Bydlení

Vybíráme novou komodu

Komody patří k nejoblíbenějším druhům nábytku vůbec. Jsou svým způsobem multifunkční a hodí se takřka do každé místnosti, ať už je to ložnice, obývací pokoj nebo třeba chodba. Mohou mít různé podoby, rozměry i použitý materiál.

Úložného prostoru není nikdy dost a v domácnosti, kde se vyskytuje větší počet členů, to platí dvojnásob. Každý si chce uložit své oblečení, různé drobnosti jako dárkové předměty, parfémy a mnoho dalšího. Jenže šatní skříně nejsou vždy tím nejlepším řešením, ostatně když je naplníte maličkostmi, bude se vám pro změnu všude povalovat prádlo.

V takovém případě přichází ke slovu právě komody. Jsou praktické a ještě vypadají dobře. Bez ohledu na to, kam je vlastně postavíte. Mohou být policové, se šuplíky nebo kombinované. Zároveň pořídíte buď s klasicky otvíranými dvířky, nebo s posuvnými.

Při výběru záleží vše na tom, zda máte dostatek prostoru nebo naopak šetříte každý centimetr. Jak vlastně vybrat tu správnou? Podívejme se na zásadní faktory, které jsou pro její výběr důležité.

Kam komodu umístit?

Jak už jsem zmiňovala v úvodu, je možné komodu umístit do jakékoliv místnosti, kde potřebujete další úložný prostor. Může to být ložnice, obývací pokoj, dětský pokoj, předsíň, ale také kuchyň. Jde o naprosto univerzální nábytek s všestranným využitím.

Řada lidí se snaží, aby jejich nová komoda ladila s ostatním nábytkem, ale není to nutné. Klidně můžete mít obývací stěnu v odstínu švestky a k tomu postavit komodu dub sonoma. Pěkné je, když se k velké komodě postaví menší, kombinuje se policová se šuplíky, nebo se vedle komody postaví třeba knihovna, police nebo klidně i šatní skříně atd.

Jaké má komoda poslání?

Rozhodněte se, k čemu vlastně chcete komodu využívat. Vzhledem k tomu, že se dá do komody uložit prakticky cokoliv, dá se použít na všechno co je potřeba. Naskládejte si do nich ponožky, oblečení, ložní povlečení, bytový textil, ale klidně i šanony s dokumentací nebo také sbírku DVD či oblíbené knihy.

Díky tomu vlastně není až tak jasně stanoveno, jaký typ vybrat. Zkrátka vám musí padnout do oka a mít dostatečný prostor, aby se vám hodila pro ty správné účely. Z obecného hlediska se dá říci, že je potřeba zvolit počet i uspořádání šuplíků i polic.

V neposlední řadě je potřeba myslet dopředu, neboť nevhodně vybraná komoda v té nesprávné velikosti může znemožnit pořízení jiného kusu nábytku. Pokud třeba plánujete koupi sedací soupravy, bude rozhodovat každý centimetr.

Z jakého materiálu by měla komoda být?

To záleží na tom, v jakém duchu je laděna vaše domácnost. Má to být spíš tradiční nádech, ke kterému se moc nehodí nějaké modernější motivy? V tom případě se může hodit masivní borovice. Ta je nejen elegantní, ale provoní celou místnost, takže si budete připadat jako v přírodě.

Pro modernější domácnosti je vhodnější klasický materiál v podobě lamina, nebo rovnou komoda představující kombinaci masivu či lamina se sklem a nebo kovovými prvky. Podívejme se teď na jednotlivé materiály trochu blíže, ale jen ve stručnosti.

Komoda pro milovníky dřeva

Dřevo je perfektní volbou pro všechny, kteří si potrpí na rustikální nebo čistě přírodní styl. Jak všichni jistě víme, dřevo je velmi kvalitním materiálem a pokud o něj správně pečujeme, vydrží nám spoustu let. Vždyť jak jinak bychom mohli dědit nábytek po babičkách či prababičkách v tak dokonale zachovalém stavu, že ho můžeme používat ještě řadu dalších let.

