Tipy Trendy

Užiteční pomocníci do kuchyně – vybíráme vaflovač

Pokud si rádi pochutnáváte na vaflích, pak je vaflovač tím nejvhodnějším pomocníkem do vaší kuchyně. Výhodou je, že není příliš velký. Díky tomu si ho můžete vzít kamkoliv s sebou.

S vaflovačem zvládnete připravit rychlou snídani, ale také moučník pro nečekanou návštěvu. Pro ty z vás, kteří mají potomky, je to jednoduchá pomoc, když si vaše dítě pozve malé hosty. Takové vafle s čerstvým ovocem a šlehačkou jim rozhodně vykouzlí úsměv na rtech. Jak takový vaflovač vybrat?

Co je při výběru zásadní?

Než se pro nákup takového přístroje rozhodnete, je dobré si nejdříve uvědomit, k čemu jej hodláte využít. Můžete totiž pořídit jen vaflovač, nebo třeba multifunkčního pomocníka, který zvládne připravit tousty a sendviče či dokonce ugriluje zeleninu.

Takto všestranný přístroj má vyměnitelné plotýnky a daleko více funkcí. Tomu samozřejmě odpovídá i vyšší cena než u běžného vaflovače. Jejich velkou výhodou je, že zastanou třeba tři přístroje najednou a vy tak ušetříte spoustu místa.

Jednoduchý vaflovač

Jestli neplánujete přípravu jiných pokrmů, než jsou vafle, pak sáhněte po jednoduchém vaflovači. Na trhu můžete narazit na spoustu značek a modelů, ale v principu jsou všechny stejné. Mají dvě části a v každé z nich je topné těleso.

Podobají se sendvičovačům. Na začátku je musíte rozpálit, nalít do nich těsto, zavřít a nechat péct. Co potěší, jsou modely s vyjímatelnými plotýnkami, které snadno umyjete a ještě se dají mnohdy vložit i do myčky nádobí.

Povrch musí být nepřilnavý

Pohlídejte si, aby měl přístroj při nákupu povrch plotýnek z nepřilnavého materiálu. Údržba bude daleko jednodušší a těsto se nebude připalovat.

Když jsou plotýnky opravdu kvalitní, stačí je většinou otřít vlhkým hadrem nebo papírovou utěrkou. Na výběr je většinou teflonový či keramický povrch. Oba tyto materiály mají svá negativa a pozitiva.

U teflonu hrozí při neopatrném zacházení poškrábání. To znamená, že nesmíte používat nic ostrého či kovového. Při mytí je lepší sáhnout po jemném hadříku, než po drátěnce. Ta by totiž povrch dokonale odrovnat.

Keramika se sice tak moc nepoškrábe a má dlouhou výdrž, ale je zase dost křehká. S takovým povrchem musíte dbát na to, že vám na plotýnku nic nespadne.

Velikost vaflovače

Rozmyslete si pro kolik lidí a jak často budete vlastně vafle připravovat. Menší přístroj je ideální pro jednotlivce či páry. Oproti tomu velká rodina potřebuje vaflovač, který dokáže připravit rovnou čtyři vafle najednou.

Důležitým faktorem pro výběr je také hmotnost. Jestli máte místo na lince a vaflovač tam bude stát stabilně, není co řešit. Pokud ho plánujete pravidelně uklízet, potřebujete, aby se s ním dalo snadno manipulovat. Existují modely, které se dají umístit do horizontální i vertikální polohy.

Příkon

Na příkon si dáváme pozor kvůli spotřebě energie. To ale v tomto případě neplatí. U vaflovače nás příkon zajímá proto, aby člověk zjistil, jak bude přístroj výkonný. Jinak řečeno, jak rychle se nám vafle upeče. Takovým standardem je 1000 wattů. Výjimkou nejsou ani takové, co mají až 1400 wattů.

Cena vaflovače

Pořizovací cena nebývá nijak přemrštěná. Jednoduchý, ale přesto kvalitní přístroj se dá koupit už za cenu do 500 korun.

Kolem 1000 korun se pohybují přístroje, které už mají i více funkcí. Samozřejmě, že můžete narazit i na vaflovače kolem 2000 Kč a více. V tomto případě už však nejde o funkce, jako o design a značku. Tady stojí za úvahu, jestli je vůbec taková velká investice nutná.

Je lepší plast nebo nerez?

Stejně jako u jiných materiálů mají i tyto dva své klady či zápory. Záleží tak čistě na vás, který druh materiálu upřednostňujete.

Plastový vaflovač působí často laciným dojmem. To ovšem neznamená, že by nemohl zastávat i funkci bytového doplňku. Dají se pořídit velmi pěkné kousky v elegantním designu, které zapadnou do tradiční i moderní kuchyně. Největší výhodou plastu je lehkost a velmi dobré izolační vlastnosti.

Vaflovače z nerezu mají luxusní vzhled, ale jejich údržba je daleko náročnější. Je na nich vidět každý otisk prstu, šmouha atd. Často se stává, že mají horší izolační vlastnosti než vaflovače z plastu. Vždy to záleží na tom, jaký model pořídíte.

Běžné funkce

Rozhodně nečekejte rozsáhlou nabídku funkcí. Vaflovač je jednoduše nepotřebuje. Přesto není na škodu, když má alespoň ty základní. Které to jsou?

  • Ochrana proti přehřátí – uvítáte ji zejména, když zapomenete, že je přístroj zapnutý. Pokud by hrozilo jeho přehřátí, tato ochrana jej automaticky vypne.
  • Zámek víka – ten zajistí, že se vaflovač nebude během pečení otevírat a nehrozí tak nežádoucí popálení.
  • Odtokový žlábek – ten je vhodný pro odtok přebytečného těsta, případně i tuku.
  • Izolovaná rukojeť – je skvělá, protože brání spálení rukou.
  • Světelná kontrolka – ta ukazuje, jak je přístroj zahřátý.

Mrkněte i na další užitečné články, například domácí spotřebiče budoucnosti – roboti kolem nás, chladnička jako domácí spotřebič i designový doplněk, pěniče mléka a jak si vychutnat kávu s napěněným mlékem, ale také třeba jaké škodliviny se vyskytují v našich domácnostech.

Zdroj foto: pixabay.com

Přidat komentář