Móda

Versace – oslňující, osobitá a sexy značka

Značka Versace se stala symbolem přitažlivosti, živočišné smyslnosti, osobního i dekadentního stylu a také sexu. Je to až neuvěřitelné, že je to letos už 21 let od chvíle, kdy celý svět obletěla šokující zpráva o smrti zakladatele Gianni Versace, který byl dvakrát střelen do hlavy před svým domem v Miami.

Díky Versacemu se Itálie, lépe řečeno Miláno, zařadilo mezi tzv. Mekky módy, podobně jako Paříž. Ostatně byla to právě Itálie, kde se zrodila tato dokonalá, oslňující, osobitá a sexy značka, kterou lidé milují dodnes. Značka Versace se stala italským symbolem luxusu, elegance a vytříbeného vkusu.

Jak to všechno začalo

Gianni Versace se narodil 2. prosince 1946 v italské Kalábrii, což je jedna z nejchudších oblastí celé Itálie. Již od dětství jej to táhlo ke krejčovskému salónu, který vlastnila jeho maminka. Zapojoval se intenzívně do šití, a když dosáhl věku deseti let, navrhl své úplně první dámské šaty.

Svému koníčku či spíše vášni se věnoval i nadále, takže netrvalo dlouho a z malého pomocníka se stal velice šikovný krejčí. Když mu bylo 25 let, přestěhoval se z rodného městečka do hlavního města módy – Milána, tam se věnoval navrhování šatů pro módní domy, které již byly velmi známé a populární. Patří sem například Genny, Complice či Callaghan.

Dá se říci, že hlavním cílem, proč vlastně Gianni Versace vyrazil do Milána, byla likvidace veškerých zažitých konvencí, jež byly tehdy v módě známé po celém světě. A co že bylo důvodem? Gianni prohlašoval, že jediným důvodem je to, aby se všichni konečně přestali nudit. No, musíme uznat, že jakmile světlo světa spatřila značka Versace, nuda bylo to poslední, co bychom v modelech této luxusní značky nacházeli.

Vzhledem k tomu, že Kalábrie, odkud Gianni pocházel, byla značně ovlivněna řeckou a římskou kulturou a on se neustále setkával s různými architektonickými ornamenty, nebylo žádným překvapením, že je využil i při tvorbě svých kolekcí. Ostatně i logo značky Versace, jehož předlohou byla hlava Medúzy, mýtická příšera, po jejímž pohledu každý zkameněl, pochází z řecké mytologie.

Versace měl celkem tři sourozence, bohužel starší sestra zemřela kvůli nevhodně léčenému tyfu, a tak se do povědomí světa dostal pouze jeho bratr Santo a mladší sestra Donatella. Toto trio koneckonců stálo u zrodu Gianniho vlastní firmy s logem Medúzy, jež v roce 1978 založil.

Medúza dobývá svět módy

Konkurence byla obrovská, ale Gianni Versace se toho nebál. Jeho vize byly jasné a dokonalé, byl totiž obdařen bohatou a v podstatě nekonečnou fantazií i vynikající kreativitou. Každý model, který vytvořil, byl něčím jiný, lepší a pokaždé posunul značku Versace o velký kus dál.

Jeho modely byly překrásné, divoké, nespoutané, také provokativní a hlavně měly úžasný erotický náboj. Spousta lidí si myslí, že Gianni uměl zcela bezchybně vdechnout erotický nádech i mužským oděvům díky tomu, že byl gay. To také byla jeho přednost, neboť měl úžasné umělecké cítění, které mu mohl závidět leckterý muž.

Vkus, kterým Gianni Versace disponoval, byl zcela originální a osobitý, navíc používal jen ty nejlepší materiály vysoké kvality. Jeho styl a dokonalé modely se staly středem pozornosti u mnoha celebrit z mnoha společenských sfér, ať už šlo o umělce či kontroverzní politiky.

Pravdou je, že mnoho lidí si myslelo, že tvorba Gianniho je výstřední, příliš opulentní, moc barevná, přehnaně blyštivá a někdy téměř vulgární, ale na druhé straně bylo více těch, kteří zbožňovali tu jeho živočišnost, radost, energii i sex-appeal, které promítal ve svých modelech.

