Mnozí z nás si před začátkem svátků či dokonce v průběhu roku pořídili kvetoucí hrnkové rostliny. Patří k oblíbeným ozdobám mnoha vánočních stolů, a pokud se o ně dobře staráme, mohou nám vydržet dlouho. Co s nimi uděláme ve chvíli, kdy odkvetou? Na to se dnes společně podíváme.
Vánoční hvězda
Mezi vánočními květinami jde o naprostou klasiku, na kterou je radost pohledět. Ostatně její velké květy přitahují náš pohled jako magnet. Hodně z nás vánoční hvězdu po svátcích jednoduše vyhodí, přestože se jí ještě daří dobře. Je důležité, aby měla hned od začátku tu správnou péči. Potom jí už není nutné věnovat až takovou pozornost a přesto se bude mít k světu.
Hlavní je, aby měla vánoční hvězda pravidelnou zálivku a byla umístěna na teplém místě, kde není průvan. Během čekání na odkvetení je běžné, že rostlina mezitím znovu obrazí a vám jen stačí seříznout staré výhony. Důležité je, aby zůstala na stále stejném místě, protože nové výhonky jsou důkazem, že jí toto stanoviště maximálně vyhovuje.
Co má poinsettia ráda?
Tato původem mexická rostlina se u nás začala pěstovat na konci šedesátých let minulého století. Prospívá jí vlhčí vzduch, naopak při suchém jí začnou hojně opadávat listy. Přestože jí nevyhovují sluneční paprsky, potřebuje světlo, ale pouze nepřímé.
Když má malý květináč, začne jí být těsno, takže je potřeba jí dát raději do většího a příliš neudusávat zeminu. Ta by měla být naopak lehoučká a snadno propustná. Nesmíme zapomenout ani na hnojivo, k čemuž je nejvhodnější přípravek přímo určený pro hnojení pokojových rostlin.
Brambořík
Přestože je brambořík běžně prodáván v květináčích a zdobí i zimě nejednu domácnost, jeho potřeby stále vycházejí z těch venkovních. Respektive z potřeb lesních rostlin. To je také důvod, proč bramboříku vyhovuje vlhčí vzduch. Navíc potřebuje rozptýlené světlo bez přímých slunečních paprsků. Pokud jde o teplotu, tak pro brambořík je optimální teplota v rozmezí 10 až 15°C. Když má vhodné podmínky, pak kvete mnohem déle.
Co bramboříku nejlépe prospívá?
V případě zálivky je nejlepší volbou dešťová voda. Co se týká stanoviště, tak je dobré najít místečko ve světlé chodbě či prosklené verandě. Jestliže máte dvojitá okna nasměrována na východ či sever, pak ho mezi ně můžete bez obav umístit.
Jakmile přijde jaro, je běžné že brambořík shodí listy. Hned poté nastává ideální čas pro vyjmutí hlízy. Nemusíte si příliš lámat hlavu co s ní, jednoduše jí uložte do sklepa, kde bude odpočívat až do léta, než bude znovu čas jí zasadit.
V průběhu podzimních měsíců můžete klidně nechat květináč s bramboříkem na zahradě, případně za oknem. Vydrží tam, až dokud nebudou teploty nižší, pak už je dobré ho odnést do domu a umístit na vhodné místo.
Přečtěte si také jak provonět domácnost, jak zařídit balkón či terasu, pokud nemáte zahradu, jak připravit zahradu na jaro či jak mohou velikonoční dekorace oživit domácnost.