Tipy Trendy

Mixér ušetří spoustu práce – vybíráme nového pomocníka

Kuchyně bez mixéru, je to samé jako jahody bez šlehačky, zkrátka to není ono. Jistě se mnou budete souhlasit, že pokud jde o kuchyňské spotřebiče, tak mixéry jsou těmi největšími pomocníky.

Jestli zatím žádný nemáte nebo hodláte vyměnit starý za nový, není na škodu si trochu připomenout, na co se při výběru zaměřit a jaké možnosti vlastně máme.

Na trhu narazíme na několik druhů, ať už hledáte klasické tyčové mixéry či rovnou kuchyňské roboty. Jenže který je vlastně ten pravý? To se pokusíme zjistit.

Tyčový mixér je klasika

V případě tyčového mixéru jde o šikovného pomocníka, který je naprosto ideální volbou pro každého, kdo tvoří různé pokrmy z čerstvých surovin.

Je skvělý i na výrobu dětských kašiček, příkrmů, ale perfektně s ním rozmixujete i omáčky. Výhodou je, že je to rychlé a efektivní.

Takový mixér by měl být snadno ovladatelný, rychlý a jednoduše omyvatelný. Vzhledem k tomu, že ho ve většině případů držíme ve vzduchu, neměl by být do ruky zbytečně těžký.

Co je jeho největším pozitivem, je možnost použití rovnou v nádobě, ve které chystáme pokrm. To znamená, že u omáčky jej ponoříme do hrnce a u jiných výtvorů třeba do mísy či jakékoliv jiné nádoby.

Vybavení mixéru

U klasických a nejjednodušších mixérů je běžná mixovací noha s jedním univerzálním nožem. Dá se snadno rozložit, jednoduše očistit i uložit. Oproti tomu dražší modely mívají i různé vybavení.

V balení můžete najít samostatnou průhlednou nádobku s nožem, která se zaklopí hlavou s motorem. Perfektně zpracovává oříšky, bylinky, také cibuli a některé modely dokonce i led. Záleží na její velikosti, pevnosti a výkonu mixéru.

Na škodu není ani, když má ve výbavě metlu, protože můžete mít obratem ruky z tyčového mixéru parádní šlehač.

Obsluha musí být příjemná

Myslete na to, že takový tyčový mixér může mít hmotnost i více než 1 000 gramů, takže ruku pořádně zatíží. Navíc ještě u některých modelů musíte mačkat tlačítko pro spuštění, které bývá na boku.

Není vůbec od věci, když si vyzkoušíte, jak vám mixér padne do ruky, jak moc jí bude zatěžovat a jestli pro vás nebude problém mačkání tlačítko s ohledem na velikost vaší ruky. Dobré je, když má mixér pogumovanou rukojeť. Zabrání se tak vyklouznutí přístroje z mokré ruky.

Rychlostní stupně

Pokud jde o ty nejobyčejnější a nejjednodušší přístroje, tam si musíte vystačit s jednou rychlostí a ještě TURBO režimem. Pak tu jsou i mixéry s několika rychlostními stupni. Buďte si však jistí, že stejně budete ve většině případů využívat jen tu základní, případně jednu navíc.

Stolní mixér – univerzální pomocník

Tento kuchyňský spotřebič je všestranný a dá se využít na přípravu různých těst, pyré, ovocných a zeleninových koktejlů, krémových polévek, zmrzlin a mnoha dalších pochoutek.

Stolní mixér je tvořen základnou/tělem přístroje a průhlednou nádobou s víkem. Když budete vybírat ideální model, zaměřte se pro začátek na objem. Ten by měl odpovídat počtu lidí, kteří se podílejí na konzumaci vašich pokrmů.

Například čtyřčlenná rodina si vystačí s objemem 2 litry. Pokud jde o materiál, z něhož je vyrobena nádoba, tam je to sporné.

Skleněné nádoby jsou oproti plastovým o trochu těžší a také odolnější proti poškrábání. Navíc nepohlcují žádné pachy z jednotlivých surovin a přežijí třeba i horkou vodu.

To ale neznamená, že by nemohla být dobrá i plastová nádoba, ale musí být skutečně kvalitní. Pozor si dávejte i na víčko, protože je zásadní, aby během mixování vydrželo na svém místě a bylo správně zajištěné.

Příkon

Od příkonu se následně odvíjí spotřeba elektrické energie, ale také má vliv na samotný výkon mixéru. Co se týká minimální hodnoty, tak by výkon při výběru neměl být nižší než 300 W. Jestli budete mixovat i tužší přísady, ať už led nebo třeba ořechy, pak je lepší, když je minimální příkon cca 1 000 W.

Počet otáček udává tempo

Zjednodušeně řečeno nám počet otáček určí, kolikrát se nůž stolního mixéru otočí za minutu. Podle toho zjistíme, jak rychle bude pokrm rozmělněn.

