Tipy

Jak co nejlépe zabezpečit chalupu?

Jakmile se o slovo přihlásí podzim a objeví se první sychravé dny, začínají chataři a chalupáři opouštět svá obydlí. Samozřejmě, že se najdou i tací, kteří vydrží až do prvních mrazíků.

Pokud zde přímo celoročně nebydlíte, je potřeba svou chalupu/chatu co nejlépe zabezpečit. Musíme si uvědomit, že toto obydlí zůstane nějaký čas absolutně bez dozoru.

Během této doby se může stát, že vaší chalupu navštíví nezvaní hosté. Mohou to být tuláci, kteří se zajímají o něco k jídlu či hledají místo, kde mohou složit hlavu. Klidně však může jít o zloděje. Ten si vybere několik chalup, u kterých předpokládá, že zde bude mít co ukrást.

Ideální je, když takovým lidem přístup znemožníme nebo je aspoň odradíme, že nebude co ukrást. Základem všeho jsou preventivní kroky, na které se vyplatí nezapomínat.

Odstraňte vše, co přitahuje pozornost

Zloděj, který má zkušenosti si vše předem obhlídne a naplánuje. Nikdy nechodí do žádného obydlí jen tak. Často i obyčejná maličkost může způsobit značné škody. Věřte, že za vymlácená okna či vykopnuté dveře to rozhodně nestojí.

Jestli máte pocit, že vás se to netýká, buďte si jisti, že ano. Zbavte se jakékoliv drobnosti, která by mohla jakkoliv přitahovat pozornost. Může to být ruční nářadí, drobná elektronika, kuchyňské spotřebiče, ale také třeba různé bytové doplňky.

Odvezte vše co má nějakou hodnotu, případně aspoň tyto předměty ukliďte tak, ať nejsou vidět a nepřitahují zbytečnou pozornost. Mějte na paměti, že pokud nejsou okna na chalupě zatemnělá, může se každý kdykoliv podívat dovnitř.

Někdy stačí i zatažené záclony a závěsy před zvědavými pohledy. Stěhování objemnějšího vybavení je samozřejmě zbytečnost, ale vyplatí se je dát až ke zdi a zakrýt starou dekou či nějakým hadrem. Mnozí na to používají uzamykatelné bedny, které se jednoduše dají přidělat k podlaze či zdi pomocí speciálního zámku.

Pokud už máte na oknech okenice, tak je používejte. Zavřené okenice jsou velmi účinnou prevencí. Není na škodu vybavit okna okenními fóliemi. Ty jsou schopné sklo na oknech zpevnit a zabránit jeho případnému rozbití. V letních měsících navíc snižuje průnik tepla do chalupy.

Okna je možné zajistit také prostřednictvím mříží. To se vyplatí zejména u těch chalup, kam jejich majitelé po celou zimu nemají čas je zkontrolovat.

Kůlna je také součástí chalupy

Na kůlny mnoho majitelů chalup občas zapomíná. Jenže právě sem mnohdy směřují první kroky zlodějů. Často je to totiž místo sloužící jako malé skladiště.

Může se tu najít zahradní nářadí, sportovní vybavení, zahradní sekačka, ale také třeba ruční nářadí či hračky do vody. Stejně jako u chalupy i zde platí, že nejlepší je vše co se dá odvézt před opuštěním chalupy naložit a uskladnit třeba doma ve sklepě.

Samozřejmě, že to není možné u všeho, často je to u většiny věcí nerealizovatelné. V takovém případě je dobré vsadit na co nejkvalitnější zámek. Nejvhodnější je takový, co zvládne odolat pokusu o vyražení či násilné vypáčení. V praxi platí, že čím to bude mít zloděj složitější a těžší, tím je větší šance, že si nakonec vloupání nechá ujít.

Vše dejte pod zámek

Jestli si myslíte, že jen zavřete a zamknete dveře od chalupy a máte vystaráno, tak se pletete. Vynalézavost zlodějů je bohatá a vždy si dokážou najít alternativní cestu do chalupy, když není správně zajištěná.

Stačí jen nezajištěné sklepní okno, dveře do sklepa, ale i zadní vchod do chalupy a máte o malér postaráno. Staré zámky rozhodně nahraďte novými. Ideální jsou zámky s cylindrickou vložkou opatřené bezpečnostní certifikací.

Myslete i na to, aby byla zamčená vjezdová brána i branka ke vstupu na pozemek. Osvědčil se zejména robustní a hlavně bytelný visací zámek.

Hlavní je, aby zámky, které k zabezpečení své chalupy vyberete, byly odolné vůči různým rozmarům počasí, teplotním výkyvům i mrazům. Není nic horšího než zamrzlý zámek.

Sousedská výpomoc

Kvalitní zámky jsou základním kamenem zabezpečení každé chalupy. To ovšem neznamená, že nemůžete využít i jiná vhodná opatření. Jestliže není chalupa na úplné samotě, určitě máte v jejím okolí nějaké sousedy.

Nezáleží na tom, jestli se přátelíte či se znáte pouze od vidění. Dobré je udržovat pozitivní sousedské vztahy a požádat své sousedy, aby vaši chalupu pravidelně či nepravidelně kontrolovali.

Po dobu vaší nepřítomnosti, tak budete mít jistotu, že když se něco stane, dají vám sousedi vědět. Pokud jsou sousedé fyzicky zdatní, zkuste se s nimi domluvit, že před vaší chalupou občas odklidí trochu sněhu. Bude to tak vypadat, že jsou majitelé přítomni.

Možné je také nainstalovat různé časovače, které v určitou dobu a pokud možno nepravidelně, zpustí různé osvětlení. Vyplatí se investovat do dražších modelů, protože se ve většině případů dají ovládat prostřednictvím chytrého telefonu.

Zjistěte také jak na péči o okna na chalupě, proč vám kořenová čistička odpadních vod vytrhne trn z paty, když nemáte veřejnou kanalizaci, ale také třeba koukněte na nábytek z palet, jako levný a originální trend současnosti.

Přidat komentář