Tipy Trendy

Kam s ním aneb co rozhodně nepatří do tříděného odpadu

Třídění odpadu je běžná součást naší společnosti. Pravdou je, že to nějakou chvilku trvalo, než jsme se tuto činnost naučili, ale nakonec se to ujalo. Většina z nás si na třídění zvykla, až na to, že třídíme skutečně úplně všechno.

Bohužel to ale není moc dobré, neboť spousta odpadu do tříděného nepatří a měl by směřovat buď do směsného odpadu či do sběrného dvora. Zvlášť v našem hlavním městě a dalších velkých městech je to důležité, neboť odpad směřuje do spalovny a to co tam nemá být, dokáže nadělat pořádnou paseku. Podívejme se teď společně na to, co dávat/nedávat do tříděného odpadu.

Plata od vajec

Co se týká plat od vajec, ta je nejlepší dávat na kompost nebo rovnou vyhazovat do směsného odpadu. Rozhodně není dobré je dávat do modrého kontejneru/popelnice na papír. Pravdou je, že je to sice papírový obal, ale jejich recyklace už je prakticky nemožná. Jde totiž o tolikrát recyklovaný papír, že už je ve finále nepoužitelný.

Takže jakmile vajíčka spotřebujete, můžete obal vyhodit, dát na kompost nebo si z něj vyrobit malé květináče. To samé platí o prázdných ruličkách od toaletního papíru. Kromě květináče se z nich hravě vytvarují i kelímky na propisky a podobně.

Kelímky od jogurtu

Mnozí se domnívají, že na to, aby bylo možné kelímek vhodit do žluté popelnice na plasty, je potřeba jej důkladně vymýt. To je omyl, bohatě totiž stačí, když ho co nejdůkladněji vyškrábeme lžičkou.

Vzhledem k tomu, že při recyklací to s využitím kelímků od jogurtů není až tak žhavé, není problém jej vhodit do klasického směsného odpadu (komunálního).

Zrcadlo

Sklo sice patří do zeleného kontejneru, přičemž úplně čiré dáváme do bílého, ale zrcadla rozhodně ne. Důvodem je, že jsou zrcadla ve většině případů opatřena kovovou vrstvou, případně zlacená. Problém není s tabulovým sklem z oken či dveří, pokud není síťované kovem.

V případě autoskla jsou zelené kontejnery naprosto nevhodné. Je možné jej vhodit do směsného odpadu, když nemáte jinou možnost, ale jinak je ideální je odvést do sběrného dvora, což platí i u varného skla a sklokeramiky.

Keramické výrobky a porcelán

Spousta lidí je schopna do kontejneru na sklo naházet porcelánové talíře a další kusy porcelánu, stejně jako výrobky z keramiky. To tam ale rozhodně nepatří, stejně jako třeba žárovky. Sklo je zkrátka sklo a cokoliv jiného jen zbytečně maří samotný proces třídění.

Papírové kapesníky a pleny

Přestože se papírové kapesníky vyrábí z velmi kvalitního papíru, ale jakmile jsou použití, tak už jen z hygienického hlediska do modrého kontejneru prostě nepatří. Faktem je, že z obecného hlediska je nevhodný k recyklaci jakýkoliv papír, který je nějak znečištěný. Proto do kontejneru na papír nevhazujte mastné či jinak špinavé obaly. Dokonce tam nepatří ani voskovaný či laminovaný papír.

Pokud jde o pleny, tak ty sice mají být jen papírové, ale v mnoha případech obsahují i plast, takže do modrého kontejneru není vhodné vhazovat ani ty čisté, natož pak použité s nějakým „voňavým“ překvapením uvnitř. Kapesníky, znečištěné papíry i pleny zkrátka vhoďte do směsného odpadu.

Kovové obaly

Není nic neobvyklého, že se v kontejnerech na kovové obaly objevují obaly od laků na vlasy, deodorantů a dalších výrobků, které jsou běžně balené do tlakových nádob. Bohužel tyto nádoby do tříděného odpadu nepatří, protože během lisování vybuchují, takže umí nadělat na třídící lince pořádný nepořádek.

Nevhazujte do těchto kontejnerů ani cestovní vařiče, aby nedošlo k jejich vznícení, ale ani hasicí přístroje, nádoby, v nichž bylo motorový olej, barva, benzín či jakákoliv chemická/nebezpečná látka.

Jednorázové pomůcky

Používáte jednorázové roušky, respirátory, rukavice a tomu podobný zdravotnický či ochranný materiál? Pak mějte na paměti, že po použití jsou takové pomůcky zařazený mezi tzv. infekční odpad.

V praxi to znamená, že po použití je uložíme do plastového pytle, zavážeme a vhodíme do směsného odpadu. Rozhodně nepatří do papíru, plastů nebo je jen tak nepohazujeme kolem kontejneru.

Zajímavý je rovněž článek plasty a jejich alternativy, ale najdete tu i spoustu dalších. Mrkněte třeba, jak zvládnout stěhování bez problémů, jak vybrat to správné masážní křeslo, jak se zbavit psychických potíží a ulevit duši bez terapie, nebo třeba co dělat, když musíme pracovat z domova.

Přidat komentář