Když se na téma detox začne jakákoliv debata, hned si každý myslí, že tělo potřebuje detoxikovat, protože je zanesené a mohlo by se nám něco stát. Jde ale jen o nesprávně vyložený význam.
Faktem je, že se naše tělo dnes a denně setkává s různými faktory (nežádoucími látkami), které na něj mají negativní vliv, ať už jde o vdechování nežádoucích částic vzduchem, příjem různých chemických látek v potravě, pravidelným či nadměrným užíváním léků, ale třeba i prostřednictvím kontaminovaných předmětů, kterých se většinou nevědomky dotkneme (např. klika u vchodu do domu, madlo v MHD a podobně.).
Těmto jedovatým látkám říkáme toxiny (Zdroj info: https://cs.wikipedia.org/wiki/Toxin). Jejich působením dochází k postupnému oslabování organismu, snižování imunity, respektive obranyschopnosti organismu a tím je pak tělo více náchylné k různým druhům nemocí. Zejména dlouhá zima, po které je tělo unavené a vyčerpané dá organismu zabrat, protože je dobré, provést očistu s příchodem jara.
Mýty o detoxikaci
Tady je dobré připomenout, že k tomu, aby se tělo vyrovnalo se škodlivými látkami a dalšími negativními faktory, jež každý den působí na náš organismus, máme v těle orgány, jejichž prostřednictvím dochází k přirozené detoxikaci, kdy jsou veškeré toxické a další organismus zatěžující látky vylučovány se všemi nadbytečnými látkami.
Specialisty na detoxikaci organismu jsou játra, ledviny a střeva. Právě tyto orgány třídí nežádoucí látky v těle, dočasně je skladují a následně vyloučí. V mnoha debatách jsem narazila na mýty o tom, že pravidelná detoxikace se musí provádět proto, aby se tělo neotrávilo. To je však naprostý nesmysl. Detoxikací nebo spíše pročištěním těla od škodlivin jen pomůžeme orgánům v těle, aby se lépe vypořádaly se všemi látkami a lépe tak odvedly svou přirozenou práci.
Očistu organismu tak vnímejte raději jako ozdravný proces, v jehož průběhu pomůžeme vlastnímu tělu, aby se rychleji zbavilo toxických látek a pomohlo znovu rozběhnout metabolismus na 100 %. Tím posílíme nejen játra, ledviny a střeva, ale také plíce, kůži i lymfatický systém. Zároveň také odkyselíme organismus a pomůžeme s očistou krve. Navíc doplníme vitaminy, minerály, stopové prvky a další potřebné látky, které náš organismus během dlouhé zimy postrádal.
Co je základem detoxikace?
- pravidelné a pokud možno zdravé stravování
- časté chození ven (pokud to počasí dovolí)
- dodržování pitného režimu
- dostatek odpočinku a spánku
- odkyselení organismu
- různé detoxikační kúry (fungují podpůrně)
Jak dlouho jarní detoxikace trvá?
Dá se říci, že délka záleží vždy na každém jednotlivci a odvíjí se od toho, jak moc je člověk odhodlán pro své tělo udělat. V zásadě může být detoxikace krátkodobějšího rázu, kdy jde asi o týdenní proceduru, ale i dlouhodobějšího, kdy výrazně upravíte jídelníček a vůbec celkově životosprávu a vydržíte tak minimálně 3 týdny. Pročistíte celé tělo a získáte základ, který by mohl klidně sloužit jako počátek pro zdravější životní styl i stravování. (Zdroj info: https://www.eccevita.cz/)
Začínáme s detoxikací
Pokud má detoxikační proces přinést pozitivní výsledek, pak je nezbytné, abyste ho brali opravdu vážně a vzali to, jak se říká od podlahy. To znamená v první řadě úpravu jídelníčku a zvyků. Co byste měli rozhodně vyřadit, minimálně po dobu detoxikace a co naopak omezit?
Čemu se zcela vyhýbat?
- sladkostem
- smaženým a tučným jídlům
- uzeninám
- instantním pokrmům
- rychlému občerstvení (fast food)
- bílému pečivu
- kouření
- alkoholu
- slazení
- nadměrnému solení
TIP: Zjistěte, za jak dlouho tělo zareaguje na detox od alkoholu.
Co omezit?
- pití kávy
Dodržování pitného režimu
To je svým způsobem základní kámen celého detoxikačního procesu. Cílem je pročistit střeva, játra, ledviny a další, to už víme, stejně jako to, že existuje mnoho způsobů jak zbavit tělo tzv. odpadu, ale bez vody je to všechno o ničem. Každý způsob detoxikace je založen na dostatečném pitném režimu, nejlépe ve formě čisté neperlivé vody (stolní nebo té z kohoutku), s jejíž pomocí se škodliviny z těla odplavují.
Důležité je, aby tělo mělo pravidelný přísun tekutin po celý den, ideálně 2,5 až 3 litry vody. Rozhodně není dobré, nepít půl dne a potom vypít najednou celý litr. Pijte průběžně po malých douškách v průběhu celého dne. V mnoha případech bohužel lidé vypijí o hodně méně nebo ještě konzumují nápoje, které vodu z těla naopak odvádí. Když má být jarní detoxikace úspěšná, musíte pít opravdu dostatečné množství, jinak si tělo zkrátka nepročistíte tak, jak potřebujete. Dobré je také každé ráno vypít sklenku vlažné vody s citronem.
