnosti by měla splňovat?
Účel
Kulma funguje jako náhrada natáček a je skvělým pomocníkem pro zvlnění vlasů. Pro jemné vlasy je naprosto ideální a postará se o ně s maximální šetrností. Rozhodně při nákupu nepořizujte kulmu určenou na uhlazení nepoddajné hřívy, to totiž mnohem lépe obstarají žehličky na vlasy a hlavně lépe, šetrněji a hlavně rychleji.
Tvar/průměr kulmy
Když to vezmeme z obecného hlediska, tak pokud má kulma menší průměr, je schopna vytvořit husté úzké vlny, zatímco volnějších vln dosáhnete širším průměrem. Dokonce i tvar samotné kulmy má na vzhled účesu vliv.
Kónické kulmy zvládnou přirozeně vypadající vlny, přičemž jejich průměr je nejširší u rukojeti. Hezké lokny obstará spirálová kulma, která má kolem topného tělesa ovinutou spirálovitou drážku, ta vlasy tvaruje do pravidelných loken. Tuto spirálu můžete dokonce pořídit i v podobě nástavce, jež se vyskytuje u běžné kulmy.
Na krepování vlasů jsou ideální nástavce s dvojitým či trojitým průřezem, díky nimž si můžete vytvořit extravagantní účesy, stejně jako zvlněné v nepravidelném vzhledu.
Ochranné rukavice
Najdete je zejména ve výbavě u kónické kulmy, ta totiž nedisponuje klapkou, která běžně drží vlasy obtočené kolem topného tělíska. Takže je nutné vlasy ovinout a držet je za konečky druhou rukou, což by mohlo vést k nechtěnému popálení.
Tip: super vychytávkou je jednoznačně studená špička, která se hodí nejen u kulmy, ale také u žehličky na vlasy.
Žehlička na vlasy
Tohoto pomocníka uvítá každá žena, která se trápí neposednými loknami, co poletují kolem hlavy, jak se jim zachce. Mnohé z vás se domnívají, že pomocí žehličky na vlasy se dají vlasy snadno kulmovat, ale není to tak. V případě kulmy se při zahřátí vlasy tvarují podle toho, jak jsou omotané kolem kulmy, zatímco u žehličky je docílení stejného efektu značně obtížnější.
Chcete-li vlasy “ondulovat“ pomocí žehličky na vlasy, je potřeba vlasy pomocí žehličky prudce natáhnout a zase pustit. Funguje to v podstatě podobně, jako když chcete vytvořit zdobení na dárek pomocí stužky a natahujete jí prostřednictvím nůžek.
Když to vezmeme krok za krokem, tak začneme tím, že nejprve zachytíme proud vlasů, žehličkou uhladíme, potom opět zachytíme a žehličku přetočíme tak, aby byl spodní díl nahoře, zatímco kolem ní jednou vrstvou obtočíme splývající pramen.
Natáhneme natolik, až pocítíme, že mají vlasy dostatečný odpor a poté co nejrychleji projedeme. Chce to trochu cviku, ale jakmile to dostaneme do rukou, získáme volné a příjemně hladké vlny, které vypadají naprosto přirozeně.
Co je důležité při výběru žehličky na vlasy?
Účel využití
Pokud máte jemné řídké vlasy, pak se žehličce vyhýbejte. Pravdou je, že vám sice uhladí účes a vlasy získají velmi hezký lesk, ale jinak budou úplně zplihlé. Naopak u žen, jejichž vlasy jsou nepoddajné, je žehlička nepostradatelný pomocník. Snadno si potrpí s divokými kudrnami, ale i polétavými či kroutícími se pramínky, které trápí hladké vlasy. Žehlička na vlasy dodává vlasům chybějící lesk a je schopna vytvarovat jakýkoliv účes.
Zahřívání/chladnutí
Co se týká zahřívání, tam se problémy v podstatě nevyskytují. Oproti tomu chladnutí může zabrat spoustu času, takže si budete muset počkat, než teplota žehličky klesne natolik, aby se dala uklidit. Ideální je, když je součástí balení bezpečnostní plocha pro odkládání horké žehličky.
Tvar plochy
Z obecného hlediska se dá říci, že čím je plocha žehličky na vlasy širší, tím je práce s ní rychlejší a uspokojivější. Je to dáno tím, že pomocí širší žehlící plochy zkrátka pojmete větší množství vlasů a máte tak účes hotov mnohem dřív.
Povrchová úprava
Nejčastěji se používá keramický povrch, který je rovný a dokáže teplo rozvádět stejnoměrně do celé plochy žehličky. Díky tomu jsou vlasy zcela chráněny proti zbytečnému přehřívání. Pro vlasy jemné a choulostivé jsou vhodné ionizující turmalínové povrchy.
Šetrné žehlení
Vždy se snažte sehnat takovou žehličku, u které je možné nastavit požadovanou teplotu podle svého. Optimální teplota pro jemné vlasy je do 180°C, což je nízký stupeň, ale zase silné vlasy, které jsou nepoddajné, potřebují maximální teplotu ve výši 210°C. Vyšší už rozhodně nedoporučujeme, protože by docházelo k poničení vlasového vlákna.
Na teplotu žehličky si dávejte pozor také u chemicky obarvených vlasů, nebo také u těch, co jsou po trvalé. Tam by teplota rozhodně neměla přesáhnout rozmezí 160 až 170°C. Prodlužované vlasy nevystavujte teplotě vyšší než maximálních 140°C. Pokud by byla použita vyšší teplota, mohlo by dojít k zatavení přidaných pramínků a ty se tím začnou postupně uvolňovat.
Možná by vás mohl zajímat článek s tipy jak překonat jarní únavu, jak pročistit tělo pomocí detoxikace organismu a jak poznat éčka levou zadní.