Tipy

Bylinkové opojení – jak správně používat léčivky, aby neuškodily

Bylinky jsou již po staletí nepostradatelnou součástí našich životů. Každá jednotlivá z nich má své specifické vlastnosti i účinek. Mnohdy ale nevíme, jak je vlastně správně použít. K bylinkám, které nasbíráme v lese, na louce, či na vlastní zahrádce, není žádný příbalový leták, jako je tomu u léků. Nemáme tedy přehled o tom, jaké vedlejší či nežádoucí účinky mohou mít.

Bohužel nikdy nelze s jistotou říci, že vybraná bylinka nemůže mít i negativní účinky. Naopak už bylo mnohokrát prokázáno, že některé bylinky se mohou „nesnášet“ s některými léky a v mnoha případech, zvlášť naším přičiněním, dokonce tyto léčivky škodí.

Nejčastější chyby při zacházení s bylinkami

  • Nevhodný způsob sběru
  • Špatné skladování
  • Nesprávné použití
  • Nedodržení doby louhování atd.

Vždy informujte svého lékaře

Stejně jako je tomu u běžných léků na předpis, tak i u bylinek musíme dávat pozor na jejich složení. Možná vás to totiž překvapí, ale i bylinky často obsahují lásky, jejichž nadměrné užívání může škodit nebo jsou schopné vyvolat různé alergické reakce.

Mnohokrát se stává, že si nesprávnou kombinací bylinek a léků místo pomoci při léčbě zaděláme na další problém. Proto se nikdy nebojte zeptat magistrů v lékárně, zda lék, který vám lékař předepsal, nemá určitá pravidla při užívání s bylinkami. Je to podobné, jako když nemůžete na některá antibiotika kyselé či mléčné potraviny.

Samozřejmě, že ze všeho nejdřív byste měli informovat svého ošetřujícího lékaře, jaké bylinky užíváte a zda nebude nutné je na nějaký čas vysadit. Třeba aspoň po dobu, kdy budete brát léky na předpis. Váš lékař vám poradí, jak vhodně léky a bylinky užívat společně a na co si dát pozor, abyste se vyvarovali problémům.

Bylinky versus antibiotika

Pro začátek je dobré zmínit řebříček a mateřídoušku, jejichž účinek je v souvislosti s antibiotiky potvrzen jako negativní. Například vypitím čaje připraveného právě z mateřídoušky, mohou účinky antibiotik kolísat jako na horské dráze. Jejich účinek se totiž může nejen snížit, ale i výrazně snížit, proto se mateřídoušce vyhněte, dokud antibiotika nedoberete.

Samostatnou kapitolou je pak třezalka tečkovaná, která je jinak skvělým pomocníkem při depresích. Bohužel i ona má svá negativa, k nimž patří citlivost pokožky ke škodlivému UV záření a možnost spálení pokožky i při velmi krátkém pobytu na přímém slunci. To jsou jen počáteční negativa při jejím užívání.

Třezalka totiž může při dlouhodobějším užívání zapříčinit zvýšení hladiny cholesterolu, přispět k poškození jater, zhoršení šedého zákalu i způsobit poruchy srdečního rytmu, a to nejen u kardiaků, ale i u jinak zdravého člověka.

Nutno připomenout, že třezalka není doporučována ani pacientům, kteří se léčí s diabetem/cukrovkou. Odborníci dokonce tvrdí, že není dobré, aby tuto bylinku užívali ti pacienti, kteří užívají léky proti depresím či na léčbu nervového systému.

Podběl lékařský, Ženžen pravý a Lékořice lysá – pozor na tlak

Ve většině případů je užívání bylinek dlouhodobou záležitostí, což ale ne vždy prospívá. Často se stává, že prvotní účinky postupně vymizí, ale také může docházet i ke zhoršené samotného stavu pacienta.

Podběl lékařský máme odjakživa spjatý s přípravou domácí medicíny podobné medu, která pomáhá při bolení v krku a nachlazení. Bohužel ani této bylince se nevyhnou vedlejší účinky. Při jejím dlouhodobějším a také nadměrném užívání totiž dochází ke zvýšení tlaku, může také škodit játrům a podle některých poznatků by dokonce mohl i zvyšovat riziko výskytu rakoviny.

Podobně je na tom i ženšen pravý. Ten je jinak chválen pro velmi pozitivní účinky na posílení organismu a jeho obranyschopnosti, jenže se u něj vyskytuje i nežádoucí účinek a tím je zvyšování krevního tlaku.

Poslední z této trojice je Lékořice lysá, ta bývá často spojována se sladkostmi, jenže jako bylinka má stejně jako jiné léčivky svá pozitiva i negativa. U lékořice je běžné, že může způsobovat poruchy v hospodaření s minerály v těle, navíc potlačuje močení a může zvyšovat krevní tlak. Když to tedy vezmeme z obecného hlediska, není na škodu bylinky užívat, jen to musí být s mírou a za použití rozumu.

Pelyněk pravý, Máta peprná a Kozlík lékařský – hlídejte si játra

O pelyňku pravém víme, že je hořký, což není zrovna ta nejlepší chuť, ale pokud to má pomoci, jsme ochotni takový fakt přehlížet. Delší užívání může způsobovat neklid, křeče a v některých případech dokonce i halucinace. Viníkem je chemická látka thujon, kterou pelyněk obsahuje.

To máta peprná, oblíbená bylinka, která se používá do mnoha pokrmů, by se měla užívat dlouhodobě pouze ve směsích. Když se totiž užívá samotná, vzniká riziko tvrdnutí jater, navíc tělo bude po nějaké době zcela imunní vůči všem látkám, jež by jinak měly blahodárný účinek na náš organismus. V samostatné formě by se máta peprná neměla užívat déle než maximálně po dobu 10 dnů, pak je nutná minimálně 7 denní pauza.

