Tipy

Jak vybrat dokonalý vánoční stromek levou zadní

O Vánocích mám jediný, ale o to zásadnější úkol: zdobení stromečku. Je to zodpovědná práce. Vánoční pahejl se ale zdobí těžko.

Psal se rok 2015 a strýc nám daroval svěží a ztepilý smrk, který se nevešel do obýváku. O zanedbatelného půl metru. Jelikož rodina odmítla na svátky odstranit strop, usekli jsme stromek v půlce. “No co, nastavím to světelným řetězem” uvažovala jsem kreativně. K mému kompletnímu zhroucení nicméně došlo hned druhý den, když jsem v obýváku objevila strom po jaderném výbuchu. Smrk svou svěžest evidentně jen předstíral, přes noc ale krapet vypadnul z role. Byly to tehdy smutné Vánoce.

Abyste takové tragedie byli ušetřeni, zkuste se řídit podle následujících 7 rad:

  1. Před tím, než vyrazíte do nelítostného adventního světa tam venku, změřte výšku stropu v místě, kam se chystáte stromek postavit. Počítat musíte jak se stojánkem, tak třeba i s hvězdou po babičce. Takže pro jistotu k výšce stropu přičtěte alespoň 15 cm.
  2. Zamyslete se, jaký by měl mít vánoční stromek tvar. Do panelákových bytů se hodí nižší, buclatější stromy, činžákům s vysokými stropy zase sluší hubení dlouháni. Většina lidí dává přednost stromům s dokonalým kuželovitým tvarem. Ještě méně vás asi překvapí, že takové exempláře patří k nejdražším. Proto si dopředu rozmyslete, jaké jsou vaše finanční limity.
  3. Zkontrolujte si, v jaké je stromek kondici. Jak?
    • Starší strom může prozradit opadávání jehličí. Proto se svým favoritem před koupí pořádně zacloumejte a sledujte, co z něj bude lítat. Takhle metoda není ale úplně stoprocentní. Být  násilně odvlečený ze svého přirozeného prostředí je totiž trochu stresující zážitek. A to i když jste strom. Není proto divu, že pak přijdete o pár jehliček.
    • Pokud chcete otestovat čerstvost jedle, ulomte jí větvičku jehličí a ohněte. Když praskne, znamená to, že strom je čerstvý. Jestli se ale pouze ohne, má už nejlepší léta za sebou.
    • Čerstvé jedle a některé typy borovic by měly mít pružné větve, které se při ohnutí nezlomí. Pokud strom testem neprojde, jedná se o starý kousek, který nemá v nabídce co dělat. Dejte ale pozor, pravidlo neplatí pro všechny stromy a některým může i ublížit.
  4. Tněte do živého. Jinými slovy, udělejte nový řez na konci kmene. Zkontrolujete si čerstvost a navíc připravíte stromek k napájení vodou (pokud tedy máte tak šikovný stojánek a můžete ho doma zalít).
  5. Dejte svému stromku ihned napít. Jinak čerstvý řez opět zaschne a tím zabrání vodu absorbovat.
  6. Napájejte ho tak moc, jak jen bude potřebovat. Vždycky by měl mít k dispozici dostatek vody v kbelíku ve kterém stojí než ho připravíte k ozdobení. Není ovšem třeba do něj pumpovat žádné speciální přídavné látky. Ne, ani cukr, nebo vinný ocet, i když by za tuhle radu dala vaše sousedka ruku do ohně.
  7. Chraňte strom před přímým sluncem a teplým vzduchem z topení. V opačném případě přijde o svou zelenou barvu, svěží vzhled a postupně i o tvar stromu. Rozhodně ho také nestavte poblíž krbu. Je třeba to vysvětlovat?

 

1 komentář

Přidat komentář