Tipy

Jak vyčistit troubu a připravit ji na vánoční pečení?

Vánoce se nezadržitelně blíží a s nimi i přípravy na pečení vánočního cukroví. První, čím je dobré začít, je důkladné vyčištění pečící trouby. Každodenní používání v ní zanechává stopy omastku, zbytků jídel, ale i zápach z jednotlivých pokrmů.

Určitě mi dáte za pravdu, že čištění trouby je ta nejméně oblíbená část jakéhokoliv úklidu. Jenže i tak to udělat musíme, aby byla trouba pěkně čistá a cukroví ničím nenačichlo.

Špína v troubě je velmi odolná, takže to chce vhodné pomocníky a velkou trpělivost, ale pokud možno by se to nemělo přehánět s chemií.  Pozor si musíme dát také na drhnutí zatvrdlých míst, aby nedošlo k nežádoucímu poškození jakékoliv části trouby. Co se dá na čištění trouby použít?

Vsaďte na páru

Pára si dokáže poradit s řadou nečistot, dokonce je schopna změkčit či rozmočit starý tuk a připečené zbytky jídel. V dnešní době je možné využít různé ruční parní čističe. Ne každý si však na takové přístroje troufne, případně je to pro něj zbytečná investice.

V takovém případě se dá zvolit jiná metoda použití páry. Stačí dát do trouby malý pekáč naplněný horkou vodou. Troubu nastavit na 100°C a nechat 15 minut zapnutou se zavřenými dvířky.

Potom ji vypneme, dvířka necháme zavřená a pára tak má možnost působit. Na to stačí cca 15 – 20 minut. Poté pekáč vyjmeme, vyčkáme, dokud trouba nevychladne na takovou teplotu, aby se dala vyčistit a poté pomocí vody se saponátem její vnitřní prostor důkladně umyjeme.

Tablety do myčky

Myčka nádobí je nedílnou součástí mnoha domácností. Díky tomu tak máme tablety do myčky stále po ruce. To ovšem neznamená, že je nemůžeme využít i v případě, kdy myčku nemáme.

Naopak je to vynikající alternativa různých čističů na trouby. Principem tablet je směs saponátů a enzymů, které si mají poradit i s velmi odolnou špínou, na kterou si běžně musí vzít člověk kartáč.

Do kbelíku či jiné nádoby si připravíme 1 litr teplé vody a přidáme jednu tabletu nebo 1 lžíci prášku do myčky. Promícháme a poté si nasadíme gumové rukavice, vezmeme houbičku a vzniklý roztok roztíráme ve větší míře na špínu uvnitř trouby.

Necháme působit zhruba 20 minut a pak otřeme hadrem. Nakonec ještě pečlivě umyjeme pomocí čisté vody bez čisticích prostředků.

Ocet je zárukou jistoty

Pokud se rozhodneme použít ocet, vždy to musí být klasický kvasný. Vinný či jablečný mají pro tyto účely minimální účinek. Kvasný ocet má univerzální využití a pomůže v mnoha případech.

Při čištění trouby je vhodné použít neředěný ocet. Nalijeme jej do malého lavoru a namáčíme do něj hadřík. Troubu jednoduše vytřeme a u větších nánosů použijeme více octa.

Necháme působit 10 – 15 minut a poté celý proces podle potřeby opakujeme, klidně i několikrát za sebou. Jakmile se všechny krusty v troubě uvolní, vše poctivě vysbíráme a vnitřek trouby umyjeme čistou vodou.

Troubu pak necháme dokořán tak dlouho, aby se zbavila zápachu z octa. Když je znečištění jen malé a nemáte chuť čichat ocet, zkuste citronovou šťávu. Ta sice není tak účinná jako ocet, ale daleko lépe voní.

Zkuste sílu prací sody

Existuje mnoho čisticích přípravků na čištění trub, ale jak už jsem psala v úvodu, zbytečná chemie není v kursu. Méně agresivní variantou je prací soda. Ta umí změkčovat usazeniny a také skvěle odmastit. Pokud k ní ještě přidáte jedlou sodu a prášek do pečiva, bude účinek mnohem silnější.

Do 1 litru teplé vody dáme 3 sáčky prášku do pečiva, 2 polévkové lžíce jedlé sody a 1 vrchovatou lžíci prací sody. Rozmícháme, vezmeme si úklidové rukavice a do roztoku namáčíme hadřík, kterým troubu co nejpečlivěji vyčistíme.

Nechte roztok zhruba 15 minut působit, až dokud se špína zcela neuvolní. V případě, že v troubě zůstanou zaschlé zbytky nečistot je potřeba je opakovaně namočit roztokem ze sody. Ve chvíli, kdy bude trouba zbavena všech nečistot, umyjte ji čistou vodou.

Jak vyčistit sklo na dvířkách

Ideální je použít speciální čističe, které jsou jinak určeny pro sklokeramické desky. Máte záruku, že nedojde k nežádoucímu poškrábání či jinému znehodnocení skla. Pokud jsou na skle nalepeny větší krusty, je dobré je nechat odmočit.

Jednoduše necháme dvířka otevřena a na sklo naneseme hadříkem vodu s trochou sody. Tím se vše odmočí a snáze odloupne. Musíme dát pozor na těsnění kolem dvířek, které je háklivé na cokoliv agresivního či na hrubé zacházení. Stačí jemný hadřík a trocha saponátu.

Samočisticí trouby

Není to o tom, že by měla trouba vlastní ručičky a sama se umyla. Jedná se o trouby, které jsou vyzbrojeny speciálními programy na tzv. pyrolytické čištění. Principem těchto programů je, že trouba dosahuje velmi vysokých teplot až 500°C.

Dojde ke spálení nečistot na zuhelnatěný prach. Jakmile trouba vychladne, stačí tento prach otřít. K negativní stránce věci patří zvýšená potřeba energie, neboť pyrolytické programy bývají dlouhé.

Také se mohou uvolňovat nežádoucí pachy a dým. Než si takovou troubu pořídíme, je dobré si o ní přečíst recenzi, případně zkušenosti jiných zákazníků.

Existuje také katalytické čištění, které není až tak účinné. Celé kouzlo spočívá v tom, že jsou takové trouby opatřeny mikroporézním smaltem na vnitřních stěnách. Ten zabraňuje veškerému tuku i nečistotám v přilnutí k povrchu.

Když se dopeče, nečistoty na stěnách se vypálí a poté je stačí setřít vlhkým hadříkem, až bude trouba vychladlá. Velkou nevýhodou je krátká či spíše omezená životnost smaltované vložky. Musí se totiž vždy po několika letech vyměnit.

Mrkněte i na další zajímavé články k přípravám na vánoční svátky. Například alergie na čisticí prostředky a na co dát pozor při předvánočním úklidu, jak si co nejvíce usnadnit vánoční úklid, jak být kreativní při výzdobě na vánoce, jaké používat pomůcky na pečení, když se chystáme na Vánoce, ale také se podívejte na vánoční tvoření a jak balíme dárky a vyrábíme dekorace, případně se můžete dopředu připravit na to, jak uklidnit trávení po svátcích.

Přidat komentář