Slevová mánie všude kolem nás. Zlevňují potraviny, oblečení, kuchyňské spotřebiče, zkrátka cokoliv, co obchodníka napadne. Někdo to řeší formou letáků, které platí po omezenou dobu, další třeba akcí jen pro určitý den. Výrazné reklamy na nás útočí v obchodních domech, na ulicích i on-line.
Mnohdy není jednoduché se v záplavě slev orientovat. Existují i takové výprodejové akce, jež se tváří, že cena šla dolů až o 90 %. V takových případech však často původní cenu obchodních před akcí přemrštil (případně tak pouze uvedl v přeškrtnuté původní ceně u slevy). Ne vždy jsou tedy všechny na první pohled lákavé akce skutečně výhodné.
Jak obchodníkům nenaletět a ušetřit?
Český národ je obrovským milovníkem slev, o tom není pochyb. Ostatně důkazem bývají výprodeje v rámci tzv. Black Friday (po našem černý pátek), což je speciální výprodejový den, převzatý od Američanů. Dávno ale neplatí, že Black Friday je pouze jednodenní či víkendová akce. Bývá týdenní, dvoutýdenní a někde i delší. Záleží jen na obchodu, jak akci pojme. Stejně tak není již dávno pravidlem, že tyto druhy výprodejů bývají na podzim, setkat se s nimi můžeme během celého roku.
Právě v takových dnech jsme jako národ ochotni utratit ze svých peněženek více než dvě a půl miliardy korun. Například v období po Vánocích, kdy se domníváme, že každý je finančně vyčerpaný, bere mnoho lidí nákupní centra útokem. Ve chvíli, kdy začínají povánoční výprodeje, odolá jen málokdo tomu, aby nenakupoval.
Klidně naházíme do nákupního vozíku, ať už toho klasického či virtuálního, cokoliv, co nám přijde pod ruku, aniž bychom to potřebovali. K nákupu nás motivuje právě to, že je to ve slevě. Obchodníci se pak radují, že jim tržby rostou nejen během Vánoc, ale i po nich a stejně tak například v období před Velikonočními svátky, a to klidně až o 60 %.
Povánoční výprodej
Jako vánoční dárky nakupujeme cokoliv. Od oděvů či kosmetiky, přes potřeby do domácnosti, potraviny a alkohol, až k elektronice a dalšímu zboží.
Pokud budete chytří a uschováte si od každého dárku účtenku, můžete to, co jste původně pořizovali pod stromeček, po Vánocích vyměnit za něco úplně jiného, ale s výhodnější cenou.
Je běžné, že se obchodní řetězce snaží co nejrychleji uvolnit sklady novému sezónnímu sortimentu. V takovou chvíli přicházejí ke slovu povánoční výprodeje, které jim pomohou zbavit se skladových zásob.
Nákupy po Vánocích jsou velmi populární. Ani v nich se však nedá vyhnout oblíbeným praktikám některých prodejců, kteří u zboží před Vánoci nasadí co nejvyšší cenu a pak ho jen zlevní na tu původní.
Jak nakupovat ve slevě?
Začněte tím, že si sepíšete seznam všeho, co potřebujete koupit. Zaměřte se skutečně jen na to důležité, ať nenakupujete bez rozmyslu zbytečnosti, které vám ve finále budou doma ležet.
Jakmile narazíte na nějaký zajímavý produkt, nejprve zapátrejte v paměti. Nemáte už podobný doma? Dá se využívat každý den, nebo je to jen lapač prachu, na který si vzpomenete jednou do roka?
Jestliže chcete pořídit sezónní věci, pak buďte obezřetní a v případě, že zima či léto končí, nekupujte věci, co jsou zrovna IN. V příští sezóně totiž může být hitem něco úplně jiného a vás bude štvát, že vám doma leží věci, za které jste vyhodili zbytečné peníze a můžete si je vzít leda tak k práci na zahradu.
Neskočte na lep falešným upoutávkám
Jakmile vyrazíte na nákupy, buďte obezřetní a snažte se neutrácet za vše, co vidíte. Pokud fandíte slevám, udělejte si čas a zaskočte do svých oblíbených obchodů. Nejlépe ještě předtím, než vypukne slevové šílenství.