Mezi celebrity, které Versace oblékal, patřila například princezna Diana (její bílé šaty byly ve druhé polovině 20. století doslova hitem), Madonna, Elizabeth Hurley, Demi Moore, také Sarah Jessica Parker a mnoho dalších celebrit, politiků a umělců.

Dá se říci, že nejvíce plodný, co se modelů týká, byl Gianni na přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy byla jeho kreativita na absolutním vrcholu. Jeho domovem se stalo nejen Miláno, ale rovněž New York a následně i Miami. Dařilo se mu i v soukromém životě, kde byl šťastný po boku svého dlouholetého přítele, milovat sbírání starožitností i moderního umění, ale také knih, navíc pevně seděl ve vedení obrovského kolosu, který perfektně řídil a bez problémů vydělával miliony dolarů.

Zlomový byl pro něj až rok 1994, kdy byla Giannimu diagnostikována rakovina a čekaly ho velmi těžké časy v podobě chemoterapií. Přestože se nikdy přesně nevědělo, zda se mu podařilo rakovinu zcela překonat, vrátil se po delší pauze zpět do sedla a znovu se naplno ponořil do svých návrhů.

Netrvalo dlouho a mistr provokace znovu udeřil, tentokrát do svých návrhů promítl všechny negativní myšlenky, jež se točily kolem smrti. Připravil přehlídku, o níž se mluvilo jako o módním divadelním představení, s nímž mu pomohla světová topmodelka a jeho nejoblíbenější múza Naomi Campbell. Všechny modelky oblékly šaty, na kterých byl symbol kříže. Naomi dostala navíc pistoli, ze které pak střílela jak jinak než slepé náboje.

Velký návrhář, skromný člověk

Gianni byl naprosto normálním člověkem, nad nikoho se nepovyšoval, nikdy se z něj nestal namyšlený snob, s každým jednal jako sobě rovným a neustále se usmíval. Byl to srdečný člověk, kterému nedělalo problém přiznat, když se náhodou v něčem mýlil, uměl pomáhat a často poskytoval v některých svých domech útočiště známým osobnostem, které se snaží skrývat před náhlými skandály.

Mezi ně patřila i princezna Diana či Woody Allen. Měl obrovské srdce a rodina u něj byla vždy na prvním místě. Svou velkorysostí a vstřícností byl znám nejen u svých přátel, ale hlavně u své rodiny. Zbožňoval děti a neváhal všechny své synovce a neteře zabezpečit finančně i do budoucna.

Své rodině se maximálně věnoval a neustále byl v jejich blízkosti. Díky tomu získali všichni dojem, že se nikdy nemůže stát nic, co by jakkoliv narušilo tuto harmonii a že je Gianni stále v bezpečí. Nikdy si ani on, ani nikdo jiný nepřipouštěl, že by mohl zemřít zcela nečekaně a náhle.

Smrt ho dostihla v Miami

Letos v červenci tomu bylo přesně 21 let, co Gianni Versace našel smrt před svým domem v Miami, které se stalo jedním z jeho mnoha domovů. Stejně jako každé ráno si zašel na milovanou kávu a pro noviny. Osudného 15. července 1997 se vracel do svého domu, ale stačil dojít jen ke vchodovým dveřím, když nečekaně zazněly dva osudné výstřely, jež zasáhly Gianniho do hlavy.

Vrah zmizel, ale kolemjdoucí ihned přivolali první pomoc, což ale stejně nakonec nebylo nic platné, neboť Gianni svým zraněním po převozu do nemocnice podlehl. Nikdy nebylo zcela objasněno, proč byl vlastně oblíbený módní návrhář zavražděn a přestože se spekulovalo o pomstě mafie, odvrhnutého milence atd., pravdu se už asi nikdo nikdy nedozví.

Jeho vrah, za kterého byl označen Andrew Cunanan, což byl vzdělaný a velmi bohatý mladík, byl nalezen mrtev jen 10 dnů poté, co zastřelil Gianniho. Sebevraždu spáchal stejnou zbraní, s níž předtím zabil Versaceho.

