Bydlení

Zařizujeme dílnu pro kutily – jaké nářadí a vybavení se bude hodit

Ukažte mi kutila, který by si nepřál mít svou vlastní dílnu, respektive pracovní prostor, jež bude jeho královstvím? Využít je možné třeba volný pokoj, garáž, zahradní domek nebo zkrátka jakoukoliv místnost či budovu, v níž se dá něco takového provést.

Samozřejmě, že ve většině případů takový sen ztroskotá na důležitém faktoru a tím je nedostatek místa. Ovšem ve chvíli, kdy ta šance je, musíte se jí chopit a zabrat si takovou místnost dřív, než to udělá vaše druhá polovička a nacpe tam jen samé zbytečnosti.

Nezáleží na tom, jestli to bude obrovská místnost nebo třeba jen malý kumbálek, hlavní je, že to bude jen váš prostor a nikdo do něj nebude moci vstoupit bez vašeho svolení. Co je pro takovou dílnu zásadní a jaké nářadí stojí za to pořídit? Na to se podíváme v našem článku.

Kvalitní osvětlení

Jestliže si do dílny nedáte pořádná svítidla, ale necháte tam ze stropu třeba jen trčet žárovku, věřte, že nebude dlouho trvat a buď si něco ufiknete, urazíte nebo při nejmenším aspoň nějak zraníte. Hlavní je, aby bylo v dílně co nejvíce denního světla.

Ostatně to je pro oči nejzdravější, takže pokud to je možné, pusťte světlo dovnitř. Když máte jako dílnu místnost bez oken, musíte si pořídit kvalitní stropní svítidla a také pořádnou stolní lampu nebo dvě, záleží na velikosti dílny.

Mějte na paměti, že do stropního svítidla i lampy je nutné pořídit takovou žárovku, případně zářivku, která imituje denní světlo, tedy jeho barvu. Všechny ostatní barevné varianty budou zkreslovat cokoliv, co budete dělat. Teplotu světla vyjadřujeme v Kelvinech, takže je dobré si pamatovat, že čím má žárovka více Kelvinů, tím je podobnější dennímu světlu.

Pracovní stůl/židle

Vůbec nezáleží na tom, jestli budete v dílně sestavovat modely autíček, zpracovávat dřevo, montovat nábytek nebo se tam zkrátka chcete jen zašívat, abyste měli chvilku klidu. Pracovní stůl by neměl chybět v žádné dílně. Ideální volbou je stůl, který má pevné kovové nohy zajišťující dokonalou stabilitu a pokud možno dřevěnou desku, která se dá vyměnit.

Myslete i na výšku stolu, abyste se u něj nemuseli krčit, ale zase při menší výšce nestáli třeba na stoličce, to by vás dlouho nebavilo. Dobré je, když k pracovnímu stolu pořídíte i pohodlnou pracovní židli, mnoho lidí používá obyčejné kancelářské židle.

To je praktické, jestli nechcete u všeho jenom stát. Stůl je možné zvolit se šuplíky nebo bez šuplíků. Jestliže má šuplíky, naházíte si do nich veškeré drobnosti, co by se vám jinak všude povalovali, ale zase bezšuplíková verze stolu umožní použití stolu ze všech stran bez omezení.

V takovém případě je ideální pořídit samostatné šuplíky, třeba na kolečkách jako jsou kancelářské kontejnery. Vhodné jsou i regály na ukládání nářadí nebo kufry na nářadí, jež si můžete vybrat v různých velikostech i variantách.

Úložné prostory

Samozřejmostí v každé malé i velké dílně jsou potřeba vhodné úložné prostory. Jak už jsem zmínila, skvělé jsou regály, ale pokud jste trochu manuálně zruční, bude pro vás hračka si vyrobit police na míru, které připevníte přímo na zeď.

Není problém pořídit i policové regály na míru, které si jen sestavíte a máte hotovo. Jsou kovové a velmi pevné. Hlavně je musíte připevnit ke zdi, aby nedošlo k nějakému úrazu, například by se mohl naplněný regál snadno převrhnout na malé dítě.

