Tipy Zdraví

Výživa pro sportovce – oblíbené fitness produkty

Doplňky výživy nebo chcete-li suplementy, jsou nedílnou součástí každého, kdo chce dosáhnout lepší výkonnosti a také stanovených cílů (sportovních). Není pravidlem, že by takové přípravky museli používat pouze sportovci, faktem je, že mohou pomoci komukoliv, kdo je bude potřebovat. Často se na tyto suplementy zaměřují i ti jedinci, kteří si jako novoroční předsevzetí dali hubnutí nebo zlepšení kondičky.

Musíte si uvědomit, že pouhá sportovní výživa s vaším tělem zázraky rozhodně neudělá. Bez práce nejsou koláče a u cvičení to platí dvojnásob. Spousta lidí se domnívá, že stačí zapít nějakou tu tabletku a budou hubnout, sezením za stolem, že odbourají tukové zásoby a zvedáním hrnku s kávou se jim posílí svalstvo, což je chyba. Základem je pohyb a výběr těch správných doplňků, které poslouží nejen jako výživa sportovců, ale i těch, co zkrátka jen chtějí udělat něco pro své zdraví i postavu.

Výběr kvalitního doplňku stravy závisí na tom, jakým směrem se bude ubírat naše aktivita v rámci sportovního výkonu. Z obecného hlediska hovoříme o výkonu aerobním nebo silovém. Pokud jde o silového sportovce, ten má více svalové hmoty a větší sílu, kterou je schopen využít jednorázově.

Oproti tomu vytrvalostní sportovec má ve většině případů stejné nebo menší množství tělesného tuku, ale na rozdíl od silového sportovce nemá tolik svalové hmoty. Pojďme se teď v krátkosti podívat na nejběžnější fitness produkty a uveďme si několik produktů jako příklad jen pro vaši představu.

Suplementy pro silové sportovce

Proteiny

Patří k významné složce sportovní výživy, neboť jsou ideálním zdrojem bílkovin. Ty jsou nezbytné hlavně u sportovců se zvýšenou fyzickou aktivitou. Kvalitní proteiny pomohou s růstem svalů, ale také s jejich zachováním. Nejlepší proteiny jsou zcela stravitelné a bohaté na bioaktivní frakce, které stravitelnosti napomáhají.

Aminokyseliny

Slouží jako základní stavení kámen svalů, hlavně tedy pro tzv. výstavbu svalové hmoty během formování postavy. Patří sem i esenciální aminokyseliny BCAA, které nově získanou svalovou hmotu chrání.

Kreatiny

Kreatin je zásobovačem zejména svalové tkáně tzv. rychlou energií. Kvalitní kreatiny jsou vhodným tréninkovým suplementem pro sportovce, kteří chtějí zvýšit svou sílu, ale také vytrvalost. Pokud tedy chcete výživu, která vám zajistí sílu a růst svalové hmoty, kreatiny jsou jasná volba.

store – sports nutrition supplements area. Workout bodybuilding supplements, diet power, whey, and soy and egg protein, chemistry on display on shelves.

Sacharidy, gainery

Gainery jsou sacharidovo-proteinové suplementy, které staví na rychle využitelných sacharidech, ale také na stravitelných bílkovinách. Ideální je tyto produkty užívat po výkonu, aby se zabránilo úbytku svalové hmoty.

Anabolizéry a NO produkty

Pokud jde o anabolizéry, ty jsou ideální přípravou na trénink, navíc nakopnou organismus a zvýší jeho celkovou energii. NO produkty se zaměřují na intenzivnější a dlouhotrvající napumpování svalů s podporou jejich vyživování.

  • Nutrend HMB (díky antikatabolickému účinku je chráněna svalová hmota během tréninku)
  • Nutrend Glutamine (zlepšuje metabolismus proteinů a podporuje kosterní svalstvo)
  • Maxxwin – HMB Maxx 1500 (účinně pomáhá s rychlejší a účinnější tvorbou svalové hmoty, ale také s následnou regenerací po tréninku)

Fitness produkty pro vytrvalostní sportovce

V tomto případě je potřeba se zaměřit na takovou výživu, respektive doplňky výživy (suplementy), které zlepší regenerační schopnosti a zároveň zajistí dostatečnou saturaci energií v průběhu vytrvalostního výkonu. U vytrvalostních sportovců jsou předmětem zájmu zejména Iontové nápoje, dále tyčinky, gely, ale také kloubní výživa a regenerační nápoje. Chybět by neměly ani gainery a zdroje energie.

Kombinace aerobního i silového tréninku

Zcela samostatnou skupinou jsou ti lidé, kteří se snaží shodit nějaké to kilo a tím snížit svou tělesnou hmotnost. Bývá běžné, že kombinují aerobní trénink, díky kterému dochází ke stimulaci spalování tukových zásob, jež jsou pro jejich tělo nežádoucí, a silové cvičení, to udržuje nejen svalové napětí, ale i metabolickou aktivitu. U těchto jedinců je zájem o spalovače tuků, aminokyseliny, proteiny a různé náhrady stravy, ale zároveň také o kloubní výživu a samozřejmě i iontové nápoje.

Výživa pro sportovce zahrnuje také vitaminy a minerály, které jsou pro tělo zcela nezbytné a zvlášť při vyšší zátěži naprosto nepostradatelné a důležité. Pokud se i vy chcete stát sportovci, ale neradi chodíte do fitness centra, můžete si zřídit domácí posilovnu, sestavit si tréninkový plán, upravit jídelníček na trochu zdravější a pestřejší verzi a klidně se pustit do stavby svalové hmoty v domácím prostředí, přičemž můžete využít služeb některého fitness poradce, který s vámi projde jednotlivé body tréninkového plánu a poradí, které doplňky výživy jsou dobré před silovým tréninkem a které po něm.

1 komentář

Přidat komentář