Tipy

7 způsobů, jak se nevykroutit z novoročního předsevzetí

Už je to tady zase. Hubnete, přestáváte kouřit, učíte se jazyky, chodíte na kurz akvaristiky, protože tyhle rybičky vám fakt už nechcípnou…a nejpozději v květnu s tím vším seknete. Normálka. Ale dokážete si představit svět, kde všichni lidé dodržují svá předsevzetí? Jaké by to bylo krásné místo, plné šťastných lidí a rybiček? Letos se z toho ale jen tak nevyvlíknete. Čtěte.

1. Stůjte nohama na zemi

“Budu cvičit každý den a tím každý týden shodím 5 kilo!” Jo, jasně. A ve volných chvílích sestrojíte stroj času, abyste se mohli vrátit do doby, kdy vás tohle napadlo, a dát si pěstí.

Nejjistější způsob, jak se diskvalifikovat ještě před startem, je vzít si moc velké sousto. Pokud tedy nejste zvyklí cvičit, těžko hned trhnete rekord, to sebou spíš někde seknete. Místo toho, abyste si tahali triko, řešte to každodenními procházkami, kratšími trasami, cvičte jen párkrát týdně. Nebo jinak – místo toho, abyste si úplně zakázali dezerty, nahraďte je třeba ovocem a jogurtem. Prostě postupujte tak, abyste vašemu tělu způsobili co nejmenší šok.

2. Neměňte všechno najednou

Kompletní nová verze “Vás” nemusí být k dostání už v lednu. Tak jako vás postupně napadala jednotlivá předsevzetí pro rok 2016, stejně postupně je plňte. V lednu omezte sladké, v únoru začněte méně pít alkohol, v březnu odstartujte svou běžeckou kariéru, na klavírní lekce docházejte od dubna, v květnu vykliďte garáž, učte se španělsky od června (hele, nepřeháníte to trochu?).

3. Nejste v tom sami

Přiznejte barvu a řekněte okolí, co plánujete. Hned z několika důvodů:
Tajná předsevzetí je radost porušovat. Koneckonců, nikdo neví, že jste přestali kouřit.
Když se svěříte, třeba se k vám někdo přidá. Můžete z toho udělat soutěž a vzájemně se hecovat, kontrolovat a prudit. Nebo se něco vsadit o něco nepříjemného. Existují i různé facebookové skupiny, kde se lidé chlubí svými výsledky. Staňte se členy. Ješitnost je mocná motivace.
Kromě toho, že se ocitnete pod drobnohledem rodiny a kolegů z práce, můžete získat i přítele na telefonu. Kdykoli to budete chtít vzdát, zvednete telefon a necháte se seřvat.

4. Klid, zvyknete si

Odborníci tvrdí, že trvá asi 21 dnů zvyknout si na novou činnost s 6 měsíců zabere, než se stane součástí vaší osobnosti. No, když to říkají odborníci…každopádně z toho plyne, že přes noc se španělsky nenaučíte. Ne, fakt? Prostě buďte trpěliví.

5. Sledujte své úspěchy

Bouřlivě oslavujte každý malý úspěch. Na krátkodobé cíle snadněji dohlédnete a můžete se s nimi dřív pochlubit. A zároveň vám neklesne motivace. Když si dáte za cíl naučit se hrát na klavír tak, abyste mohli po kavárnách zasněným preludováním dojímat opačné pohlaví, můžete po pár týdnech propadnout trudomyslnosti. Pokud tedy nejste skrytý génius (což nevylučujeme). Když se ale pro začátek spokojíte s etudou Pro Elišku, brzy můžete preludovat minimálně…pro maminku. Tu dojmete určitě.

6. Odměňte se

Za prvních pět kilo dole snězte krabici čokoládových bonbónů. Ha, nečekaný chyták. Okamžitě odložte tu čokoládu! Odměny jsou potřeba, ale musí odpovídat vašemu cíli. Pokud se snažíte zhubnout, kupte si za první shozená kila třeba nové běžecké boty. No dobře, nebo jděte do kina. Ale bez popcornu.

7. Znáte to – nikdy se nevzdávejte!

Žhavá novinka: je lidské občas sejít z cesty (možná během psaní tohoto článku požírám hranolky z McDonald´s. A možná ne, kdo ví). Rozhodně se za to ale nepranýřujte. Dejte si 24 hodinovou pauzu, pak naskočte zpátky na trať a dělejte jakoby nic. Můžete si i imaginárně pískat. Hlavně pokračujte vpřed v předchozím tempu.

Přidat komentář