Mnoho kutilů si pořizuje dražší nářadí či pracovní nástroje a tak není od věci zakoupit robustní a hlavně bytelnou dílenskou skříň, kterou si může snadno uzamknout. Tyto skříně jsou variabilní, takže snadno uložíte nejen nástroje, ale také pracovní oblečení atd.

Kromě úložného prostoru na oblečení, mají skříně široké police v různých rozměrech, ale také oblíbený šuplíkový systém.

Vhodné doplňky

Nejdůležitějšími doplňky každé dílny jsou jednoznačně zásuvky, jejich rozložení i přívod elektrického proudu. Ten musí být uzpůsoben tak, abyste při jakékoliv činnosti v dílně nevyhodili pojistky třeba v celém rodinném domě nebo nemuseli mít všude natažené hromady prodlužovaček propojených tak, že ani nenajdete, kde začínají a končí.

Praktické je i flexibilní připínací světlo tzv. na skřipec, to si jednoduše připevníte na polici nebo regál a osvítíte si to, co nejvíc aktuálně potřebujete. Drobné nářadí a různé pomůcky skladujte na jednom místě a pokud možno prakticky roztříděné.

Jinak budete neustále něco hledat a za chvilku vás to přestane bavit. Když zvolíte již zmiňovaný šuplíkový systém, určitě si na každý šuplík připevněte štítek s nápisem toho, co obsahuje.

Takže budete mít třeba šuplík, kde budou klasické šroubováky a SIKO kleště, Gola sady, klíče atd. To samé udělejte i na policích, kam si dáváte aku šroubováky, vrtačky a tomu podobné nářadí pro kutilské práce.

 • Sady materiálu – hmoždinky, šroubky, matice, podložky, hřebíky, těsnění
 • Kleště – kombinované, SIKO, štípací, ploché
 • Měření – vodováha, svinovací metr, kovové pravítko, úhelník, skládací metr, tužky, případně laserové měřidlo
 • Lepidla – bílé univerzální pro domácnost (na dřevo), vteřinové (sekundové), univerzální montážní (“hřebíky a šroubky v tubě”)
 • Drobné stavební nástroje – nerezová špachtle, plastové špachtle, vytlačovací pistole, kladivo střední velikosti, zednická lžíce, stěrka, hladítko
 • Malířské a natěračské potřeby – plochý štětec, malý natěračský štětec, malířský váleček s mřížkou, štětec zárohák
 • Tmely – na dřevo, omítky, silikonový
 • Oleje – univerzální mazací olej ve spreji, silikonový olej
 • Lepicí pásky – kancelářská, maskovací, opravná, kobercová, montážní, elektroizolační
 • Ochranné a balicí pomůcky – pracovní rukavice, brýle, krycí fólie, pracovní brýle
 • Úklidové pomůcky – odpadkový koš, smeták, lopatka, vysavač

Jak rozdělujeme stroje a nářadí podle účelu použití?

 • kovoobráběcí
 • dřevoobráběcí
 • stavební
 • svářecí
 • ruční nářadí
 • speciální stroje
 • měřící
 • lisy
 • svářečky
 • manipulační
 • stříkací
 • zahradní

Základní stroje a nářadí, které by v dílně nemělo chybět

Hlavní součástí každé dílny je bezesporu svěrák. Ty se z obecného hlediska rozdělují na stolní, strojové a speciální, přičemž jsou u nich zásadní parametry čelistí, tzn. jejich rozměr a tvar, možný úhel otočení a velikost rozevření.

Některé typy svěráků mají úhlové nastavení, křížový mechanismus, otočnou základu či hydraulický systém s nastavitelnou sílou upnutí, to vše je možné využívat podle vlastního uvážení. V neposlední řadě si můžeme svěrák vybrat podle druhu pohonu, což zahrnuje elektrický či akumulátorový pohod, dále pneumatický, se spalovacím motorem, ruční nebo mechanickopneumatický.

V současnosti je nejrozšířenější elektrické nářadí, ale to nic nemění na tom, že nejoblíbenější je jednoznačně akumulátorové ruční nářadí. Může za to jeho 100 % mobilita a absolutní nezávislost na přívodu elektrické energie (samozřejmě vyjma potřeby nabíjení).

Jaké nářadí se hodí?

Když už budete mít zařízenou dílnu, můžete si zkusit třeba vyrobit nábytek z palet.

Přidat komentář