Každý rok se touto dobou začínáme potýkat s obtížným hmyzem, který nám dokáže značně znepříjemnit život. Léto sice milujeme, ale díky hmyzu se tu a tam objeví nějaký ten mráček na obloze. V takovou chvíli přichází ke slovu repelenty proti hmyzu, které jsou zatím nejúčinnější prevencí. Nezáleží na tom, jestli vyrážíte do lesa, na piknik nebo jen na zahradě grilujete. Vždy aplikujte vhodný repelent, který se nastříká na oblečení a kůži.
Ochrání vás tak proti komárům, ovádům, klíšťatům a dalšímu bodavému či létajícímu hmyz, zároveň slouží jako prevence různých chorob. V závislosti na složení jednotlivých repelentů, je jejich doba působení rozdílná v rozmezí zhruba 2 až 6 hodin. Jakmile plánujete delší pobyt venku, nikdy si nesmíte zapomenout vzít vámi zvolený repelent s sebou, abyste mohli jeho aplikaci po několika hodinách opakovat.
Druhy repelentů
Jednotlivé druhy repelentů se liší podle toho, jakým způsobem jsou nanášeny. Vybírat se tak dá ze sprejů, gelů, roll-on repelentů atd. Jak už víte, jsou repelenty vhodnou prevencí nepříjemných onemocnění přenášených hmyzem, jako např. lymská borelióza, malárie či klíšťová encefalitida.
Jak se připravit na pobyt v přírodě?
- mějte pevnou obuv, ponožky i kalhoty
- kalhoty vždy zasuňte do ponožek, zabráníte tak klíštěti, aby se štěrbinou mezi obuví a kalhotami dostal na kůži (je to jejich nejčastější místo průniku)
- před každou procházkou aplikujte repelent a jeho účinnost podpořte opakovanou aplikací
- vyhněte se ležení ve vysoké trávě
Jak používat repelenty u dětí?
Pro děti jsou vhodnější spíš repelenty v podobě pěny nebo gelu. Musíte dát pozor, aby dítě přípravek nevdechlo nebo nedošlo nechtěně k zasažení očí. Proto je ideální, když nejdříve repelent nanesete do dlaně a pak teprve rozetřete na dětskou pokožku. Určitě jim ale repelent nenanášejte na dlaně. Sledujte údaje, které jsou uvedeny na obalu, aby přípravek vždy přesně odpovídal věku vašeho dítěte. V případě dětí do 2 měsíců věku je použití repelentů zcela nevhodné. U kojenců a batolat se jako ochrana používá moskytiéra.
Nejpoužívanější repelentní látky
Výběr repelentu se odvíjí od prostředí, ve kterém se vyskytujeme. V úvahu je třeba brát lezoucí i létající hmyz, zejména tedy komáry a klíšťata. Hlavní je vědět, jaká chemická látka byla ve vámi zvoleném repelentu použita. K nejčastěji používaným patří látka DEET (Diethyltoluamid).
Ta účinkuje proti komárům i klíšťatům. Negativní na této látce je možné podráždění očí, které může vyvolat, stejně jako poškození některých druhů látek či materiálů, zejména tedy plastu. Navíc má svůj charakteristický zápach, který bývá některým jedincům nepříjemný.
Další používanou látkou je IR3535, která patří k netoxickým ekvivalentům DEET. Látka IR3535 je bez jakéhokoliv zápachu a při náhodném zasažení očí nepůsobí nijak dráždivě. Obecně lze říci, že nepředstavuje žádné bezpečnostní riziko. Jediné, co lze této látce vytknout je možné poškození či rozpuštění plastů. Repelenty, které tuto látku obsahují, jsou vhodné i pro děti.
Správná aplikace repelentu
Samozřejmě, že každý repelentní přípravek je jiný a vždy se musíme řídit pokyny, které jsou uvedeny na obalu. Ovšem existuje několik obecných pravidel, které je vhodné dodržovat bez ohledu na druh zakoupeného přípravku. Jaká pravidla to jsou?
- repelent neaplikujte na kůži, která je zakryta oděvem.
- nikdy neaplikujte repelent na odřenou, spálenou či jakkoliv poraněnou pokožku.
- nikdy nenanášejte repelent na obličej. Pokud chcete přece jen obličej z nějakého důvodu chránit repelentem, nastříkejte si ho na ruku a teprve potom co nejopatrněji natřete na tváře a čelo.
- použijte jen přiměřené množství repelentu, aby lehce pokrylo pokožku, případně povrch oděvu. Nadměrné množství přípravku rozhodně účinnost nezvýší.
