Trendy

„Povinná“ výměna televizí a set-top boxů. Spuštění DVB-T2 se blíží (Aktualizováno)

Před pár lety jsme ani netušili, že vysílání, které sledujeme v televizi je analogové. Přišli jsme na to, až když jsme zjistili, že ho nahradí vysílání digitální a my musíme šupky hupky kupovat nová zařízení, set-top boxy a tak dále. A historie se opakuje. Sotva jsme si zvykli používat dva ovladače nebo jsme si pořídili novou televizi, už je tu hlášení o další změně. Takže jen tak obyčejné digitální vysílání s označením DVB-T už nám stačit nebude, na scénu se chystá … Chvilka napětí … DVB-T2. Úžasné, že? Tak a teď, co to vlastně znamená …

DVB-T2 je nebo tedy bude novou formou digitálního vysílání. Tomu asi rozumíme všichni. Přinést by to mělo spoustu výhod, ovšem žádné z nich nejsou zatím přímo potvrzené a jedná se tak o pouhé domněnky. Například zvýšená kvalita obrazu se jeví sice jako příjemný benefit, ale už dnes máme při pohledu na nějaké televizní přístroje pocit, že jsou tak dokonalé, až toho bolí oči, ale budiž. Co zní zajímavěji, je možné zvýšení počtu televizních stanic, To by mělo souviset s tím, že se zlevní cena vysílání, takže by se do hry mohlo zkrátka dostat více stanic. Ale … Vše jsou to jen hypotézy, alespoň co se týče přínosů.

Televize s podporou DVB-T2

tv_01 tv_02 tv_03

Naopak to, co většinu rozhořčí a nepotěší už je dávno potvrzené (jak jinak?). První, co je třeba zmínit je skutečnost, že žádné starší zařízení schopné přijímat současné vysílání DVB-T, nebude použitelné pro DVB-T2. Výměna televizorů nebo set-top boxů se tedy týká opravdu všech, tedy kromě těch, kteří se rozhodnou radši vyhodit televizi z okna a číst knížku.

Set-top boxy s podporou DVB-T2

set_01 set_02 set_03

Bohužel ani ti, kteří prozřetelně už teď koupili televizi DVB-T2 podporou nemusejí být „v suchu“. Pokud totiž zároveň přístroj neumí kombinovat s tzv. HEVC – obrazovým formátem, ve kterém bude vysílání šířeno, je vám k ničemu. Víme, že už je to trochu moc, ale my jsme si to nevymysleli. Ale berte to z té lepší stránky, alespoň budeme mít všichni důvod, koupit si něco nového. Vybrali jsme pro vás ta zařízení, která by opravdu měla splňovat požadavky DVB-T2 vysílání, a to jak v případě televizí, tak set-top boxů.

Proč se přechází na nový TV standard v ČR?

Hlavním důvodem je uvolnění části sítě pro mobilní internet. Mobilních zařízení stále přibývá a síť už to nezvládá. Níže se můžete podívat na krátké video, které vše krásně vysvětluje.

Když už víme, co nám to všechno (ne)přinese a že je to nevyhnutelné, zjistili jsme také, kdy nás ta nevyhnutelnost čeká. Už se v minulosti objevilo několik plánovaných termínů spuštění tohoto vysílání, ale zatím se žádný neuskutečnil. Bohužel nyní už je to opravdu na spadnutí a rok 2017 zřejmě už opravdu bude tím průlomovým. Samozřejmě jako u přechodu z analogového vysílání, i tentokrát bude vše probíhat postupně. Nedokážeme říct, jaká vlna vypnutí DVB-T vás zasáhne, nicméně to „vlnobití“ by mělo probíhat od roku 2018 do 2021. Snad alespoň tentokrát se bude jednat o řešení dlouhodobějšího charakteru …

Máte-li v plánu nakupovat nové zařízení, tak sledujte zda je u popisu produktu tato značka.

dvb-t2

Aktualizováno 11.5.2018:

Nový digitální televizní standard DVB-T2 bude v Česku zaveden k 1. únoru 2021. Počítá s tím Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou schválila vláda.