V mnoha případech je dřevo lakované, případně se napouští různými přírodními oleji či vosky. U lakovaných komod není problém s údržbou, protože postačí otření hadříkem a je hotovo. To ale neplatí u těch, které jsou ošetřeny voskem či přírodním olejem. Tady se čas od času projeví znaky mírného či většího opotřebení a pak se musí znovu ošetřit přípravky k tomu určenými.

Levné komody z dřevotřísky

Tento materiál se řadí mezi ty vůbec nejlevnější. Výrobci nábytku, kteří dřevotřísku používají, na ní lepí dýhu, tedy tenký plát dřeva. Nábytek vyrobený z dýhovaných desek vypadá, jako kdyby byl skutečně dřevěný.

Upřímně řečeno, když je kvalitně zpracovaný, mnohdy ani nepoznáte, že to vlastně není dřevo. Ve většině případů je možné poznat dýhový nábytek podle ceny, i když spoléhat se na to nedá, neboť i takový nábytek už se často prodává za mnohem vyšší cenu, než by se dalo očekávat.

Komody z LTD

Laminované dřevotřískové desky, přesně to přestavuje značka LTD. Jednotlivé desky jsou ošetřeny vrstvou melaminové pryskyřice a dekoračního papíru, které se následně zalisují a laminování je hotovo. Provádí se to u horní a spodní plochy.

Tato úprava je zárukou toho, že si nábytek udrží stálobarevnost a nehrozí jejich blednutí. Co se týká ošetření hran, používají se buď nažehlovací pásky, nebo se na ně nalepí plastové ABS pásky. Jestli to bude jen trochu možné, zvolte raději nábytek právě s ABS páskami, protože jsou mnohem odolnější proti vlhkosti i oděru.

Když to shrneme, tak LTD komody se dají koupit za nízké ceny, nabízí širokou škálu barev i dekorů, snadno se udržují a mají vyšší hmotnost, ovšem jejich životnost je kratší než u jiných materiálů. To ale neznamená, že by na ně měl člověk zanevřít.

MDF komody

Dřevovláknité desky se pyšní jemnou homogenní strukturou a oproti LTD deskám se nemusí spojovat pomocí lepidla. Povrch nábytku bývá lakovaný, ale dá se použít i dýha, PVC fólie či laminát. Klidně si takovou komodu můžete splést s tou, která je ze dřeva, protože je možné pořídit bohatou škálu různých motivů i barev.

Výhodou MDF desek je i možnost jejich profilování, díky čemuž může vzniknout velmi pěkný ozdobný povrch. U MDF komod počítejte s velmi příznivou i poměrně nízkou cenou. Je to v podstatě dokonalá napodobenina dřeva. Vybírat se však dá i ze spousty jiných motivů a barev. Kromě kratší životnosti mají také vyšší hmotnost.

Pár zajímavých tipů

  • Menším typem je komoda s proutěnými košíky, tu ostatně užijete i v tzv. startovacím bytě, kde teprve začínáte psát svou historii.
  • Na chalupu si kupte komodu se šuplíky, která bude malovaná. Krásný vzor ještě pozvedne tradiční vzhled samotné budovy.
  • Kreativní domácnost uvítá komodu z masivu na dřevěných nohách s mnoha barevnými vzory.
  • Každý, kdo miluje beton, který patří k moderním materiálům, může sáhnout po komodě z lamina, jež dokáže beton dokonale imitovat.
  • Jestli doma máte teenagera, je dobré zvolit komodu na kolečkách, sestavenou z jednotlivých kusů vyrobených z recyklovaného dřeva.
  • Máte v pokojích prázdné rohy a nevíte si rady jak je zaplnit? Nevadí, pořiďte nějaké rohové komody a o vaše rohy bude postaráno.

Podívejte se také na další články týkající se bydlení, například jak se dá vyrobit nábytek z palet, jak mít předsíň jako ze škatulky nebo jak si můžeme zařídit kancelář doma.

Přidat komentář