Bydlení Tipy

Stěhování – jak to zvládnout rychle a bez problémů?

Pro začátek si musíme rozmyslet, jestli jsme schopni zvládnout celé stěhování svépomocí, nebo nám s tím pomohou příbuzní, případně kamarádi. Zřejmě nejjednodušší variantou je objednání stěhovací služby a nechat vše profesionálům.

Musíme si ale uvědomit, že zatímco v případě našich kamarádů se to dá vyřešit poděkováním, zaplacením rundy v některé vaší oblíbené hospodě, případně uspořádání pořádné grilovačky. Jenže stěhovací firma už je o něčem jiném, tam můžete počítat s tím, že vás stěhování bude stát zhruba od 2 000 korun výše.

Jestli chcete, aby celé stěhování proběhlo naprosto bez problémů a na nic se nezapomnělo, vše si důkladně naplánujte. S dobrým bitevním plánem snadno přestěhujete jak malinký byt, tak klidně i obrovský rodinný dům.

Na co před stěhováním nezapomenout?

  • Stanovte přesné datum, kdy se chcete kompletně přestěhovat.
  • Určete čas stěhování, tzn., od kolika do kolika byste potřebovali, aby vlastně probíhalo.
  • Obvolejte stěhovací firmy a zjistěte si, v jakých cenových relacích se jejich služby pohybují.
  • Sepište si seznam všeho, co se má stěhovat, ať už jde o kuchyňské spotřebiče, nábytek a bytové doplňky, oblečení, koberce, zkrátka všechno.
  • Pokud některé vybavení necháváte v bytě či domě k dispozici budoucím nájemníkům, určitě si to připište na seznam, ať na to při stěhování nezapomenete.
  • Posbírejte noviny a letáky, ale také krabice. Nakupte si velké i malé pytle, bublinkovou fólii, rukavice, samolepicí štítky, případně i popruhy.

Co se týká počtu lidí, tak u malého bytu o velikosti 1 + 1 vám stačí 2 pracovní síly, zatímco pro větší byt to chce aspoň 4 lidi.

Stěhujeme vlastními silami

Bude to tvrdý oříšek a věřte, že budete utahaní jako koťata, přesto to není nemožné.  Začít musíte tím, že si nachystáte pořádnou hromadu krabic různých velikostí, přepravek či bedýnek, dále igelitů a fólií, ale také tašek.

Někdo to řeší tak, že si krabice objedná prostřednictvím nějakého internetového obchodu, což je ale mnohdy zcela zbytečná investice. Pokud se nestydíte a trpělivost je vaše druhé jméno, tak se seberte a oběhněte okolní obchodní domy či samoobsluhy, kde se na krabice vyptejte.

Na stěhování jsou nejpopulárnější krabice od banánů, i když v dnešní době už začínají být značně nedostatkovým zbožím. Důvodem je recyklace, kdy obchodníci krabice lisují a následně třídí, aby z nich vyrobili balicí materiál.

Nebude to jednoduché a příprava stěhování zabere mnohem víc času než jeho samotné provedení. Jedním z pozitiv u stěhování svépomocí je maximální kontrola. Jde o to, že si své věci sami balíte, přenášíte, nakládáte, vykládáte, jednoduše je máte stále na očích a pod kontrolou.

Správné zabalení je polovina úspěchu

Mnoho lidí balí při stěhování tím způsobem, že vezmou krabici a nahází do ní všechno možné, tak jak to zrovna leží na nějaké polici či v šuplíku. To je nejhorší co mohou udělat. Až totiž budou vybalovat v novém domově, tak nebudou vědět, co kde mají. Budou tak mít ze všech věcí jednu velkou hromadu, kterou musí roztřídit, což jim přidělá další práci a zdrží je to v úklidu.

Kupte si velký fix, ideálně černý a na každou krabici napište, co v ní vlastně je. Navíc se naučte balit systematicky, aby se nic nepoškodilo a přežilo to i dlouhou cestu bez jakéhokoliv poškození, bez ohledu na to, jestli je to kuchyňské náčiní, ručníky a osušky nebo třeba televize či počítač.

Jak balit textil?

Veškeré oblečení, které je na ramínku, rozdělte do odpadkových pytlů a jeden po druhém naskládejte do krabice na sebe. Dobré je také do zářezů krabice umístit tyč a ramínka zavěsit. Bytový textil, jako jsou ručníky a osušky, nebo i další objemnější kousky srolujte do roliček a dejte přes každý jednotlivý kus gumičku. Uvidíte, že zaberou daleko méně místa, než když je necháte složené tak jako obvykle.

Šperky a jiné křehoučké drobnosti umístěte na plata od vajec nebo do formy na muffiny, kterou už nepoužíváte a jakmile ji zaplníte, zabalte plato či formu do potravinové fólie. Náhrdelníky protáhněte skrz otvor ruličky od toaletního papíru a na okraji je sepněte. Budou viset na roličce a nedojde k jejich zamotání.

Jak balit nádobí?

Talíře, sklenice, hrnky a další podobné nádobí prokládejte plastovými či papírovými kalíšky a talířky. Odpadne vám tak zbytečné balení po jednom a můžete být v klidu, že se nic nerozbije, neboť to bude v krabici dobře utěsněno. Pomohou i letáky či noviny, které zmuchláme a s jejich pomocí vyplníme případné mezery.

