Jakou tedy zvolit strategii když je na obzoru hádka? Každý má nějaké slabiny a silné stránky, chce to jen soustředit se na to pravé. Tady pár návrhů jak na to.
Zaútočte na protivníkova koně
Cože? Počkejte, nechte si to vysvětlit. Bylo nebylo, ve starověké Číně žil jeden slavný bojovník a ten vyhrál spoustu bitev díky jednomu triku. Vždycky útočil nejdřív na nohy koní svých protivníků. A bez ohledu na to, jak silní a divocí jeho sokové byli, všichni padli bezmocní k zemi. Konec pohádky.
Stejně to funguje i v diskuzi. Každý má na začátku nějaký základní stavební kámen, základní argument. Jakmile najdete ten protivníkův, zaútočte na něj. Pokud se vám jej podaří narušit, veškeré další argumenty na něm postavené se zhroutí jako domek z karet. A je to.
Než ale začnete střílet na cizího koně, nejdříve se ujistěte, že ten váš stojí pevně nohama na zemi.
Hrajte při hádce čistou hru
“Hm, jasně. Tak to je úplná blbost, to co říkáš. Posloucháš se? Vždyť to vůbec nedává smysl. Blábláblá”. Tohle není úplně dospělá reakce. Nezesměšňujte to, co váš protějšek říká. A to ani když je to kardinální blbost, použijte kvalitní protiargumenty. V opačném případě ho jen vytočíte. A už jsme zase u hádky.
Pokud je tomu naopak a ten, kdo se chová dětinsky, je protivník, zůstaňte v klidu. Vyjadřujte se slušně a s respektem a rozhodně se nenechte vyprovokovat k nadávkám. Klesli byste na jeho úroveň a váš spor by neměl vítěze. V případě, že se „dětina“ své pseudo-argumentace nechce vzdát, slušně slovní přestřelku ukončete a schovejte zbraně. Prostě buďte ten moudřejší. Ideální je odejít, protože někdy to protivník ukončit nechce i když se snažíte.
Samá fakta
V informacích je síla. Pokud máte znalosti, můžete snadno prokázat, že váš pohled na věc je ten jediný správný. A rozetřít si protivníka na chleba. To samé ale může udělat on vám. Proto se ujistěte, že se nepouštíte do sporu o něčem, o čem nemáte dostatečné informace. Brzy by vám došel dech. Polopravdy, chatrné domněnky, nedej bože lži bývají rychle odhaleny, což je vždycky trapas a společenská poprava.
Držte se
Zejména v partnerských hádkách je běžnou praxí, že po dvou hodinách vzájemného štěkání už ani jeden z dvojice neví, proč to začalo. Je těžké neodbíhat od tématu a držet se původního problému. Ale i tak se snažte.
Pokud váš “soupeř” přichází na scénu s úplně novou teorií, která nijak nesouvisí s původním tématem, nesmíte se nechat strhnout. K původní diskuzi se pak budete hodně těžko vracet. Dost možná to navíc dělá schválně, protože mu došly argumenty. Ale to mu neprojde. Vy už totiž víte, že je v koncích.
Nenechte se vytočit
Zvyšování hlasu není argument, naopak je to možná to nejhorší, co můžete udělat. Dáte tak najevo, že si nevíte rady. Snažte se vždycky zůstat klidní a soustředění, budete tak mít víc času na přemýšlení. Vztek hrozně odvádí pozornost. A čím hlasitěji budete mluvit vy, tím bude na hlase přidávat i oponent, takže to skončí řevem. Hádka se jen prodlouží.
Prostě a jednoduše, vítěz není ten se silnějším hlasem, ale ten se silnějšími argumenty.
I ticho je argument
Hned po tom, co váš silný argument sejmul protivníka jako balíček karet, přestaňte mluvit. Nechte mu prostor na přemýšlení (a tichý úžas). Mlčením navíc pomůžete i sami sobě, protože si budete moct v hlavě připravit to, čím budete kontrovat příště. Nezřídka se stává, že hádku vyhraje právě ten, který většinu času mlčí. Soupeř se unaví a vaše mlčení ho bude zaručeně znervózňovat. A vy ho pak můžete lehce dorazit.