Správné fungování střev
Pokud mají nežádoucí látky v těle odcházet přirozenou cestou, pak je nezbytné, abychom měli pravidelnou stolici, která závisí na tom, jestli naše střeva fungují, jak mají. Jestliže nechodíme pravidelně nebo snad dokonce trpíme na zácpu, budou se látky v těle hromadit a my se rozhodně budeme cítit bídně. Velkým pomocníkem může být v tomto případě psyllium (jitrocel indický), které je zdrojem rozpustné vlákniny a dokáže rozhýbat náš trávicí systém a zajistit pravidelné vyprazdňování, díky němuž se z těla dostanou všechny odpadní látky.
Ovoce a zelenina jako důležitá součást vitaminů
Samozřejmě, že po vás nechceme, abyste se úplně zbavili všech svých oblíbených pokrmů, jen se pokuste upravit jídelníček, kdy třeba zmenšete přílohu a místo ní si dejte ovoce či zeleninu. Jestliže nepatříte mezi příznivce, kteří by rádi chroupali syrovou zeleninu, pak si pořiďte vhodný stolní mixér a připravujte si zeleninové a ovocné šťávy, v dnešní době známé jako smoothie.
Smoothie doplní chybějící vitaminy, minerály, antioxidanty, ale také přírodní vlákninu. Je dobré vždy do šťávy přidat trochu vody, aby bylo tekutější a také několik kapek extra panenského olivového oleje, který zlepší vstřebávání vitaminů (jedná o vitaminy A, E, D a K, ty jsou rozpustné pouze v tucích – Zdroj info: https://www.wikiskripta.eu/). Skvělé je, když si takové smoothie, ať už čistě ovocné, zeleninové nebo kombinované připravíte ráno. Nejen, že se lépe nastartuje metabolismus, ale budete se cítit mnohem lépe. Neváhejte zařadit na jídelníček ovocné a zeleninové saláty, do kterých přidejte třeba ovesné vločky.
Které druhy ovoce a zeleniny se hodí nejvíce?
- čerstvý špenát
- ředkvičky
- paprika
- salát
- brokolice
- celer
- mrkev
- petržel
- artyčok
- červená řepa
- zázvor
- jablka
- jahody
- mango
- avokádo
- meloun
- borůvky
- brusinky
- ananas
Samozřejmě, že můžete kombinovat podle libosti a přidat i jiné ingredience, které se hodí do zdravější verze jídelníčku, jako různá semínka, jako třeba chia nebo bílý jogurt, oříšky, kustovnice atd.
Jídelníček musí být pestrý
Přestože je ovoce a zelenina základ, neměly by na jídelníčku chybět ani ostatní potraviny, které mají vyhovující nutriční hodnotu. Sem patří celozrnné pečivo a různé pokrmy, které jsou bohatým zdrojem vlákniny. Skvělá jsou konopná, lněná a chia semínka, pohanka, jáhly, quinoa, amarant atd. Zkuste také klasickou rýži vyměnit za hnědou celozrnnou.
Perfektně se hodí také červená čočka, sója, cizrna a mungo fazolky, jež jsou po naklíčení obrovskou zásobárnou vitaminů a minerálů. Snažte se při přípravě pokrmů co nejvíce používat česnek a přidávat ho všude, kde se to hodí, třeba i do zeleninového salátu. Česnek je považován za přírodní antibiotikum, zejména pro jeho antibakteriální a antivirové účinky.
Vyhýbejte se dia výrobkům a také těm s označením light. Raději si dejte zakysané mléčné výrobky, jogurty se živými kulturami či tvaroh. Vhodné jsou také tzv. zelené potraviny, jako spirulina, chlorela, zelený ječmen a další.
Naprostou samozřejmostí a zcela nezbytnou součástí jídelníčku jsou bylinky. Nejen, že povzbudí chuťové buňky, ale také podpoří trávicí systém a pomohou s různými bolístkami, zažívacími obtížemi a podobně. U jarní detoxikace se nejvíce hodí kopřiva a ostropestřec mariánský, který prospívá játrům. Skvěle poslouží také máta, meduňka, šalvěj či bazalka.
TIP: Nejúčinnější formou ostropestřce mariánského je výtažek s vysokým podílem účinné látky silybin, u které byl prokázán vliv na podporu funkce jater. Zdravá játra jsou pak základem pro normální fungování trávicího systému a dalších pročišťujících procesů v těle.
Nezapomeňte na pohyb
Pitný režim, vhodně sestavený jídelníček a ostatní musíte doplnit ještě o jednoho zásadního pomocníka a tím je dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Kromě toho je důležitý také odpočinek a spánek. Vyhýbejte se zbytečnému ponocování a hlavně stresu, který dokáže značně vysílit a zatížit organismus. Naučte se relaxovat a věnujte se různým sportům.
Zdroj foto: pixabay.com