Trendy

MDŽ – Mezinárodní den žen je zpět na výsluní

Rok co rok se v tento den řeší stále ta samá otázka. Slavit nebo neslavit? Dá se říci, že oslavy Mezinárodního dne žen dodržují zejména starší generace, přesto se najdou i mladí lidé, kteří MDŽ berou nejen jako příležitost k tomu moci zase něco slavit a hlavně se opít, ale chtějí oslavit den patřící celý jen ženám. Faktem je, že se slaví v různých zemích světa, ale důvody oslav se různí.

MDŽ se slaví 8. 3. 2018, tak nezapomeňte na své ženy (manželku, maminku, sestru, dceru,..).

Někdo chce v tento den vzdát hold všem ženám a vyjádřit jim svou úctu i lásku, některé země oslavují jejich úspěchy v politické, ekonomické či sociální sféře, ale jsou i taková místa, kde se stále tento svátek bere jako den, kdy ženy vyšly do ulic a bojovaly za svá práva. Tak či tak, je tento svátek každý rok slaven i u nás. Pojďme se společně podívat na jeho historii i na to, čím můžete ženu obdarovat a jak si ten den vlastně užít.

Historie Mezinárodního dne žen

MDŽ je původně dnem mezinárodního boje za ženská práva a rovnoprávnost. Původně to v podstatě začalo roku 1908 (podruhé to bylo o rok později v roce 1909), kdy došlo ke stávce newyorských švadlen. Ty se dožadovaly sociálních výhod a také toho, aby jim bylo uděleno volební právo. V den stávky se sešlo celkem 15 000 žen, kdy každá z nich nesla v ruce květinu a všechny pak společně pochodovaly po Manhattanu.

Jejich počínáním se inspirovaly i Evropanky. Roku 1911 se sjela ženská internacionála do Kodaně v čele s německou revolucionářkou (Klára Zetkinová – Clara Zetkin), která navrhla, aby byl den stávky vyhlášen svátkem na počest žen z celého světa, jako oslava toho, že se statečně a hrdě dokázaly postavit proti nespravedlivému zacházení. Zajímavostí je, že pevné datum, tedy 8. března, bylo stanoveno až po 1. světové válce.

Mezinárodní den žen slavíme i v 21. století

Začátek března je každoročně stejný v tom, že většina mužů zpozorní a zjišťuje, kdy že se to MDŽ vlastně slaví, je to sice pokaždé 8. březen, ale to už je prostě vžité, že se přesné datum zapomene. Každý ho slavíme po svém, ale jedno je u všech stejné a to že obdarujeme každou ženu. Maminky, sestry, dcery, tchýně, babičky, kamarádky, partnerky, případně i kolegyně.

V našem hledáčku se zkrátka ocitnou všechny ženy, které se v našem životě vyskytují, a vůbec nezáleží na tom, jakého jsme pohlaví. MDŽ není jen o tom, že by žena musela dostat nějakou maličkost pouze od mužů, úctu mohou projevit i ženy ženám (např. dcery maminkám, sestrám a babičkám).

Jak oslavit MDŽ co nejlépe?

Den oslavující ženy je dokonalou příležitostí, aby muži svým lepším polovičkám dali najevo, že jim na nich nejen záleží, ale že si jich také váží. Od toho se pak odvíjí průběh celého dne, kdy se muž snaží připravit něco speciálního. Není na škodu, když si MDŽ užijete po svém a uděláte pro svou maličkost něco hezkého, co vám udělá radost a pohladí po duši. Jak si ten den co nejvíc užít?

Ráno nespěchejte

Patříte k těm, co do sebe ráno rychle kopnou kávu, slupnou jednu sušenku a už letí vstříc hektickému pracovnímu dni v oblečení, které si připravíte den předem? Zapomeňte na to a pokuste se užít si 8. březen už od rána. Klidně si přivstaňte, věnujte snídani aspoň hodinku a nachystejte si jí co nejbohatší, možná i trochu nezdravou.

Vymačkejte si čerstvý pomerančový džus, k tomu ovocný salát, uvařte si klasickou kávu nebo například vanilkové latté, připravte si míchaná vajíčka s rozpečenou houstičkou, k tomu toustový chléb s máslem a dobrou marmeládou, no a zahřešit si můžete s kouskem slaniny. Jestliže máte partnera, pak vás jistě potěší, když vám přinese snídani přímo do postele.

Dejte si záležet s výběrem oblečení, vyberte si na ten den něco elegantního a sexy zároveň. Hezky se naličte, naneste oblíbený parfém a vezměte si ty nejlepší lodičky, co máte. Budete se cítit opravdu dokonale a zářit na všechny strany.

Květiny všude kolem

Kupte si kytičku cestou a v práci si s ní ozdobte stůl, můžete vzít pár květin i pro kolegyně a obdarovat je hned po příchodu do práce. Krásné budou třeba tulipány v různých barvách. Nezapomeňte nakoupit vhodné květinky i pro maminku, babičku a další ženské příbuzné. Jestliže má některá z žen kolem vás alergii, zvolte raději umělé květiny.

Načerpejte chybějící energii

Zkuste místo MHD použít vlastní nohy a dojít do práce ve formě procházky, popřípadě dojeďte autobusem či tramvají do poloviny cesty a zbytek dojděte. Jestli ne to nemáte po ránu čas, nechte to až na odpoledne a jděte malou procházkou domů.

Třeba by vás mohl vyzvednout partner a společně pak půjdete úplně jinou cestou, než chodíte obvykle sama. Skočte cestou do kavárny, na skleničku nebo se věnujte společné sportovní aktivitě (squash, bowling atd.).

Prožijte dokonalý večer

Máte oblíbenou restauraci, kde vám to připadá romantické? Vezměte tam partnera na večeři a dejte si něco na zub. Spousta takových podniků dokonce připravuje speciální nabídku právě pro Mezinárodní den žen (podobně jako když je Svatý Valentýn). Jestliže nemáte partnera, zajděte klidně do pěkného podniku s kamarádkami, maminkou, sestrou nebo vezměte všechny najednou a užijte si dámskou jízdu.

Kdyby chtěl muž svou partnerku překvapit netradičním večerem, může se pokusit připravit večeři doma nebo jí objednat v nějaké dobré restauraci a v domácí kuchyni jen hezky naaranžovat. Jestli naopak patříte ke kuchařským mistrům, uvařte ženě ta jídla, která nejvíce miluje, dokážete jí tak, že vám na ní záleží.

Krásný dárek potěší

Nic ženu nepotěší víc, než dárek věnovaný s láskou a úctou. V podstatě ani není tak důležité, co ženě darujete, ale že si vůbec vzpomenete. Kupte jí její oblíbené květiny, nejlépe ve formě velké kytice. Miluje vaše drahá polovička čokoládu? Je dobré koupit dobrou bonboniéru nebo třeba nějakou drahou čokoládu. Když si nevíte rady, pomůže třeba i čokoládová fontána.

Chcete pro přítelkyni, manželku či milenku nějaký šperk? Zjistěte si dopředu, co by jí udělalo radost. Mělo by to být něco neutrálního, nejlépe třeba náramek nebo přívěsek, případně třeba brož či nějaká ozdoba do vlasů, pokud je nosí.

Tip: kdo by se nechtěl omezovat jen na ten jeden den, může své drahé pořídit třeba wellness pobyt.

Přidat komentář