Pohřeb Gianni Versaceho, respektive poslední rozloučení s touto ikonou módního průmyslu se konalo v Itálii a sešlo se na něm mnoho zvučných jmen z řad modelek, umělců, ale i dalších známých osobností.

Například tu nechyběl Sting se svou chotí, princezna Diana (v době konání pohřbu jí samotné zbývalo 6 týdnů života) či Elton John, který pak za měsíc a půl absolvoval další pohřeb, tentokrát lady Diany.

Král je mrtev, impérium žije dál

Když Gianni ve svých jednapadesáti letech zemřel, spekulovalo se, jestli bude značka Versace pokračovat dál. Impérium Versace, ale mělo velmi pevné základy a tak se jeho vedení ujala Donatella Versace, mladší sestra, jež vždy svému bratrovi stála po boku a ve všem jej podporovala.

Nutno podotknout, že byla Giannimu velmi podobná, zejména co se talentu týká, a tak si vysloužila opravdu velkou poklonu a také uznání od známého časopisu Vogue, když tak trochu v rekordním čase představila zbrusu novou kolekci, jež byla po všech stránkách naprosto dokonalá a Donatella dodržela klasické show-prvky jako skleněné molo nad vodní hladinou bazénu v hotelu na počest svého zesnulého bratra Gianniho.

Od roku 2007 se začala značka Versace měnit a rozhodla se jít zcela novými a neprozkoumanými cestami. Přestože i nadále platí za značku luxusu, smyslnosti a sexu, zmizely pestrobarevné kolekce, pryč je i potisk medúzy. Nové kolekce vynikají přírodními barvami a splývavě nařasenými večerními toaletami.

Versace není jen oblečení

Samozřejmě, že módní oblečení je u této značky základ, ale Versace se rozhodl dobýt i svět parfémů a deodorantů. Ostatně v roce 1981 byl na trh uveden úplně první Versace parfém GV Donna, který si okamžitě zamilovalo mnoho žen.

Všechny další parfémy byly a jsou známé zvláštními kombinacemi vůní a svou oblibu nacházejí u mužů, žen i divoké mládeže. Kromě parfémů, najdete značku Versace také u různých módních doplňků, např. slunečních brýlí, obrazů, soch i bytových doplňků. Cokoliv, co značka Versace představí, vás ihned uchvátí svou dokonalostí, kreativností a zcela nevšední nápaditostí.

Donatella Versace ve zkratce

Donatella se narodila 2. května 1955 v Kalábrii a byla mladší sestrou Gianni Versaceho, jenž založil světoznámou značku Versace. Po smrti svého bratra převzala vedení rodinného impéria a stala se stejně slavnou jako Gianni. Díky bulváru možná jeho slávu překonala, neboť tisk se do ní neustále naváží díky jejím životním eskapádám a také zálibě v plastických operacích, které kdysi vcelku pohlednou ženu změnily k nepoznání.

Oproti Giannimu je Donatella známá tím, že pro představení svých modelů využívá známé osobnosti/celebrity, než často i neznámé modelky. Je to v podstatě sázka na jistotu, protože když si model oblékne známá herečka či zpěvačka, všimne si ho více lidí a mnohem rychleji se pak rozjíždí další spolupráce.

Rok 2002 přinesl Donatelle a in memoriam i jejímu bratrovi Giannimu ocenění za mimořádný světový módní úspěch, a to zásluhou za expozici oblečení značky Versace v historickém Victoria and Albert Museum, jež se nachází v Londýně.

Zřejmě největší šok přišel letos v září, když nejdříve Donatella Versace představila v Miláně zbrusu novou kolekci jaro/léto 2019 a následně se vyrojily spekulace o prodeji Versaceho impéria, které ve finále koupil Michael Kors. Cena značky Versace dosáhla cca 2,1 miliardy dolarů. Italská značka Versace tak přešla do vlastnictví američanů.

Na našich stránkách najdete i další zvučné značky, o kterých si můžete přečíst – je tu Ralph Lauren, Calvin Klein, Guess, Louis Vuitton nebo také Gant.

Přidat komentář