Tipy

Jak vybrat dokonalý vánoční stromek levou zadní

O Vánocích mám jediný, ale o to zásadnější úkol: zdobení stromečku. Je to zodpovědná práce. Vánoční pahejl se ale zdobí těžko.

Psal se rok 2010 a strýc nám daroval svěží a ztepilý smrk, který se nevešel do obýváku. O zanedbatelného půl metru. Jelikož rodina odmítla na svátky odstranit strop, usekli jsme stromek v půlce. “No co, nastavím to světelným řetězem” uvažovala jsem kreativně. K mému kompletnímu zhroucení nicméně došlo hned druhý den, když jsem v obýváku objevila strom po jaderném výbuchu. Smrk svou svěžest evidentně jen předstíral, přes noc ale krapet vypadnul z role. Byly to tehdy smutné Vánoce.

Abyste takové tragedie byli ušetřeni, zkuste se řídit podle následujících 7 rad:

 • Před tím, než vyrazíte do nelítostného adventního světa tam venku, změřte výšku stropu v místě, kam se chystáte stromek vystavit. Počítat musíte jak se stojánkem, tak třeba i s hvězdou po babičce. Takže pro jistotu k výšce stropu přičtěte cca 15 cm.
 • Hlavou si nechte projít i tvar. Do panelákových bytů se hodí nižší, buclatější stromy, činžákům s vysokými stropy zase sluší hubení dlouháni. Většina lidí dává přednost stromům s dokonalým kuželovitým tvarem, což není moc šokující informace. Ještě méně vás asi překvapí, že takové exempláře patří k nejdražším. Proto si dopředu rozmyslete, jaké jsou vaše finanční limity. Pak se nenecháte tak unést. A vezměte si s sebou rukavice, ať nemáte po manipulaci se stromem místo dlaní jehelníček.
 • Zkontrolujte si, v jaké je stromek kondici. Jak? Zkuste jeden z následujících způsobů:
  • Starý strom může prozradit opadávání jehličí. Proto se svým favoritem před koupí pořádně zacloumejte a sledujte, co z něj bude lítat. Takhle metoda není ale úplně stoprocentní. Být  násilně odvlečený ze svého přirozeného prostředí je totiž trochu stresující zážitek. A to i když jste strom. Není proto divu, že pak přijdete o pár jehliček. Někteří obchodníci stromky před vystavením otřepou, jiní ale nikoli, takže určitá ztráta jehličí může být normální.
  • Pokud chcete otestovat čerstvost jedle, ulomte jí větvičku jehličí a ohněte. Když praskne, znamená to, že strom je čerstvý. Jestli se ale pouze ohne, má už nejlepší léta za sebou.
  • Jeden z nejspolehlivějších způsobů je testování podle váhy. Po pokácení strom už neprodukuje mízu, bude ale čerpat z jejích zásob do posledního zbytku a tím se udržovat více či méně ve formě. A čím více mízy, tím větší hmotnost. Přítomnost mízy poznáte ale i jinak. Už jste někdy objímali stromy? Teď je ta pravá příležitost. Pokud z objetí vyjdete lepkaví a obaleni smůlou, je váš strom ještě celkem při smyslech.
  • Čerstvé jedle a některé typy borovic by měly mít pružné větve, které se při ohnutí nezlomí. Pokud strom testem neprojde, jedná se o starý kousek, který nemá v nabídce co dělat. Dejte ale pozor, pravidlo neplatí pro všechny stromy a některým může i ublížit.
 • Tněte do živého. Jinými slovy, udělejte minimálně jeden nový řez na konci kmene. A pokuste se strom napřímit ještě předtím, než ho přinesete domů.
 • Dejte svému stromku ihned napít. Jinak čerstvý řez opět zaschne a tím zabrání vodu absorbovat.
 • Napájejte ho tak moc, jak jen bude potřebovat. Vždycky by měl mít k dispozici dostatek vody v kbelíku. Není ovšem třeba do něj pumpovat žádné speciální přídavné látky. Ne, ani cukr, nebo vinný ocet, i když by za tuhle radu dala vaše sousedka ruku do ohně.
 • Chraňte strom před přímým sluncem a teplým vzduchem z topení. V opačném případě přijde o svou zelenou barvu, svěží vzhled a postupně i o tvar stromu. Rozhodně ho také nestavte poblíž krbu. Je třeba to vysvětlovat?

 

1 komentář

Přidat komentář