Bydlení

Výběr ideální dětské postele

Jakmile náš potomek povyroste, začíná mu být dětská postýlka těsná. V takovém případě nastává čas mu pořídit klasickou dětskou postel. Vybrat tu správnou není vůbec jednoduché, mnohdy je to přímo nadlidský výkon. Důležité je, aby mělo dítě maximální pohodlí a komfort, mohlo se v posteli hýbat a nebolela ho záda. Doposud jste si vystačili s tradiční dětskou postýlkou, ale ta už je prckovi zkrátka malá a je čas se zaměřit na pořízení nové a hlavně větší. Ostatně výběr vhodné dětské postele je stejně důležitý, jako když vybíráte třeba koloběžku a odrážedlo.

Na co je důležité se při výběru zaměřit?

 • velikost
 • vzhled
 • celkové provedení
 • funkčnost
 • bezpečnost

Jakou zvolit velikost postele

Samozřejmě, že vám nic nebrání řídit se věkem dítěte, ovšem musíte myslet na to, že dítě stále roste a jestliže mu koupíte postel menších rozměrů a ono rychle vyroste, budete za chvíli kupovat další, což bude další zbytečný výdaj z vašeho rodinného rozpočtu. Lepší je zvolit větší postel, která se stane dlouhodobou investici a vydrží vašemu potomkovi i několik let.

Standardní velikost matrace pro klasickou postel je 90×200 cm, oblíbené jsou v této velikosti postele s úložným prostorem. Ten můžete využít třeba na hračky nebo oblečení, ze kterého už vaše dítko vyrostlo, případně ho potřebuje až na jiné roční období. Když budete chtít menší postel s matrací, její délka se může pohybovat v rozmezí 120 až 180 cm.

Co se týká šířky postele, minimální je 70 centimetrů. Klasickými rozměry je 80 a 90 cm. K dostání je však i tzv. jeden a půl lůžko, které je široké 140 cm. Délka každé postele záleží na samotné výšce dítěte. Až budete postel vybírat, vždy si hlídejte, aby byla minimálně o 30 cm delší, než je výška vašeho potomka. Postel by měla mít dostatečnou rezervu, jinak se bude muset za chvilku znovu vyměnit za aktuálnější model.

Druhy postelí

Pokud to velikost dětského pokoje dovoluje, můžete vybrat v podstatě jakoukoliv postel. Kromě tradičních dřevěných postelí s úložným prostorem nebo i bez něj, existují také postele zvýšené, ke kterým je možné přidat třeba domeček nebo klouzačku, ale i patrové postele, které známe jako dětské palandy. Ovšem najdou se i netradiční dětské postele, stačí jen vybrat tu nejvhodnější.

Dřevěné dětské postele

Vyrábí se z masivního dřeva, jsou odolné, pevné a dítě je užije několik let. Dřevěné postele skvěle poslouží dvouletému dítěti, stejně jako odrostlému teenagerovi. U malých dětí je důležité zajistit maximální bezpečí, takže nesmíte zapomenout přikoupit ještě zábranu proti pádu. Prodávají se ale i postele, které už mají zábranu proti pádu dítěte již ve výbavě (dětské postele se zábranou). Některé modely postelí umožňují tyto bezpečnostní prvky v budoucnu odšroubovat. Nejčastěji mají tyto postele rozměry 90×200 cm.

Co je dobré vědět o zábraně na postelích?

 • nesmí chybět u žádného samostatného lůžka dítěte, od jeho věku 2 – 3 let až asi do 9 let dítěte.
 • instalována by měla být u každé postele, jež je více než 30 cm nad zemí
 • musí být hladká a bez ostrých hran
 • ideální je, když se umístí po celém obvodu postele, případně jen kolem vnější strany, pokud stojí lůžko u zdi.
 • měla by minimálně o 16 centimetrů přesahovat matraci, jinak neplní svůj účel, jak má
 • mezi zábranou a matrací nemá být mezera větší než je 7 cm, aby dítěti nehrozilo nebezpečí úrazu
 • u některých lůžek je možná její demontáž, až nebude potřeba

Zvýšené dětské postele

Výška ložné plochy bývá většinou 80 až 100 cm nad zemí. Zvýšené postele se hodí pro děti ve věku 4 – 5 let a starší. Největší výhodou takového modelu je prostor pro hraní, který se utvoří pod postelí. Když navíc přidáte k posteli ještě látkový domek nebo textilní stan, případně oblíbené indiánské týpí, získá dítě dokonalé místo, které bude jen jeho a bude si myslet, že tam má každý dospělák zakázaný vstup a tím je to jeho soukromý svět. Klidně přidejte i klouzačku, aby byl dětský pokojík dokonalý.

