Trendy

„Povinná“ výměna televizí a set-top boxů. Spuštění DVB-T2 se blíží (Aktualizováno)

Před pár lety jsme ani netušili, že vysílání, které sledujeme v televizi je analogové. Přišli jsme na to, až když jsme zjistili, že ho nahradí vysílání digitální a my musíme šupky hupky kupovat nová zařízení, set-top boxy a tak dále. A historie se opakuje. Sotva jsme si zvykli používat dva ovladače nebo jsme si pořídili novou televizi, už je tu hlášení o další změně. Takže jen tak obyčejné digitální vysílání s označením DVB-T už nám stačit nebude, na scénu se chystá … Chvilka napětí … DVB-T2. Úžasné, že? Tak a teď, co to vlastně znamená …

DVB-T2 je nebo tedy bude novou formou digitálního vysílání. Tomu asi rozumíme všichni. Přinést by to mělo spoustu výhod, ovšem žádné z nich nejsou zatím přímo potvrzené a jedná se tak o pouhé domněnky. Například zvýšená kvalita obrazu se jeví sice jako příjemný benefit, ale už dnes máme při pohledu na nějaké televizní přístroje pocit, že jsou tak dokonalé, až z toho bolí oči, ale budiž. Co zní zajímavěji, je možné zvýšení počtu televizních stanic, To by mělo souviset s tím, že se zlevní cena vysílání, takže by se do hry mohlo zkrátka dostat více stanic. Ale … Vše jsou to jen hypotézy, alespoň co se týče přínosů.

Televize s podporou DVB-T2

tv_01 tv_02 tv_03

Naopak to, co většinu rozhořčí a nepotěší už je dávno potvrzené (jak jinak?). První, co je třeba zmínit je skutečnost, že žádné starší zařízení schopné přijímat současné vysílání DVB-T, nebude použitelné pro DVB-T2. Výměna televizorů nebo set-top boxů se tedy týká opravdu všech, tedy kromě těch, kteří se rozhodnou radši vyhodit televizi z okna a číst knížku.

Set-top boxy s podporou DVB-T2

set_01 set_02 set_03

Bohužel ani ti, kteří prozřetelně už teď koupili televizi DVB-T2 podporou nemusejí být „v suchu“. Pokud totiž zároveň přístroj neumí kombinovat s tzv. HEVC – obrazovým formátem, ve kterém bude vysílání šířeno, je vám k ničemu. Víme, že už je to trochu moc, ale my jsme si to nevymysleli. Ale berte to z té lepší stránky, alespoň budeme mít všichni důvod koupit si něco nového. Vybrali jsme pro vás ta zařízení, která by opravdu měla splňovat požadavky DVB-T2 vysílání, a to jak v případě televizí, tak set-top boxů.

Proč se přechází na nový TV standard v ČR?

Hlavním důvodem je uvolnění části sítě pro mobilní internet. Mobilních zařízení stále přibývá a síť už to nezvládá. Níže se můžete podívat na krátké video, které vše krásně vysvětluje.

Když už víme, co nám to všechno (ne)přinese a že je to nevyhnutelné, zjistili jsme také, kdy nás ta nevyhnutelnost čeká. Už se v minulosti objevilo několik plánovaných termínů spuštění tohoto vysílání, ale zatím se žádný neuskutečnil. Bohužel nyní už je to opravdu na spadnutí a rok 2017 zřejmě už opravdu bude tím průlomovým. Samozřejmě jako u přechodu z analogového vysílání, i tentokrát bude vše probíhat postupně. Nedokážeme říct, jaká vlna vypnutí DVB-T vás zasáhne, nicméně to „vlnobití“ by mělo probíhat od roku 2018 do 2021. Snad alespoň tentokrát se bude jednat o řešení dlouhodobějšího charakteru …

Máte-li v plánu nakupovat nové zařízení, tak sledujte zda je u popisu produktu tato značka.

dvb-t2

Aktualizováno 11. 5. 2018:

Nový digitální televizní standard DVB-T2 bude v Česku kompletně zaveden zřejmě k 1. únoru 2021. Počítá s tím Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou schválila vláda.

