Tipy

Průvodce výběrem dětských kolečkových bruslí

Určitě mi dáte za pravdu, že bruslení je tradičním a velmi oblíbeným sportem, u kterého se zabaví nejen jednotlivci, ale celé rodiny, zejména pak ty s malými dětmi, u nichž je běžné, že již od útlého věku vedou své potomky k tomuto druhu sportu.

Pokud se vaše děti odhodlají začít bruslit, budou k tomu potřebovat kvalitní kolečkové brusle, na kterých jim to půjde zcela bez problémů. Tento druh bruslí je ideálním dárkem pro každého malého sportovce, který se chce zabavit a užít si pořádnou jízdu.

Dětské kolečkové brusle jsou vždy konstruovány tak, že mají dlouhou výdrž, respektive životnost a umožňují, aby se dítě naučilo bezpečně jezdit. Dá se říci, že u většiny modelů se při výrobě vychází z klasických fitness bruslí, které mají 4 kolečka v jedné linii za sebou a zadní brzdu.

Jaké jsou výhody kolečkových bruslí?

 • podvozek je z lehkého, ale odolného plastu
 • kolečka jsou menší, což zaručuje větší stabilitu i obratnost
 • možnost nastavit velikost
 • mají pohodlnou konstrukci
 • jsou vybaveny zadní brzdou
 • kolečka jsou schopna částečně pohltit vibrace

Jedinou nevýhodou je trochu slabší fixace nohy, ale s tím se dá bez problémů pracovat.

Co je pro výběr bruslí zásadní?

Jakmile se rozhodnete dítěti vybrat kolečkové (in-line) brusle, vždy dbejte na to, aby byly co nejkvalitnější. Bota by měla být pevná s polstrováním a nastavitelnou délkou. Je důležité, aby mělo dítě v botě pohodlí, nic ho netlačilo, nedřelo, brusle dobře seděly a díky tomu ho bruslení bavilo.

Když si nebudete jisti, jakou velikost zvolit a nechcete, aby dítě o bruslích vědělo, neboť to má být dárek, můžete mu změřit chodidlo a nechat si poradit odborníky v obchodě, kde budete brusle pořizovat. S výběrem správné velikosti bruslí vám poradí i v internetovém obchodu, takže nemusíte mít obavy, že by brusle neseděly.

Vzhledem k tomu, že se na trhu vyskytuje spousta modelů, které se hodí pro holky nebo kluky, případně jsou unisex, tedy pro obě pohlaví, je dobré si nenápadně zjistit, jakou barvu bruslí vaše dítko uvítá. Pokud naopak kupujete brusle za přítomnosti dítěte, rozhodně ho nechte barvu vybrat přímo v obchodě, ať už v kamenném či v e-shopu, kde si může zvolit barvu podle obrázku. Dítě bude mít radost, že vás zajímá jeho názor, což je na jeho psychiku velmi důležité.

Co musíte při koupi bruslí zvážit?

Každé dítě je jiné a podle toho se bude lišit i intenzita používání bruslí i způsob, jak na nich jezdí. Na základě toho se pak liší základní parametry. Které to jsou?

 • použité materiály pro výrobu boty (tzn. plast, textil)
 • typ rámu (plast, kov, hliník)
 • velikost koleček
 • typ ložisek

Velikost koleček

Pro malé bruslaře, kteří teprve začínají, se lépe hodí menší a měkká kolečka. Ta jsou mnohem pomalejší, takže se dítě neřítí tak velkou rychlostí a může v klidu bez obav trénovat. In-line brusle s měkkými kolečky rovněž mnohem lépe sedí v zatáčce. U bruslí pro děti se kolečka vyrábí v průměru do 70 mm.

Ideální vlastnosti kvalitních in-line bruslí pro děti

 • hliníkový rám s pevnou konstrukcí
 • nastavitelná velikost
 • pohodlné polstrování
 • větrací otvory, díky nimž je bruslení pohodlnější

Design bruslí

Výtvarné zpracování je pro děti velmi důležité, neboť si budou určitě brusle porovnávat s kamarády a na koni budou zejména tehdy, pokud jim pořídíte takové brusle, na kterých bude nějaká známá postavička, která je právě nejvíce cool.

Velikost bruslí

Výhoda dětských bruslí je v tom, že u většiny modelů se dá velikost nastavit v rozmezí 3 – 4 velikostních čísel. Takže když pořídíte brusle, které budou na spodní hranici nastavitelné velikosti, může je dítě využít na několik sezón. Když navíc vyberete in-line brusle, u nichž je možné rám s kolečky vyměnit za rám s noži, získáte vlastně 2v1 a nejen, že na nich může jezdit v létě, ale v zimě je použije na bruslení na ledě. Takže je využije vskutku maximálně.

Další vybavení

Ve chvíli, kdy se rozhodnete, že je čas pro zakoupení kvalitních bruslí, mějte na paměti, že jsou potřeba také chrániče na in-line, stejně jako helmy na in-line. Bez nich by vaše dítě nikdy na bruslích vyrazit nemělo.

Dokonce i rodiče se mohou aktivně zapojit do bruslení, zejména pak maminky, které si chtějí udržovat pěknou postavu, ostatně bruslení je jedním ze sportů, při kterém spálíte mnoho kalorií.

Přidat komentář