Patrové postele

Takový druh postele je možné použít, i když máte jen jedno dítě. Pro takové účely pořídíte patrovou postel s tzv. horním spaním, kdy je pod postelí prostor v rozmezí 120 až 150 centimetrů a dítě tak získá vhodný prostor, kde se může učit, ukládat si tam věci nebo mu tam vytvoříte jeho koutek, kam se vmáčkne psací stůl, polička, různé zásuvky a podobně. Tuto postel uvítáte zejména v těch domácnostech, kde není dostatek místa a dětský pokojík je malý a chybí mu dostatek úložného prostoru.

Jestliže máte v jednom menším pokojíku dvě děti, pak je nutné zvolit klasickou palandu (poschoďovou postel), kdy jsou dvě postele nad sebou. Dnes jsou moderní verzí tzv. posuvné palandy, kdy je spodní a horní postel navzájem předsunutá a vzniká prostor pro další nábytek. Je-li místo na postel v rohu pokoje, zkuste patrovou postel do tvaru písmene L.

U patrových postelí se většinou používá k výrobě dřevo či kov. Během montáže je důležité zkontrolovat stabilitu konstrukce a kvalitu, s jakou je upevněna ke zdi. Na horní lůžko neposílejte spát ty nejmenší děti, nahoře je to vhodné pro starší dítě, které už se naučilo spát celou noc a nepochoduje v noci třeba do rodičovské ložnice.

Dětská postel s přistýlkou

Ty jsou určeny pro ty rodiče, kteří nedůvěřují patrovým postelím a navíc nemají pro své děti zařízený dostatečně velký dětský pokoj, kde může být i prostornější postel. Přistýlka se vysune jen na noc a ráno se zase uklidí. Ovšem využít jí můžete nejen pro spaní jednoho z vašich dětí (pokud jich máte více), ale také pro návštěvu.

To ale neznamená, že by postel s přistýlkou nemohla být určena jen pro jedno dítě, které bude mít přistýlku jako plochu pro hraní, aniž by muselo sedět na zemi. Výhoda takové postele spočívá také v tom, že když je dítě třeba nemocné, můžete si klidně ustlat na přistýlce a být mu k dispozici kdykoliv je třeba.

Proč na posteli pro dítě nešetřit?

 • ušetříte si budoucí problémy s pevností, stabilitou i kvalitou každé postele
 • vyšší investice při pořizování postele, zaručuje jistotu a bezpečnost pro vaše dítě

Výběr materiálu postele – který je vhodný?

Materiál je v podstatě základním kamenem každé postele. Na ten je důležité se zaměřit více, než jen na cenu samotného lůžka. Každý materiál má své plusy i mínusy, a není na škodu si je občas připomenout, abyste nakonec nesáhli po špatném druhu postele.

Dřevotříska a lamino

Patří k nejlevnější variantě, což se samozřejmě odráží i v kvalitě. Pokud jde o odolnost, tam je trvanlivost materiálu kratší, špatně se opravuje a má vysokou tvrdost. Vzhledem k tomu, že obsahují lepidla a další syntetické látky, musí být nezávadnost takového nábytku zajišťována přísnými normami. Jediné co je ideální, je údržba, protože stačí jen použít vlhký hadřík a postel otřít.

Čalounění

Není nijak drahé, má středně dlouhou životnost, ale vcelku obtížné opravy. Čalounění má obtížnější údržbu a je zcela nevhodné pro alergiky.

Masivní dřevo

Patří do střední cenové kategorie, má vysokou trvanlivost, snadno se opravuje, a pokud jde o zdraví, tak je 100 % zdravotně nezávadné. Mínusem je náchylnost k poškrábání. Údržba je trochu složitější a občas je důležité dřevo ošetřit vhodným přípravkem.

Kovové a kované postele

Drahá varianta, ale s maximální životností. Takové postele jsou odolné vůči poškození a naprosto ideální pro alergiky. Snadno se udržují, ale ne vždy mají design, který se hodí do dětského pokoje.

Matrace

Do dětské postele potřebujete samozřejmě i vhodnou matraci. Všichni víme, že dětská páteř je stále ve vývinu, takže potřebuje dostatečnou podporu, kterou může poskytnout právě matrace. Pokud má být podpora ideální, musíte jednoznačně zvolit kvalitní matraci.

Dětské postele se nejčastěji prodávají bez matrace, tudíž výběr té správné je na vás a můžete tak svému potomkovi dopřát to nejlepší. Vzhledem k tomu, že většina dětských postelí disponuje stejnými rozměry jako klasické postele, je výběr matrace opravdu snadný a nabídka velmi bohatá.

Přidat komentář