 

Aktualizováno 09. 5. 2019:

Přechod na DVB-T2 (který již nyní všude vysílá současně s DVB-T) by měl být v České Republice dokončen nejpozději v červnu 2020. Vysílání DVB-T by tak mělo být podporováno většinou vysílačů do května 2020, částí pouze do začátku roku 2020 a v Praze dokonce jen do 27. listopadu 2019, kdy se vypne DVB-T u vysílačů Cukrák a Žižkov.

 

Další zajímavé zdroje:

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/502699-vypinani-televizniho-signalu-dvb-t-zacne-uz-za-pul-roku-prvni-bude-praha.html

https://dvb-t2.cz/

http://www.televizniweb.cz/

 

18 komentářů

 • Jednoznačný HNUS!!!!!!!!!!! Máme na horach chalupu,tak pořád vše dvojmo.Už neví odkud by vzali peníze,kdo to jednou zastaví??????

 • nekoupila jsem dvb-t1, nekoupím ani dvojku… stejně v tv jenom opakují věci, co natočili za komančů. A na hokej si zajdu na rondo… a.

 • Pokud mám správné info, tak uživatelé O2TV se nemusí ničeho obávat, vše zajistí O2. Uvidíme. :-)))

 • Nikdo mi nebude diktovat-co si sama musim zaplatit – nenechám rozhodovat JINÉ!
  Já je tedy živit NEBUDU!

 • Mám předražené O2TV, tak snad to zloději vyřídí. A snad to zase nějaká revoluce srovná….

 • Na TV koukám jen v pátek večer. Když se nebudu koukat vůbec, nic se nestane. Jen přestanu platit koncesionářské poplatky. Ať zkusí starobního důchodce perzekvovat!!!

 • Měl bych jeden technický dotaz. Mám TV která má v parametrech napsáno DBV-T2, chytá HD programy bez problému, ale nemůžu tento model TV nalézt na dbvt2nalezeno.cz. Pokud tato TV neumí HEVC / H.265 kodek, od kdy přestane stačit našemu vysílání?

  • Dobrý den, Marku, do 1.2.2021 by Vám měla TV s aktuálním typem signálu fungovat. Ve Vašem případě bych to poté řešil zakoupením set-top boxu.

 • A CO JSTE ČEKALI, MUSÍME DÁT VÍCE DO NATO. RUS NÁS PŘECE ŠMÍRUJE A CHCE NAPADNOUT. MUSÍME TOMU ZABRÁNIT. HLAVNĚ,ŽE NEZDRAŽÍ BANÁNY.

 • Naladil jsem přechodovou síť 11 z kojálu kanál 26 zvuk jde několik sekund za obrazem, jako by šel přes satelit .
  Obraz na čt1 hd dělá občas kostky přestože mám kvalitu i intenzitu signálu 100 % , občas to na pár sekund vypadne celé.
  Chce to ještě doladit.

 • Dobrý den i já mám technický dotaz.Mám starší tv tak se chci zeptat jestli bude stačit jen zakoupit nový set-top box DVB-T2 místo současného DVB-T,nebo budu muset zakoupit TV?stáří tv je cca 10LETnevím přesně

 • Dobrý den, hlava mě nebere Váš výraz „POVINNÁ výměna televizorů“. Vychytralí operátoři potřebují kmitočty na svá PŘEDRAŽENÁ DATA. Stejně ve všech kanalizacích se omílají 20 let staré seriály a filmy s tunami nábojů a cisternami krve. Tak co je na tom povinného?

 • Dobrý den technický dotaz , když si ted pořídím novou venkovní anténu na dvbt2 a settopbox na dvbt2 půjdou mě na tom kanály které ještě v tomto rozlišení nevysílají ? děkuji ☺

Přidat komentář