Zdraví

Vánoce a tloustnutí – jak se nenechat zlákat

žena jí o vánocích

Jakoby toho stresování kolem svátků nebylo dost, ještě řešit kila navíc. Vánoce jsou zkrátka hodně o jídle, co si budeme vyprávět. I když celý rok jíme zdravě a máme dostatek pohybu, právě prosinec bývá v těchto ohledech nestandardní.

Zlatý stereotyp

Možná si myslíte, že když se celý prosinec až do Štědrého dne nezastavíte, tak si na Vánoce prostě zasloužíte pár dní odpočnout, sedět u televize, nic nedělat a dopřávat si dobroty. Ne, že byste si to snad nezasloužili, ale vaše tělo si to nezaslouží.

Přesně v době, kdy vypukne vaše vnitřní adventní šílenství, začne také většinou fáze přibírání. Je to proto, že z ničeho nic, bez varování a pro vaše tělo také bez důvodu úplně změníte denní režim. Místo podvečerního fitka svádíte boj v přeplněných obchoďácích nebo brouzdáte po internetu. Na kuráž si dáte svařáček, večeříte v osm místo v šest, pečete po nocích cukroví a samozřejmě musíte ochutnávat.

Že jste si tyto skutečnosti vůbec neuvědomovali? Nejste ani zdaleka jediní, a když to teď víte, snadno s tím můžete něco udělat. Stačí, když se zaměříte na to, aby vaše tělo fungovalo stejně, jako v únoru, na jaře i o prázdninách. Kvůli prosincovým svátkům není třeba měnit životní styl.

Cukroví napoví

Sladké pečivo je na Vánoce tradiční záležitostí a bylo by hloupé a také zbytečné se tohoto zvyku zbavovat. Stačí, když ho začnete dělat trochu jinak. Je jasné, že ten recept máte už od babičky, znali jste ho už jako malí z domova a je nejoblíbenější i pro vaši vnučku. Co je ale víc – zdravé tělo nebo urputné lpění na zažitých postupech.

Vánoční cukroví
Zdroj foto: pixabay.com

Pokud si nevěříte na nové druhy cukroví, tak děláte chybu, protože způsobů, jak vytvořit chutné a zdraví neškodné dobroty je nespočet. I tak ale máte šanci něco změnit. Pokuste se alespoň nahradit klasický cukr tím tmavým třtinovým nebo lépe medem či nastrouhaným jablkem a mrkví. A až se vám podaří tento krok, zkuste ještě jednou zvážit možnost obměny repertoáru v cukroví. Často s novějšími a zdravějšími druhy ušetříte nejen desítky kalorií, ale také čas.

Jako poslední doporučení vám připomeneme, že méně je někdy více. Nepečte patnáct druhů cukroví z pětikilových dávek. Uvidíte, že se vaši blízcí spokojí i s třemi, čtyřmi druhy.

Sváteční tabule

Štědrovečerní večeři ani svátečním obědům se samozřejmě nelze vyhnout. Vánoce bez bramborového salátu by rozhodně nebyly šťastné a veselé, to samé platí o kaprovi či řízcích a nespočtu různých chuťovek. Chápeme, rozumíme, a přesto vám poradíme.

Nechceme zpochybnit váš dokonalý recept na bramborový salát, určitě je výtečný, ale dost určitě je také více kalorický než by být musel. Pokuste se v něm majonézu z větší části nahradit bílým jogurtem.

Co se týče masa, spočívá jeho úprava především ve smažení. Nic nebrání tomu, abyste se této úpravy vzdali. Kapr bude výborný i na páře, masový plátek lze upéct na přírodní způsob. Případně lze vyzkoušet nový druh fritézy bez tuku – horkovzdušnou fritézu. Oblíbený trojobal tak zůstane zachován a jídlo přiblíží zdravější formě.

Po obědě, jdete hned nandat na talíř cukroví, pak se vrhnete na chlebíčky a ještě všem nalijete vaječňák … Tak stop. O cukroví už jsme si řekli své. Co se týče chlebíčků, opět se dá lehce žít i bez nich nebo se dají nahradit obloženými talíři, kde bude hodně zeleniny. Doma dělané pomazánky jsou možná výtečné, ale stále kalorické bomby. Pokuste se je vytvářet pomocí jiných základů, než jsou majonéza nebo tavený sýr. Zkuste použít tvaroh, pomazánkové máslo, sýry jako cottage nebo ricotta.

Zeleninový talíř
Zdroj foto: pixabay.com

Nápoje – kapitola sama pro sebe. Sklenička vaječného koňaku skrývá tolik kalorií, kolik by měl člověk přijmout v hlavním jídle dne, a to opravdu není málo. O moc lépe na tom není ani svařák, který bývá hojně doslazený. Když alkohol, tak si raději dejte sklenku vína nebo i piva, ale nemyslete si, že to jsou nějaké „light“ varianty, je to jen cesta menšího zla. Nealkoholické nápoje jsou na tom podobně špatně. Voda s citrónem je na Vánoce ideální volba.

Televize zabíjí

Trochu přehnaným tvrzením se snažíme naznačit, že zvyk prosezení svátků u televize je extrémně špatný. Když budeme upřímní, už ani ten program za to dávno nestojí, ale stejně se celé rodiny i jejich návštěvy připíchnou na gauč a ládují se vším, co na stole najdou.

Určitě je dobré si odpočinout, nemusíte brzy vstávat, nikam pospíchat, ale prosedět dny u plného stolu není relax, to je vlastně úmyslné sebepoškozování. Když nebude sníh, abyste vyrazili na koulovačku, lyžovačku nebo bobovačku, tak se prostě seberte a jděte se projít nebo jeďte na výlet.

Klíč k tomu, abyste o Vánocích nepřibrali zbytečná kila navíc, netkví jen ve vašem nákupním seznamu a receptech, ale především ve vaší hlavě. Umění říct sobě někdy „ne“, je hodně důležité. Když se budete držet pravidla všeho s mírou, vaše tělo vám odpustí i nějaký ten stravovací hřích. Takže chutné a veselé!

A protože na tloustnutí má vliv i stres, nezapomeňte se hodit do klidu. Jak na vánoční přípravy bez stresu jsme také sepsali.

Přidat komentář