Jestli berete nějaké prášky, neměli byste s nimi kombinovat ani Kozlík lékařský, neboť po delší době užívání se mohou objevit nežádoucí výkyvy vaší psychiky a rovněž nevolnost, která souvisí s bolestmi hlavy.

Kopřiva a Kostival lékařský – všeho moc škodí

Milujete čaje a rádi si dopřáváte ten kopřivový, co každý tolik vychvaluje? Nikdo vám sice jeho pití nezakazuje, ale rozhodně byste to neměli přehánět. Kopřivový čaj nepijte po litrech každý den, ale určete si rozumnou hranici, například jeden až dva šálky denně. Při vyšších dávkách se budete zbytečně odvodňovat, začne se vám z těla vyplavovat draslík a dokonce budete přicházet i o vápník, který je obsažen v kostech.

Kostival lékařský známe z krémů, tinktur a mastí, ostatně jeho prokazatelné zevní účinky byly již několikrát prospěšné při léčbě různých kožních potíží, ale také na bolesti kloubu a svalů. Pamatujte si však, že se tato rostlina nesmí užívat vnitřně, zvlášť ne její kořen. Látky obsažené v kostivalu totiž mohou při vnitřním užití poškodit i játra, neboť působí podobně jako karcinogeny.

Bylinky z vlastní zahrádky

Mnohdy se domníváme, že když si bylinky vypěstujeme sami, nemohou škodit, oproti těm, které pořídíme například přes internet. Bohužel ani tady nelze na 100 % říci, že neexistují vedlejší účinky. Když už budete bylinky pěstovat, snažte se o nich také něco naučit. Například kterou její část používat a které se naopak vyhýbat.

Musíte si také zjistit, jaké látky jsou ve vámi pěstovaných rostlinách obsaženy, jaké mají účinek a také jakým způsobem je vlastně zpracovávat. Příkladem může být třeba Bez černý. O tom je známo, že je to velký pomocník při boji se sklerózou. Zároveň pomáhá s posílením imunity a urychluje proces uzdravení.

Každý pěstitel musí vědět, že když probíhá sběr květů, je nutné z rostliny odstranit její stopky i listy. Je v nich totiž obsažen kyanovodík, který je velmi nebezpečný. Ovšem i samotné syrové plody černého bezu jsou jedovaté, takže je nikdy neochutnávejte, vždy je musíte nejdříve tepelně zpracovat, než je možná jejich konzumace.

Plody bezu se hodí například do marmelád. V případě, že dojde k požití většího množství bezu, počítejte s tím, že lze očekávat nežádoucí slabosti, křeče a rovněž zvracení.

Sběr, sušení a skladování

Při sběru bylinek je dobré si nastudovat, kdy se která sbírá, aby to bylo právě tehdy, když obsahuje největší množství účinných látek. Například lístky je dobré trhat před a také po odkvětu léčivek, zatímco kořen by se měl sbírat na podzim a na jaře.

Rostlinky sbírejte nejlépe čisté, ideální je, když se na ně vydáte, až když už svítí slunce. To budete mít jistotu, že už na nich není žádná rosa. Dejte si pozor na taková místa, kde se používají umělá hnojiva nebo je tam velký dopravní provoz.

Posbírané bylinky chraňte před větším světlem a sušte je nejlépe na půdě. Hlavní je, aby na místě, kde sušíte, nebylo vlhko. Na skladování vždy používejte sklenice z tmavšího sklad, případně papírové sáčky. Rozhodně je nikdy nedávejte do plastových nádob, kde by jinak mohlo docházet ke vzniku nežádoucích plísní.

Pokud vše dodržíte a budete s bylinkami zacházet opravdu s maximální opatrností a dodržíte důležité zásady, pak vám vydrží zhruba jeden až dva roky. Po uplynutí této doby už se jejich účinky budou hodně snižovat.

Které bylinky jsou neškodné i po letech?

Závěrem je dobré zmínit i takové bylinky, které můžete bez problémů užívat dlouhodobě a svým způsobem bez nějakých výraznějších vedlejších účinků. Vybrali jsme takové ty nejběžnější, jež používá téměř každý z nás.

  • Meduňka – může se užívat celoročně, takže po celou dobu pomáhá s depresemi, ale také při migrénách, závratích či průjmu. Dokonce je oblíbená pro léčbu oparů a na zmírnění menstruačních bolestí.
  • Dobromysl – známá je jako oregano, které běžně používáme v kuchyni. Dobromysl se hodí i na přípravu čajů a odvarů, případně je dobrá i jako kloktadlo či olej. Díky tomu, že nemá nežádoucí účinky, je možné její dlouhodobé užívání, jen je lepší v menších dávkách.
  • Šípek také si rádi utrhnete šípek a pak ho rozkousnete, abyste z něj dostali tu lahodnou šťávu? Šípek je možné užívat dlouhodobě bez obav z nějakých negativních účinků. Vynikající je například šípkový čaj, ten je možné dokonce pít i jako velmi osvěžující nápoj a vyměnit ho třeba za oblíbený džus.
  • Řepík – tuto rostlinku asi nemusíme složitě představovat, je to totiž hodně velký pomocník pro ledviny, žlučník i játra. Vzhledem k tomu, že nemá žádné vedlejší účinky, je vhodný i pro kojence a novorozence.

Zajímáte se o bylinky a rádi si o nich přečtete i další články? V tom případě neváhejte a podívejte se, jaké bylinky můžeme sbírat v březnu, naučte se jak sbírat kouzelné bylinky, nebo také co všechno umí aloe vera. Možná vás bude zajímat, i jaké připravit detoxikační nápoje a čaje.

Přidat komentář