- ukládejte repelent mimo dosah dětí, nikdy se jim nesmí dostat do ruky. Dítě musíte vždy natírat vy.
- jakmile dorazíte domů, dejte si sprchu a omyjte z kůže repelent. To samé platí i u dětí. Pokud jste aplikovali repelent na oblečení, po příchodu jej vyperte.
- jestliže se po použití repelentu objeví zarudnutí kůže, vyrážka či jiná kožní reakce, může to znamenat alergickou reakci na vámi zvolený přípravek. Aplikaci ihned skončete a místo, kde došlo k reakci, důkladně omyjte vodou a mýdlem. Když to bude potřeba, vyhledejte lékařskou pomoc.
Na které repelentní přípravky můžete na trhu narazit?
Výběr repelentů je opravdu bohatý a často není od věci vyzkoušet několik druhů, než zjistíte, který vám nejvíce vyhovuje. Pojďme se podívat na několik přípravků, které seženete např. v lékárně.
- Alpa repelent sprej – odpuzuje komáry, klíšťata, ovády a další bodavý hmyz. Dá se aplikovat na oděv i pokožku.
- C. Johnson Offf Delicate rozprašovač – repelent proti komárům a klíšťatům s účinkem až 4 hodiny.
- Aveflor Arpalit Bio repelent – odpuzovač komárů, klíšťat a bodavého hmyzu s obsahem IR3535.
- Predator Forte spray – jemně parfémovaný suchý repelent na odpuzení komárů a klíšťat, který je vhodný i pro děti od 6 let.
- Predator Junior spray – repelent proti komárům, klíšťatům a ostatnímu hmyzu. Může se použít i u dětí od 3 měsíců věku a osob s citlivou pokožkou.
Přírodní repelenty – které pomáhají?
Přestože existuje mnoho repelentů, jež můžeme běžně zakoupit, spousta lidí se jich bojí kvůli možným alergickým reakcím. Někdo dokonce nechce o chemikáliích, které by si měl nanášet na tělo ani slyšet. Tehdy přichází na řadu přírodní repelenty, u nichž je skvělé, ze na jejich přípravu si vystačíme s běžně používanými ingrediencemi.
Ochrana proti komárům
Komár dokáže tak nepříjemně kousnout, že nás to pak svědí jako ďas. Často si takové kousance téměř rozdrásáme až do krve. Zkuste tedy připravit něco, co komárům vskutku nevoní.
Hřebíček je přítel
Kupte si skleničku oblíbené Alpy o objemu 200 ml a dejte do ní zhruba 30 kusů koření hřebíčku. Nechte ho vylouhovat po dobu 24 hodin. Alpa sice zhnědne, ale to jí nijak neuškodí. Jakmile doba louhování uplyne, je repelent připraven k natírání na tělo. Hřebíčky nechte uvnitř, není nutné je vyndávat. Uvidíte, že jakmile se hřebíčkovou alpou namažete, komáři se vám raději vyhnout, neboť toto koření jim skutečně nevoní.
Repelenty vhodné proti klíšťatům
Klíšťata číhají v podstatě všude, zejména nebezpečná jsou v trávě. Patří mezi nežádoucí přenašeče nebezpečných chorob, jako je klíšťová encefalitida, lymská borelióza a další. Jestli vám zakoupené přípravky nevyhovují, vyzkoušejte to přírodní cestou.
Repelent z rozmarýnu
Na přípravu budete potřebovat 1 litr vody, 1 polévkovou lžíci bílého vinného octa a 1 sáček rozmarýnu. Vodu přiveďte k varu, potom odstavte a vsypte do ní rozmarýn. Nechte ho vylouhovat, až dokud voda zcela nevychladne. Hotový odvar sceďte a přidejte lžíci vinného octa.
Takto připravený repelent přelijte do lahvičky, která má rozprašovač a uložte v lednici. Předtím, než se vydáte do přírody, jej aplikujte na tělo, zejména pak na nohy, neboť ty jsou jako první v kontaktu s trávou. Nastříkat můžete i obuv a oblečení. Dokonce je tento repelent možné použít i na vašeho psa.
Co dalšího klíšťatům nevoní?
- mandlový a růžový olej
- jablečný ocet
- citrusy
- peprmint
Mějte však na paměti, že nejúčinnější jsou vždy ty repelenty, které zakoupíte a pokud už se rozhodnete pro jejich přírodní verzi, rozhodně je nutná častější aplikace, protože nefungují tak dlouho jako ty chemické. Ovšem i v lékárně můžete zakoupit repelent na přírodní bázi, chce to jen hledat, případně se poptat.