Tipy

Podle čeho si vybrat dobrou jazykovou školu

Rozhodli jste se, že se konečně zlepšíte v cizím jazyce, nebo se začnete učit nový jazyk zcela od začátku? Gratulujeme! To nejobtížnější – udělat rozhodnutí – už jste učinili.

Pokud jste se už ale pustili do hledání vhodné jazykové školy, možná jste čelili nečekanému problému. Jak si mezi stovkami jazykových škol zvolit tu správnou?

Jazykové kurzy přece nabízí každá z nich, každá z nich taky tvrdí, že právě ona Vám poskytne tu nejlepší výuku, a někdy je opravdu těžké se v této džungli slibů a nabídek vyznat.

Naštěstí reklamní slogany nejsou tím jediným, na co se můžete při vybírání jazykové školy zaměřit. Je tady totiž mnoho dalších indikátorů, které dokáží prozradit, jestli je jazyková škola opravdu kvalitní. Co tedy udělat předtím, než se k jazykovému kurzu na vybrané škole upíšete přihláškou?

Ujasněte si, co chcete

Než se do hledání jazykové školy pustíte, měli byste si být jisti tím, co hledáte a co přesně od jazykového kurzu očekáváte. Potřebujete se zlepšit v konverzaci nebo si zopáknout základy jazyka? Potřebujete se připravit na státnici nebo maturitu? Máte možnost docházet do kurzu pravidelně nebo by Vám více vyhovovaly individuální lekce?

Odpovědi na výše uvedené otázky Vám mohou pomoct ujasnit si, co přesně potřebujete. A třeba si díky tomu uvědomíte, že klasický jazykový kurz s pravidelnou docházkou pro Vás vlastně není tím pravým.

Důležité je tedy zvolit si školu taky podle toho, jestli nabízí takový formát výuku, který Vám bude vyhovovat.

A co dělat, když tuto informaci nenajdete na stránkách školy? Nebojte se do školy zavolat a zeptat se – i když by kurz dle vašich představ zrovna nebyl v nabídce, dobré jazykové školy umí vyjít vstříc a kurz rádi ušijí na míru Vašim individuálním potřebám.

Průzkum škol

O kvalitě jazykové školy svědčí spousta věcí, které je jednoduché zjistit pouhým zadáním jejího názvu do vyhledávače. Při průzkumu školy se nezapomeňte podívat na to, jak dlouho škola působí na trhu.Mnohem více si totiž můžete být jisti kvalitou školy a její výuky, jestliže působí na trhu již např. 10, 15 let, než té, která přišla na trh teprve nedávno.

Hodně Vám také napoví to, jestli se škola nad rámec poskytování běžných jazykových kurzů věnuje dalším činnostem.Má škola akreditované další vzdělávací programy? Zapojuje se do vzdělávacích projektů? Podílí se na vydání publikací nebo snad v minulosti získala nějaká ocenění? Ano, tohle všechno Vám skutečně může napovědět, zda-li je škola opravdu dobrá v tom co dělá.

Webové stránky školy

Stránky školy mají moc mnohé o ní prozradit. Kvalitní škola si totiž dává záležet taky na své webové prezentaci.Pokud jsou tedy stránky školy nepřehledné a s chybami, rychle pryč! Zaměřte se na to, zda stránky skutečně nabízí všechny potřebné informace, zda jsou přehledné, jestli na nich můžete najít kontaktní údaje.

Aktivní blog, publikace ke stažení nebo třeba online testy prozradí mnoho o tom, zda-li ve škole můžete počítat s podporou při výuce a kvalitními službami.

Cena kurzu

Cena kurzů se u jednotlivých jazykovek liší. Při výběru je tedy důležité vědět, jaké faktory mohou cenu kurzu ovlivnit. U přihlášky se zaměřte na to, kolik hodin výuky za uvedenou cenu dostanete. Díky tomu si budete moci vypočítat cenu za jednu lekci a ceny jednotlivých jazykových škol mezi sebou porovnat.

Důležité je si uvědomit, že levnější kurz opravdu neznamená lepší. Je-li podezřele levný, můžete si být jisti, že se to odrazí na kvalitě.

Buď Vás v kurzu bude velký počet, takže se lektor nebude moci věnovat studentům poctivě, případně Vás v kurzu při nízké ceně může čekat méně kvalifikovatný lektor. Doporučujeme tedy investovat raději do nákladnějšího kurzu, který však zaručí, že se jazyk skutečně dobře naučíte.

Reference školy jsou důležité

Jedním z nejužitečnějších zdrojů informací jsou reference od bývalých i současných studentů školy. Samozřejmě, že se každá škola při popisu na vlastních stránkách vychválí do nebes.

Pokud však neposkytuje kvalitní služby – na referencích se to určitě projeví. Jak totiž známo, spokojení studenti se málokdy ozvou, zato ti nespokojení se ozvou vždy.

Nejvíce Vám prozradí reference od studentů na nezávislých stránkách, jako je třeba Google. Právě ten je totiž ošetřen proti tomu, aby škola mohla podobu svých referencí jakoukoliv cestou ovlivnit.

Určitě taky doporučujeme poptat se osobně po okolí. Jaké jsou zkušenosti Vašich kamarádů či kolegů? Se kterou jazykovkou byli či nebyli spokojení a kterou by Vám doporučili? Právě známí Vám mohou poskytnout ty nejlepší reference.

Lektoři školy

Každá škola může být dobrá jen tak, jak dobří jsou lektoři, kteří v ní učí. Můžete si vybrat tu nejlepší jazykovou školu v republice, pokud ale nebudete mít štěstí na dobrého lektora, jistojistě bude špatná i Vaše zkušenost s danou školou. Nezapomeňte si proto dopředu ověřit, jaké lektory škola zaměstnává. Ideální je, když přehled lektorů můžete najít na stránkách školy.

Jak ale poznat kvalitního lektora? Dobrý lektor by určitě měl mít jazykový certifikát dosvědčující jeho znalosti, zkušenosti s výukou, v ideálním případě taky zkušenosti ze zahraničí. Dobrá jazyková škola Vám taky zaručí výměnu lektora v případě, že s ním nebudete spokojeni.

Zajděte se do školy podívat

Poslední bod, avšak neméně důležitý než všechny předchozí. Jestliže Vám opravdu záleží na tom, aby byl Váš výběr školy správný, najděte si chvilku času školu před odesláním přihlášky osobně navštívit. Koneckonců, jestli se pro školu rozhodnete, budete v ní trávit několik hodin týdně, proto je dobré se ujistit, že se Vám v prostředí školy líbí a cítíte se tam dobře. Bude Vám vyhovovat velikost učeben? Můžete si ve škole připravit kávu či čaj? Jaké má škola vybavení?

Při návštěvě školy si určitě promluvte se zaměstnanci a zeptejte se na všechny detaily, které Vás ke kurzu zajímají. To, jak k Vám a Vašim otázkám budou pracovníci kanceláři přistupovat Vám napoví, jak se Vám bude v budoucnu se školou jednat a jestli se tam budete cítit dobře.

Ať už je Vaší motivací pro studium jazyka cokoliv, výběr jazykové školy byste rozhodně neměli podcenit.Čas věnovaný průzkumu jazykových školy se Vám mnohonásobně vrátí tím, že budete studovat ve škole, ve které se cítíte příjemně, s kvalitním lektorem a za odpovídající cenu.

A co je při výběru jazykové školy důležité pro Vás?

Přidat komentář