Bydlení

Předsíň jako ze škatulky

Každá místnost je něčím charakteristická a nejinak je tomu i u předsíně. Ve většině případů to bývá ta nejmenší místnosti v celém bytě či domě, ale přitom je jednou z nejdůležitějších. Důvod je prostý, je to první místnost, kam se přijde ve chvíli, kdy se vstoupí do bytu/domu a podle ní si pak návštěva udělá obrázek zbytku domácnosti.

Faktem je, že předsíň funguje tak trochu jako odkladiště nebo spíš skladiště, protože se snažíme mít v této místnosti po ruce vše, co si každý den bereme, když odcházíme z domova a zase to tam pak vracíme po návratu domů. Už jen z toho důvodu, by měla mít taková místnost svou osobitou image i styl a ukázat všem co přijdou svou příjemnou a hlavně slušivou tvář.

Vzhledem k tomu, že je plná různých věcí, od oblečení, před módní doplňky až po bytové dekorace, určitě není na škodu, aby byla řádně vybavená vhodným nábytkem do předsíně, který zabrání tomu, že se budou všechny předměty všude možně povalovat a dělat nežádoucí nepořádek. Mějte předsíň jako ze škatulky a ukažte už mezi dveřmi, že má vaše domácnost styl i eleganci.

Prostor pro kabáty

Dá se říci, že to, jaké bude v předsíni vybavení, se odvíjí od její velikosti. Jestliže je to prostorná místnost, klidně se do ní dají vmáčknout i šatní skříně, ovšem pokud je miniaturní a vy jste vůbec rádi, že se v ní otočíte, musí vám stačit obyčejný věšák.

Ovšem i u malé předsíně se musí řešit, kam umístit kabáty, když dorazí návštěva nebo i naše vlastní, aby mohly oschnout třeba po dešti, sněžení nebo ho zkrátka jen nechcete zbytečně uklízet, protože ho ráno opět budete brát na sebe.

Do prostorné předsíně klidně nacpete celou předsíňovou stěnu, případně se hodí šatní skříně. Někdo to řeší i tak, že koupí komodu s dostatečným úložným prostorem, k tomu pěkný botník, kam se vejde několik párů bot i různé doplňky, jako třeba tkaničky do bot.

Skvělý je také věšák na oděvy, ať už na postavení či k zavěšení, i když k zahození nejsou ani háčky, které jednoduše připevníme do zdi, stejně tak. Dobré je, použít jich hned několik a dát je do různých výšek, aby si kabát mohli pověsit všichni, bez ohledu na jejich výšku.

Kromě kabátů, bund a dalších svršků, se takové háčky dají využít na jednotlivé módní doplňky, jako kabelky, čepice, nákupní tašky, lžíce na boty, baterky nebo čelovky, ale i různé sportovní potřeby a podobně.

Správné místo pro boty

Jasné je, že po příchodu domů necháte boty nejdřív vyvětrat a pak je teprve uložíte. Jenže nejdříve potřebujete vhodný nábytek, do kterého obuv uklidíte. Pro takové účely jsou k dispozici botníky, případně předsíňové stěny.

Samozřejmě, že do předsíně jen těžko umístíte tak obrovský botník, do kterého se vlezou boty celé domácnosti, zvlášť pokud jste opravdu početná rodina. Skvělé je, když v předsíni zůstanou jen ty boty, které v dané sezóně opravdu nosíme, jinak se tam ani nehnete a vše se bude povalovat po podlaze nebo bude zastrkané, kdo ví kde.

Pohrajte si s barvami

Předsíň by rozhodně neměla vypadat příliš sterilně, aby hned mezi dveřmi neodradila. Většina lidí vymaluje stěny na bílo a podobnou barvou řeší i nábytek, což je škoda. Nebojte se experimentovat a nahodit třeba okrovou či starorůžovou barvu. Uvidíte, že bude prostor celkově útulnější a stylovější.

Pokud se vám nechce malovat, klidně se dají použít tapety, které mají jemný vzor. Hlavní je, aby se jednalo o vzor, jenž nevystupuje a není příliš nápadný, jinak totiž bude místnost vypadat přeplněně a neuspořádaně.

Co se týká vybavení, tam se také nebojte trochu odvázat, přece jen chladné neutrální odstín nejsou nijak zvlášť vzrušující a jen lidem naznačí, že vás předsíň absolutně nezajímá a pro vás je to místo, kde se neradi zdržujete.

Nezapomeňte na světlo

Ve většině případů je předsíň zcela bez oken, takže jsme odkázáni na kvalitní svítidla. Nejčastěji je to řešeno prostřednictvím stropního svítidla, ale to je často nedostačující, takže musíme přemýšlet jak dostat do místnosti více světla.

Možná vám to přijde zbytečné, přece na nazouvání bot a zavázání tkaniček nemusíte svítit, ale věřte, že světlo je potřeba vždy a všude. Jeden zdroj světla je na 100 % nedostačující, což můžete změnit tím, že instalujete tzv. boční osvětlení. Skvěle se hodí nástěnné lampy nebo LED lišty. Právě tyto lišty se hodí už jen z toho důvodu, že nezaberou vůbec žádné místo.

U stropního svítidla myslete vždy na to, že ho bude potřeba pravidelně čistit a občas také vyměnit žárovku, takže pokud nebudete chtít neustále viset až u stropu, bylo by super, aby bylo světlo snadno dostupné a dobře se čistilo.

Zrcadlo nesmí v předsíni chybět

Instalace zrcadla není jen o tom, že se člověk bude mít v čem hodinu i více nakrucovat, ale jde spíš o estetický vzhled. Perfektní jsou velkoplošná zrcadla, ta hravě zvládnou opticky zvětšit prostor, jenž se v nich odráží. Díky tomu pak vypadá i malá předsíň vcelku prostorně a útulně.

Nejlepší je, pověsit zrcadla na ty stěny, které jsou delší, ovšem i krátká předsíň se dá docela dobře zvětšit, stačí jen pověsit dostatečně velké zrcadlo na stěnu naproti vchodovým dveřím. Nejjednodušší variantou jsou šatní skříně se zrcadlovým povrchem, ovšem ty jen těžko našlapete do malé předsíně.

Ovšem do větší místnosti budou super a ještě se postarají o to, že předsíň získá nádech čistoty, bude vypadat úhledně, uklizeně a hlavně vám přijde obrovská, že budete mít chuť v ní den co den klidně i tančit.

Posezení je důležité

Poskakovat na jedné noze a snažit se obout sportovní obuv, kozačky nebo třeba i obyčejné sandály není žádná legrace. Nejen, že můžete upadnout, ale klidně si u toho lze zvrtnout kotník nebo vám nechtěně podjede noha a něco si narazíte, v horším případě zlomíte.

Pořiďte si do předsíně cokoliv, co se hodí k sezení. Může to být lavice se skříňkou, určená přímo pro předsíně, nebo obyčejná jídelní židle, malá stolička, taburet, případně se posadíte na lavici, která je zabudovaná v předsíňové stěně, zkrátka cokoliv, na čem se dá sedět a v klidu si tak nazout boty.

Pokud by se vám chtělo vyrobit si nějaký vlastní nábytek do předsíně, podívejte se na článek – nábytek z palet a inspirujte se výrobou nějakého pěkného kousku nábytku.

Přidat komentář