V případě spodní hranice je hodnota pod 11 000 otáček za minutu. Ovšem u mixéru, se kterým plánujete drtit led, ořechy, semínka a další tvrdší potraviny je lepší, když má minimálně 20 000 otáček.

Funkce vybírejte podle využití

U mixéru nejsou funkce to nejdůležitější, přesto není na škodu, když nějaké má. S ohledem na to, že se cena odráží i od přídavných funkcí, počítejte s tím, že čím víc funkcí bude mít, tím více si připlatíte.

Faktem je, že spoustu z nich ani nevyužijete, vybírejte funkce podle toho, které se vám hodí, a jste si na 100 % jistí, že je někdy použijete.

  • Doba nepřetržitého provozu – ta rozhodně není neomezená. Čím déle mixujete, tím více se motor mixéru zahřívá. Přestože je možné téměř většinu ingrediencí bez problémů rozmixovat během 30 až 60 sekund, u tvrdších surovin to tak rychlé není. Některé je možné mixovat klidně i 2 minuty. Z toho důvodu zvolte takový mixér, který zvládne i 2 minuty nepřetržitého provozu.
  • Drcení ledu – tato funkce je běžná u dražších modelů, které mají větší příkon i vyšší počet otáček.
  • Šlehání – u některých mixérů je to naprosto běžná funkce, kterou určitě můžete někdy využít, zvlášť pokud nemáte kuchyňského robota.
  • Vaření – výhřevná funkce je jen u vybraných přístrojů, přesto to je užitečné pro přípravu polévek.
  • Bezpečnostní pojistka – jestli nechcete skončit jako v nějaké komedii, kdy zapnou mixér bez nasazeného víka, pak se s touto funkcí nemusíte bát. Bezpečnostní pojistka totiž zajistí, že dokud nebude horní víko nasazeno správně, mixér jednoduše nezapne. Nehrozí tak, že budete mít třeba polévku na stropě.

Jaké další funkce můžete vybírat?

  • Automatické vypnutí
  • Pulzní spínač
  • Pojistku proti přehřátí

Vakuový mixér

Jedna z nejdokonalejších metod současnosti. Když mixujeme klasickým způsobem, potýkáme se s problematikou oxidace. To ale u vakuového mixéru nehrozí.

Ten totiž funguje na takovém principu, kdy jsou do nádoby vloženy suroviny, on z ní odsaje všechen vzduch a až teprve poté jsou ingredience rozmixovány.

Díky tomu si suroviny udržují svou původní chuť, svěží barvu a vynikající konzistenci. Snadno si tak můžete vše připravit i na několik hodin dopředu. Výhodou je, že se neodděluje dužina a voda ani po několika hodinách.

Smoothie mixér pro zdraví

Stále se řadí k novinkám na trhu, přestože už si našel pevné a neotřesitelné místo v mnoha domácnostech. To vše spolu se smoothie makery, které zvládnou namixovat jakýkoliv nápoj přímo do plastové lahve, kterou si následně můžete vzít i s sebou.

K největším výhodám patří nízká hmotnost, minimální pořizovací cena a hlavně snadná údržba. Jednou z nevýhod je fakt, že je to zkrátka mixér na smoothie a ve většině případů víc činností nezvládá, neboť k tomu není předurčen.

Doba provozu

U většiny modelů je běžně krátká, ale dostačující pro rozmixování ovoce i zeleniny. Ovšem pro mixování zmraženého ovoce je nutné pořídit takový, který zvládne minimálně 2 minutový provoz. Počítejte s tím, že něco takového může být pro váš spotřebič dost náročné a může mít i tak problém.

Hmotnost mixéru

Každý jednotlivý mixér má určitou hmotnost. Pokud je lehčí, je s ním daleko jednodušší manipulace, zvlášť když jej musíte neustále vytahovat ze skříňky a zase jej ukládat.

Oproti tomu s těžším modelem je sice manipulace složitější a je jistější, když mu najdete trvalé místo, na kterém bude moci zůstat natrvalo, ale zase má mnohem lepší stabilitu.

Ruční šlehač

Pro přípravu šlehačky, sněhu z bílků, některých těst, krémů, pomazánek a také bramborové kaše je to zcela nepostradatelný pomocník.

Vzhledem k tomu, že jednotlivé suroviny se svou konzistencí liší, je každý ruční šlehač vybaven několika rychlostními stupni, které si zvolíte podle potřeby.

V případě hnětení těsta si vystačíte s nižšími otáčkami, ale když chystáte krém na zákusky či dorty, pak rozhodně potřebujete ty nejvyšší otázky.

Ve většině případů je standardní výbavou každého šlehače dvojice hnětacích háků i šlehacích metel, přičemž můžete pořídit i modely s dalším příslušenstvím.