Další zajímavé zdroje:

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/471480-nova-era-televizniho-vysilani-prichazi.html

„Povinná“ výměna televizí a set-top boxů. Spuštění DVB-T2 se blíží (Aktualizováno)
4.4 (88%) 10 hodnocení

20 komentářů

 • Jednoznačný HNUS!!!!!!!!!!! Máme na horach chalupu,tak pořád vše dvojmo.Už neví odkud by vzali peníze,kdo to jednou zastaví??????

 • nekoupila jsem dvb-t1, nekoupím ani dvojku… stejně v tv jenom opakují věci, co natočili za komančů. A na hokej si zajdu na rondo… a.

 • Pokud mám správné info, tak uživatelé O2TV se nemusí ničeho obávat, vše zajistí O2. Uvidíme. :-)))

 • Nikdo mi nebude diktovat-co si sama musim zaplatit – nenechám rozhodovat JINÉ!
  Já je tedy živit NEBUDU!

 • Mám předražené O2TV, tak snad to zloději vyřídí. A snad to zase nějaká revoluce srovná….

 • Na TV koukám jen v pátek večer. Když se nebudu koukat vůbec, nic se nestane. Jen přestanu platit koncesionářské poplatky. Ať zkusí starobního důchodce perzekvovat!!!

 • Měl bych jeden technický dotaz. Mám TV která má v parametrech napsáno DBV-T2, chytá HD programy bez problému, ale nemůžu tento model TV nalézt na dbvt2nalezeno.cz. Pokud tato TV neumí HEVC / H.265 kodek, od kdy přestane stačit našemu vysílání?

  • Dobrý den, Marku, do 1.2.2021 by Vám měla TV s aktuálním typem signálu fungovat. Ve Vašem případě bych to poté řešil zakoupením set-top boxu.

 • A CO JSTE ČEKALI, MUSÍME DÁT VÍCE DO NATO. RUS NÁS PŘECE ŠMÍRUJE A CHCE NAPADNOUT. MUSÍME TOMU ZABRÁNIT. HLAVNĚ,ŽE NEZDRAŽÍ BANÁNY.

 • Naladil jsem přechodovou síť 11 z kojálu kanál 26 zvuk jde několik sekund za obrazem, jako by šel přes satelit .
  Obraz na čt1 hd dělá občas kostky přestože mám kvalitu i intenzitu signálu 100 % , občas to na pár sekund vypadne celé.
  Chce to ještě doladit.

 • Dobrý den i já mám technický dotaz.Mám starší tv tak se chci zeptat jestli bude stačit jen zakoupit nový set-top box DVB-T2 místo současného DVB-T,nebo budu muset zakoupit TV?stáří tv je cca 10LETnevím přesně

  • Dobrý den, ke starším TV by měl plně dostačovat nový set-top box. Kdybyste napsal přímo typ televize, tak bych Vám to sdělil přesně.

 • Dobrý den, hlava mě nebere Váš výraz „POVINNÁ výměna televizorů“. Vychytralí operátoři potřebují kmitočty na svá PŘEDRAŽENÁ DATA. Stejně ve všech kanalizacích se omílají 20 let staré seriály a filmy s tunami nábojů a cisternami krve. Tak co je na tom povinného?

   • Dobrý den, DVB-T2 je pozemní vysílání a nemá žádnou souvislost s kabelovým vysílání (kabelovkou). Pokud tedy máte kabelovku, tak DVB-T2 nemusíte řešit. Kupoval jste TV dříve než v roce 2015? Pokud ano, tak Vaše TV neumí DVB-T2 + HEVC a budete potřebovat set-top-box. Kupoval jste TV po roce 2015? Vaše televize teoreticky může umět DVB-T2 i HEVC. Zda tomu tak doopravdy je, zjistíte kontaktováním výrobce TV nebo ozkoušením příjmu DVB-T2.

 • Dobrý den technický dotaz , když si ted pořídím novou venkovní anténu na dvbt2 a settopbox na dvbt2 půjdou mě na tom kanály které ještě v tomto rozlišení nevysílají ? děkuji ☺

Přidat komentář