Nezapomeňte také na ostré nože. Jejich přepravu určitě nepodceňujte a důkladně je zabalte. Využijte k tomu ručníky, utěrky nebo také mycí žínky. Důležité je, aby se nože navzájem nijak nedotýkaly. Hlídejte si rovněž špičku, aby nepropíchla materiál, ve kterém je nůž umístěn a neprorazila krabici. Nejen, že by mohlo dojít k poranění osoby, co krabici ponese, ale také k jejímu rozříznutí a vysypání obsahu na zem.

Poznámka: Zásadní věc, na kterou nesmíte nikdy zapomenout, je důkladné podlepení každé krabice, aby se její spodní částí nesypal obsah ven. Všechny krabice obsahující křehké či snadno rozbitné věci označte štítkem – POZOR SKLO!

Stěhujeme s profesionální firmou

Ve většině případů se obracíme na stěhovací firmu ve chvíli, kdy stěhujeme větší byt či dokonce celý rodinný dům. Využít služeb takové firmy je značně efektivní a může to dost významně urychlit samotné stěhování.

Sami si vyberete, jaké nabízené služby se vám nejlépe hodí. U každé firmy to bývá individuální. Je jen na vás, zda zvolíte pouze přestěhování, to znamená naložení a vyložení vámi zabalených krabic, nebo jestli necháte vše na stěhovací firmě.

V případě, že to necháte na nich, jedná se o kompletní servis, kdy pracovníci stěhovací firmy zabalí celou vaši domácnost, naloží krabice, nábytek a vše ostatní, převezou na určené místo a tam zase vše vyloží.

Velkou výhodou téměř všech stěhovacích firem je, že disponují vybavením, které je vhodné pro zabalení věcí. Je tedy možné si vše zapůjčit přímo od firmy, jejíž stěhovací služby hodláte využít.

Zhruba týden před samotným stěhováním vám bude vše zapůjčeno a vy si zabalíte podle svého. Samozřejmě, že pokud nemáte čas nebo chuť na to, abyste vše balili, stěhovací firma vám vše zabalí sama v den, kdy se bude stěhovat.

Nabízené služby stěhovacích společností jsou opravdu pestré a vždy si vyberete takové, co vám nejlépe vyhovují. Potěší třeba možnost nechat zásuvky plné, aby byly přestěhovány, tak jak jsou. Věci v nich zůstanou uložené a vám odpadá jejich balení.

Zásuvky jsou zafixovány speciální fólií, aby nedošlo k jejich otevření či dokonce vysypání a cestují zcela bezpečně do nové lokality. Ušetříte tak spoustu času nejen s balením, ale i s následným vybalováním a opětovným ukládáním zpět do zásuvek.

Informujte se, jaké služby navíc firma nabízí

Pokud se obáváte o své šatní skříně, postele a další těžký nábytek, není to problém. Stěhovací firmy si poradí i s maximálně těžkými kousky. Je běžné, že dnes tyto společnosti garantují zcela bezpečný převoz veškerého vašeho majetku a to včetně pojištění.

Většina stěhovacích firem neváhá vyjít vsříc svým klientům i po jejich přestěhování. Ke službám navíc patří možnost ponechání si zapůjčených krabic o něco déle, bez nutnosti je vybalit v den stěhování, případně se domluvit na jejich odkoupení.

Nastává den stěhování

Nezapomeňte na detaily, ty jsou často nejdůležitější. Stěhování bude mít vliv i na vaše sousedy. Zejména v těch domech, kde je k dispozici jen jeden výtah. Upozorněte své sousedy prostřednictvím cedulí, že bude během stěhování využíván i výtah a rozhodně si dávejte pozor, abyste ho zbytečně nepřetěžovali.

Zajistěte si před domem vhodné parkovací místo, na které se vejde i velké stěhovací auto. Pro vymezení prostoru použijte sloupky nebo jen obyčejné židle s provázkem, na který připevníte ceduli s nápisem STĚHOVÁNÍ.

Ujistěte se, že na příjezdové trase k domu nebudou žádné překážky, které by mohly bránit příjezdu stěhovacího auta a snažte se, aby mohlo zaparkovat opravdu co nejblíž. Uvědomte si, že čím větší vzdálenost budou muset stěhováci, případně i vy, absolvovat s každým kusem nábytku či krabicí, tím delší nakonec stěhování bude.

Vše si důkladně zkontrolujte ještě před odjezdem

Ve chvíli, kdy je vše naložené, nastává čas kontroly. Projděte celý byt či dům, místnost po místnosti a ujistěte se, že tam nic nezůstalo. Přece jen tam byl zmatek a hravě se tak mohlo na něco zapomenout. Můžete mít zapomenuté věci třeba v komoře, na kterou jste při stěhování zapomněli.

Není na škodu si projíti i celé okolí před domem, kudy probíhalo stěhování, jestli někde náhodou neleží nějaká zapomenutá krabice, pytel nebo třeba i kousek nábytku. Jakmile máte jistotu, že je naloženo opravdu úplně všechno, přecházíte do poslední fáze a tou je přeprava do nového domova s následným vybalováním.

Podívejte se i na další zajímavé články, které se týkají bydlení. Například jak ukládat věci v malém bytě, jak zařídit balkón či terasu, pokud nemáte zahradu, jaké jsou vhodné dekorativní techniky pro vaše zdi nebo jak vybrat vanu přesně na míru, ale i mnoho dalších. Stačí jen zaskočit do kategorie Bydlení.

Přidat komentář