Pokud má mixér nástavec tyčového mixéru, umísťuje se většinou na zadní stranu těla přístroje. Narazit můžete i na mixéry s nástavcem, na kterém je otočná mísa.

Přestože jsou tyto typy ručních šlehačů velmi populární, rozhodně to není plnohodnotná alternativa za kuchyňské roboty.

Své si odpracují, ale mají jen omezené možnosti, které jsou závislé na výkonu samotného šlehače. Při výběru je dobré si zkontrolovat, jestli jednotlivé díly přiléhají k sobě a nehrozí tak nějaké problémy při jejich použití.

Samozřejmě, že je důležitá i hmotnost šlehače. Přece jen ho budete držet v ruce a každý gram navíc je po delší době používání rozhodně znát.

Nepostradatelný kuchyňský robot

Jsou to velcí pracanti a zvládají toho opravdu spoustu. U těchto spotřebičů je nutné počítat s vyšší hmotností takového přístroje, ale i s tím, že bude umístěn na kuchyňské lince, protože u některých modelů je neustále přemisťování nadlidský výkon.

O trochu složitější je u robotů i jejich údržba. Přece jen se musí skládat, rozebírat, důkladně omývat atd. Faktem je, že některé části kuchyňského robota už jsou v současnosti vyrobeny tak, aby je bylo možné vložit i do myčky nádobí.

Pokud si ale vyberete robota opravdu pečlivě, získáte neuvěřitelného pomocníka, který vám své služby bude poskytovat po mnoho let a ušetříte tím spoustu zbytečné práce a námahy.

K čemu budete kuchyňského robota používat?

Jestli nepatříte k technickým nadšencům a u robota vám stačí jen šlehání, hnětení a mixování, bohatě vám bude stačit jen takový model, který má základní výbavu. Jeho pořizovací cena není vysoká a vždy splní, co se od něj čeká.

Náročnější uživatelé by měli rozhodně zvolit dražší model, který má různé inovativní funkce a k tomu i bohaté příslušenství, které je dokonce možné i postupně dokupovat. Když to vezmeme z obecného hlediska, tak jsou na trhu dva základní typy robotů – s ramenem a bez ramene.

Kuchyňský robot s ramenem (Kitchen machine)

Primárně je to šlehač a hnětač, až na to, že pracuje sám a nemusíte ho držet v ruce jako je tomu u klasického ručního šlehače. Je vybaven nádobou, v té je ponořen hnětací hák či šlehací metla a ty jsou upevněný na výklopném rameni.

Metla se může otáčet kolem osy, dále se využívá kruhového otáčení či dokonce eliptického míchání. Co se posledního jmenovaného týká, jedná se v podstatě o pohyb, jež dokonale kopíruje pohyb planet sluneční soustavy. Díky tomu je možné rozmíchat i suroviny, které jsou na místech, kam se běžně metla špatně dostává při klasickém pohybu.

Když vám některé vybavení chybí a rádi byste ho u robota měli, přestože v základní výbavě není, můžete si jej samozřejmě dokoupit samostatně, pokud to výrobce umožňuje. Snadno tak můžete získat navíc strojek na těstoviny, lis na ovoce, mlýnek na maso a spoustu dalších.

Kuchyňský robot bez ramene (Food processor)

Tento typ robota je charakteristický tím, že má pracovní nádobu s pohyblivou osou, na kterou nasazujeme jednotlivé nástavce.

Vedle šlehání či míchání, což je základ, zvládne také nastrouhat sýr či strouhanku, naseká čokoládu i bylinky, případně zvládne udělat z brambor pravidelné plátky. Je to ideální přístroj pro každého, kdo rád využívá množství funkcí.

Příkon robota

Jak už to tak u těchto přístrojů bývá, zásadním technickým parametrem je jednoznačně příkon. Odvíjí se od něj rychlost i množství surovin, které zvládne v nádobě zpracovat. Obecně platí, že čím je příkon robota vyšší, tím je jeho práce kvalitnější.

Minimální hodnotou, pod kterou by rozhodně příkon neměl klesat, je 500 W. Optimálně stačí, když se příkon pohybuje cca kolem 1 000 W, pak můžeme mít jistotu, že robot odvede kvalitní práci.

Samozřejmě, že jsou i takové přístroje, u kterých příkon překračuje 1 400 W, tam už je ale pořizovací cena daleko vyšší. Ovšem pro domácnost je takový kuchyňský robot zbytečností. Ten se hodí spíš pro profesionální využití.

Podívejte se i na jiné zajímavé články, například na kuchyňské spotřebiče, které vaří skoro samy, proč je kamera do auta šikovný pomocník, jaké je vhodné osvětlení domácnosti, čím si získají vaši pozornost nové iPhony, jaké blahodárné účinky má vibrační plošina či co je Big Green aneb velké grilovací vejce z USA.

Přidat komentář