Bydlení

Halloween – dekorace, zvyky, tradice

Halloween je svátek, který u nás sice není ještě přímo zakořeněný, přesto jej řada z nás každý rok slaví a tomu samozřejmě odpovídá i charakteristická výzdoba domácností a různé akce, které s oslavou Halloweenu přímo souvisí. Zejména pro naše nejmenší pořádáme halloweenské večírky či menší oslavy a také průvody.

V obchodech v tomto období hojně mizí z pultů dýně, které vydlabeme a ozdobně vyřežeme, abychom do nich mohli postavit svíčku (dužinu samozřejmě nevyhazujeme, naopak jí využijeme na přípravu pokrmů).

Jak vznikl a proč se slaví?

Co se týče historie Halloweenu, ta sahá až do dob, kdy staří Keltové slavili konec léta a nadcházející příchod nového roku. Noc na přelomu října a listopadu byla podle pověstí magická, neboť se v ní setkával svět mrtvých i živých. Tato zvláštní noc se nazývala Samhain.

Během oslav se zapaloval obří oheň a lidé si na sebe brali různé převleky, které je měly ochránit před zlými duchy. Přestože to nebylo nikdy prokázáno na 100 %, je toto většinou bráno jako vznik Halloweenu. Název nejspíše vznikl spojením „All-Hallows-Eve“ neboli „Předvečer všech svatých“.

V polovině 19. století se tento svátek dostal i do USA, kde se od té doby slaví vždy 31. října dodnes a to díky přistěhovalcům z Irska, kteří jej s sebou dovezli. Kromě Spojených států se slaví také v Kanadě, Austrálii, Velké Británii a ostatních anglosaských zemích.

Symboly Halloweenu

 • Dýně – do vydlabané dýně se dá svíčka a postaví se do okna, aby se mohli koledníci orientovat v temných ulicích. Strašidelný obličej vyřezaný v dýni odhání zlé duchy (v USA je oranžová dýně nazývána Jack 0´Lantern).
 • Čarodějnice – provázela zlé duchy a lidé věřili, že právě na Halloween mají největší moc, takže se jich báli.
 • Masky a kostýmy – Keltové jimi mátli zlé duchy, Američané začali používat kostýmy na začátku 20. století, ovšem to už jen pro zábavu.
 • Kočka – Egypťané je uctívali jako bohyně úrody, zatímco ve středověku byly brány jako mazlíčci čarodějnic. Symbolem Halloweenu jsou dodnes.

Zvyky a tradice

Nejrozšířenější tradicí je koledování (Trick or treating), které spočívá v tom, že hned jak se setmí, si děti vezmou kostýmy a chodí po jednotlivých sousedech, zazpívají koledu a dostanou různé sladkosti. Někteří rozdávají třeba domácí cukroví, jiní to řeší penězi nebo i malou hračkou. Když dětem někdo neotevře, vyvedou mu za to nějakou lumpárnu.

Mezi staršími dětmi je zvykem, že si navzájem vypráví děsivé příběhy a strašidelné historky. Nejvíc cool je ten, kdo přijde s nejděsivějším vyprávěním.

Větší města pořádají průvody, ve kterých se děti, ale i dospělí předhání, kdo bude mít tu nejlepší masku, která by měla být originální a hlavně strašidelná. K těm nejznámějším průvodům patří The Village Halloween Parade v New Yorku.

Sváteční dekorace pro Halloween

Halloweenská dekorace a výzdoba zahrnuje nejen dýně, ale také různé svícny, postavičky, dekorace do oken či květináčů, ať už jde o dřevěné, plastové, z ovoce nebo dekorace z papíru. Na trhu sice těchto věciček seženete nepřeberné množství, ale pokud si dáte tu práci a vyrobíte si tyto dekorace, které pak použijete na výzdobu sami doma, budete mít mnohem větší radost.

Navíc do této činnosti můžete zapojit i své ratolesti. Když si v Googlu vyhledáte Halloween dýně obrázky, můžete tam najít nejen vyřezané dýně, ale i samotné dekorace. Často tam najdete mnoho inspirace. My pro vás máme pár tipů, jak si snadno několik ozdob vyrobit vlastnoručně.

Halloween dekorace a výzdoba

Netopýr

Vyhazujete papírové obaly od vajec? Chyba! Vyrobte si z nich dekoraci v podobě netopýra.

Co budete potřebovat?

 • papírový obal od vajec
 • nůžky
 • černou barvu
 • štětec
 • očka
 • lepidlo
 • lepicí pásku

Začněte tím, že si obaly rozstříháte vždy po 3 pohárcích s tím, že prostřední zůstane jak je a u těch bočních odstřihněte spodní okraje tak, aby vypadaly jako netopýří křídla. Pomocí štětce naneste na všechny pohárky barvu v jedné vrstvě a nechte zaschnout.

Na střední díl v horní části přilepte oči a na vrchol připevněte stuhu lepicí páskou. Netopýra pak můžete zavěsit. Pokud ho nechcete věšet, můžete z kousku stuhy udělat mašličku a připevnit jako ozdobu na netopýra, kterého jen postavíte třeba na komodu.

Duch

Vyzbrojte se javorovými listy (kdo je nesežene, může je vyrobit např. ze čtvrtky, z kartonu atd.), k tomu potřebujete štětec, bílou barvu, lepidlo, stuhu a černý fix.

 • Výroba je jednoduchá, každý list natřete z obou stran bílou barvou, necháte uschnout a pak fixem nakreslíte oči a ústa.
 • Pak na list zezadu kápnete trochu lepidla, přiložíte stuhu a hotovo.
 • Po zaschnutí můžete zavěsit. Někdo to řeší i tak, že místo lepidla použije sešívačku a stuhu k listu přišije.

Váza z dýně

Z dýně vydlabejte vnitřek (ten použijte na upečení nějakých dobrot, třeba sušenek), vezměte plechovku od kompotu, zasuňte jí do připraveného otvoru a vložte řezané květiny. Dá se to použít i pro menší květináčky, ve kterých už máte něco zasazeného.

Dýňový svícen

Kdo nefandí vydlabávání dýně, může jen odříznout stopku, aby byl vršek zarovnaný, připevnit svíčku, několik ozdob v barvě dýně a je hotovo.

Strašidelné balonky

Stačí sehnat bílé a oranžové balonky, nafouknout, připevnit provázek, namalovat jim obličeje černým fixem nebo polepit vystřihanou černou folií. Svěřte to klidně svým potomkům, aspoň se zabaví.

Bubáci z ovoce

Vyrobte si z mandarinek (nebo i z pomerančů) malé bubáčky. Zapíchněte do nich kousek drátku s chloupky, jako falešnou stopku. Fixem jim namalujte obličejík a rozestavte všude, kde budete chtít. Podobně to můžete udělat také s banány, ty pak vypadají jako takový dlouhý ducháček.

Jednoduchý duch

Schovávejte si prázdné roličky od toaletního papíru a ty pak omotejte skládanou gázou, obvazem nebo hrubším papírem, ve spodní části zastrčte dospod, aby gáza nepadala. Ruličku můžete nabarvit na černo a nahoru nalepit do mezery očička a máte super ducha.

Dýně z plastových talířů

Stačí vám několik talířů, zelená ochlupený drátek, černý fix, štětec a oranžová barva. Natřete talíře barvou, nechte zaschnout, propíchněte na jedné straně, prostrčte drátek, zatočte ho jako ozdobnou mašličku, fixem namalujte obličej a máte dýni jako vyšitou.

1 komentář

Přidat komentář