Zdraví

Naučte se relaxovat

Wellness, sauny a masáže

Co se vám vybaví při pomyšlení na dokonalou relaxaci? Možná dovolená, slunce a pláž, ale tu si přece jen nedopřejete příliš často. Zkuste ubrat a zamyslet se ještě jednou. Sauna, vířivka, masáž, … Těžko si s těmito záležitostmi nespojovat příjemné pocity. Přesto ale odpočinku, uvolnění a hýčkání svého těla příliš nedáme a vymlouvat se na nedostatek času nebo financí je hloupost. Možností, jak si užívat alespoň jedno za pár týdnů u profesionálů nebo kdykoliv u sebe doma, je už dnes dostatek a hlavně, děláte to pro své zdraví.

(Sau)Nové chvíle

Už dávno to není jen o tom, že s dvaceti lidmi obou pohlaví sedíte v přeplněné místnosti, jež je součástí krytého bazénu ve vašem městě. Někomu to může být příjemné, ovšem často si z těchto míst odnášíme spíše nelibé pocity a sem tam i nějakou mykózu. Naštěstí ale jiné a mnohem příjemnější typy saunování si už může dopřát každý. V každém větším městě dnes najdete minimálně jeden „saunový svět“, který nabízí několik typů saun, příjemné prostředí a často také možnost privátního pronájmu. Menší sauny, které jsou určeny především pro páry, bývají nedílnou součástí všech wellness hotelů, penzionů a někdy je možný jejich pronájem ve spojení s jiným relaxačním prvkem, například vířivkou.

Ceny jsou velice různé, v souvislosti s výše uvedenými možnostmi. Troufáme si říct, že prohřát kosti si může s trochou snahy dovolit každý, alespoň jednou za čas.

Stále populárnější jsou sauny, které si umístíte přímo do svého domova. Jejich sestavení bývá otázkou maximálně několika desítek minut (pro ty méně zručné) a k jejich provozu vám postačí přístup k elektrice. Samozřejmě to má svá (mnohá) pro i (nemnohá) proti, ale pokud máte dostatek prostoru a zavážete se k pravidelné údržbě, pak máte své chvilky odpočinku k dispozici kdykoliv a vaše tělo vám jistě poděkuje.

Ve víru pohody

Možná nadměrně vysoké teploty nejsou nic pro vás a sauny vám přinášejí tak akorát motání hlavy. Ale co takhle vířivka? Velká teplá vana plná trysek, které poskytnou vašemu tělu maximální uvolnění. Ano, zní to báječně. A ke všemu to máte určitě na dosah.

Stejně jako v případě saun i vířivky naleznete na mnohých místech. Bývají součástí plaveckých bazénů, aquaparků a wellness ubytování, stejně jako máte možnost jejich privátního pronájmu u soukromníků. Také jsou dostupné a velmi žádané vířivky na doma či na zahradu. Často představují pro majitele výhodnější investici, než aby si pořizovali bazén na půl tempa, ve kterém stejně nakonec stráví za léto sotva hodinu. Mimo sezónu lze navíc vířivé vany pořídit za přijatelné ceny a věřte, že to stojí za to.

Masáž, jako vrchol blaha

„Svatou trojici“ dokonalého relaxu zakončíme tématem masáží. Ty bývají vůbec tím nejlepším uspokojením pro naše tělo a často též největším přínosem. Mnoho z vás si možná myslí, že dopřát si profesionální masáž je luxusem, který si nemůžete dovolit, ale vězte, že je to taková investice do vašeho zdravý, které jen těžko můžete litovat.

Druhů masáží je tolik, že by vám celý život nestačil na to je všechny vyzkoušet. Rozhodně ale doporučujeme vyzkoušet alespoň některé z nich. Někdo si rád dopřeje intenzivní práci thajských masérek při tradiční proceduře, jiný zase raději jemnou olejovou masáž. Ale ať už vás trápí ztuhlý krk nebo trávíte hodiny denně na nohou a chcete je uvolnit, ta pravá masáž pro vás existuje, tím si buďte jisti.

Ti odvážnější z vás si navíc mohou osvojit některé masážní techniky a ty pak praktikovat třeba na své drahé polovičce. Za prvé se to tak může stát vaším koníčkem, za druhé se ledacos dozvíte o lidském těle, za třetí už „klient“ po vašem pokusu o masáž nebude dva dny skuhrat bolestí a za čtvrté prostě budete za hvězdu, o tom není pochyb.

Ještě máte pocit, že se máte na co vymluvit? Doufáme, že ne. Jednou za čas profi masáž, víkendový pobyt v lázních, odpoledne v privátním wellness, … Jestli si stále stojíte za tím, že je to zbytečné, prostě to vyzkoušejte. Nemusíte za to hned utrácet (i když se v těchto případech opravdu nejedná o vyhazování peněz) – přejte si nějaký z uvedených zážitků k narozeninám či výročí. A pokud tomu ani pak nepřijdete na chuť, sežvýkáme vlastní klobouky.

Přidat komentář