Projděte si všechno zboží, které vás bude ve slevě zajímat, a zjistěte si, jaká je jeho aktuální cena. Poohlédněte se i po případných alternativách jednotlivých produktů.
Vyhněte se tomu, abyste zboží ve slevě nakupovali za peníze z půjčky, kterou uzavřete jen kvůli nákupům. Slevy bývají lákavé a mnohdy i výhodné, ale na splátkách zaplatíte ve finále víc, než kolik byla původní cena zboží před slevou.
Pokud narazíte na obchod, který svým zákazníkům nabízí zákaznické kartičky, nechte si tento slevový zázrak vystavit ještě předtím, než začnete nakupovat. Můžete tak ušetřit celkem slušné peníze z každého nákupu, případně získat i nějaký bonus už za ten první.
Držte se při zemi
Slevy jsou velmi lákavou záležitostí, ale nic se nesmí přehánět. Například v případě oblečení by naše útrata neměla přesahovat 5 % z celkového rozpočtu, který si vyčleníme na nákup. Je dobré si vše důkladně propočítat, aby pak člověk nezjistil, že kvůli zlevněným tričkům a kalhotám utratil třeba splátku na leasing auta.
To neznamená, že bychom vás odrazovali od nakupování oblečení ve slevě, jen na to musíte jít chytře. Spodní prádlo, džíny, trička, bundy a další potřebujeme v podstatě celoročně, takže ho nakupujeme průběžně. Jenže právě tyhle kousky oblečení se vyplatí pořídit za zvýhodněnou cenu v nějaké slevové akci.
Každý produkt, na který zaměříte svou pozornost, nejprve důkladně prohlédněte. Během výprodejů dostane každý svršek pořádně zabrat, neboť si ho vyzkouší bezpočet lidí, případně jsou zlevněné kousky oblečení umístěny do velkých košů/ohrádek a lidé se v nich přehrabují.
Všímejte si každé maličkosti jako utržený límeček, dírka v rukávu, upadnutý knoflík, uvolněná nit ve švu a podobně. Pokud se takové vady objeví na takovém výrobku, který je třeba ve vaší velikosti poslední a vy o něj skutečně stojíte, nestyďte se vyhledat prodávajícího a vyžádat si další slevu za zjištěné vady.
Ve většině případů je tato sleva prodávajícím poskytována, ale není to pravidlem, takže ve chvíli, kdy za takovou věc platíte, trvejte na tom, že budou vady na zboží zaznamenány na účtence. Je to z toho důvodu, aby nevznikl nějaký problém, když se nakonec rozhodnete daný produkt vrátit.
Vybírejte pečlivě
Pokud jdete do obchodu s vědomím, že koupíte jen to, co potřebujete, pak není v podstatě co řešit. Při nákupu, kde se jdete vyloženě podívat na zlevněné zboží, si zvolte určitý systém.
Jakmile vám padne něco do oka, tak se na chvilku zastavte. Popřemýšlejte o tom, jestli k vybranému kousku oblečení máte alespoň dvě až tři věci, které je možno obléci společně. Jestli vás nic nenapadá, tak věc zbytečně nekupujte, protože vám doma bude ležet a stejně ji nebudete mít s čím nosit.
Chystáte-li se na nákupy oblečení, oblékněte si něco pohodlného, předejdete tak tomu, že budete v obchodě na prášky, když vám něco nepůjde rozepnout.
Jestliže něco, co jste opravdu moc chtěli, neseženete hned první den slev, neváhejte zajít do obchodu i někdy v následujících dnech. Zboží bývá průběžně doplňováno až do vyčerpání skladových zásob.
S nákupy to však celkově nepřehánějte. Slevy budou neustále, není tedy potřeba se jako nakupující zúčastnit každé akce. U nákupů platí víc než kde jinde pravidlo: „všeho s mírou“.
Neváhejte se podívat na zajímavé články o módních velikánech, jakými jsou Ralph Lauren, Gant, Michael Kors, Armani a další.