Technika vládne světu a nejinak je tomu i v našich domácnostech a kancelářích. Od chytrých telefonů, přes pračky se 6. smyslem až po chytré chladničky a mnoho dalších. Zcela nepostradatelné jsou však nejen smartphony, ale také tablety či počítače.
Právě poslední jmenované používáme dnes a denně, ale mnohdy si tak nějak zapomeneme uvědomit, že nic není věčné, a i když máme v počítači, notebooku či tabletu uloženo vše možné, nemusí tomu tak být navěky. Jednoho dnes se může stát, že i ten nejmodernější a nejnadupanější přístroj prostě vypoví službu a my tak přijdeme o důležitá data, o kterých jsme si až doposud mysleli, že se jim nemůže nic stát.
Náhle zjišťujeme, že ač se zdálo, že dokumenty či fotky, jejichž pravidelné prohlížení pro nás bylo samozřejmostí, jsou pryč, přestože jsme je nepovažovali za nijak cenné. Jenže teď, když už jsou pryč, zjišťujeme, že s poruchou počítače odešla i značná část vašich vzpomínek, které jsou však nenahraditelné. Existuje mnoho způsobů, jak je možné o data přitít i jak svá data ochránit před mnohými hrozbami a my vám jich teď několik přiblížíme.
Pevný disk není nesmrtelný
Samozřejmě, že nesmrtelnost je myšlena jen obrazně, ve skutečnosti hovoříme o životnosti pevného disku. Bohužel pro nás, není neomezená, ani když si pořídíte ten nejdražší model. Každý výrobce uvádí průměrnou životnost každého disku, ale nikdy není záruka, že tak dlouho skutečně vydrží.
Klidně se totiž může stát, že budete mít smůlu a koupíte disk, který bude vadný a nevydrží v chodu déle než jen několik měsíců. Přestože se na všechny výrobky vztahuje zákonná záruka, ztracená data vám nic nenahradí.
Na životnost disku má vliv také špatné či nedostačující chlazení, to má vliv na značné zkrácení životnosti disku. K poškození disku často dochází i ve chvíli kdy dojde k výpadku napájení, když je počítač v chodu. Dokonce i závada na některé počítačové komponentě může disk nečekaně poškodit. Dobré je, pořídit si záložní baterii/zdroj (UPS).
Data se poškodí rychle
Není nic neobvyklého, že dojde k poškození dat, aniž by disk zaznamenal nějakou vážnější újmu. Dokonce i taková, pro někoho banalita jako je pád operačního systému či chyba ukládání, může jakýkoliv soubor poškodit. Někdy ovšem stačí i šikovný uživatel, který si omylem něco důležitého smaže nebo přepíše.
Chyby se mohou vytvořit zejména při ukládání, přičemž nejvíce jsou ohrožena populární přenosná média, jako jsou paměťové karty, flash disky a další. Prevencí takového poškození je přitom taková maličkost jako ukončení systému média předtím, než ho vytáhneme ze zařízení.
Pokud jde o digitální fotoaparáty či mobilní zařízení, tam zase není dobré, když je používáte až do té doby, dokud se zcela nevyčerpá kapacita akumulátoru. Určitě to všichni známe, když nám fotoaparát oznámí, že je slabá baterie nebo dokonce vybitá a najednou se sám od sebe vypne. Není to dobré z toho důvodu, že takové vypnutí může způsobit vytvoření chyby v paměti zařízení a klidně se mohou naposledy focené snímky ztratit nebo se jednoduše neuloží.
Obnovení dat není hračka
Naučte se zálohovat a to veškerá data, která v počítači máte, protože nikdy nevíte, co se vám může hodit k obnovení. Snažte se udělat dvojí zálohu, například jednu zálohu na flash disk a druhou třeba na externí disk, případně můžete i vypálit na DVD.
Spousta lidí zálohování podceňuje, protože si myslí, že vše půjde obnovit. To je ovšem chyba, obnovení dat je velmi složitý a hlavně nákladný, navíc v mnoha případech jí ani nelze provést. Možná vás to překvapí, ale z obecného hlediska je dokázáno, že se lépe obnovují data z disku s mechanickými součástmi, zatímco u moderních flash disků, paměťových karet či SSD disků to může být problém.
Zálohování jednotlivých dat
Je jasné, že nebudete zálohovat úplně všechno, přinejmenším se snažte uchovat zejména citlivá data, jako rodinná alba s fotografiemi, videonahrávky s rodinou a přáteli, kde bývají zaznamenány často důležité okamžiky z vašeho života, které se již nebudou opakovat, například nahrávky s vašimi nejbližšími, kteří již nežijí.
Stejně jako jsou pro někoho neocenitelné fotografie a videa, pro dalšího to mohou být data související například s podnikáním, jako bankovní výpisy, smlouvy, emaily, ale třeba i různé prezentace, grafické předlohy atd. Pro pařmeny jsou třeba zásadní uložené pozice z her, které pravidelně hrají.
Zálohování celého disku
Někdo zálohuje jen soubory a složky, ale pokud nemáte chuť ztrácet čas s výběrem toho, co by se mělo zálohovat, můžete to jednoduše vyřešit zálohou celého disku. Obraz disku (bitová kopie), jak se této záloze říká, uloží kompletní obsah, takže vedle dokumentů, videí atd., se zálohuje i operační systém s jeho celkovým nastavením, ovladači i nainstalovanými programy.
Ve chvíli, kdy dojde k havárii disku, můžete být v naprostém klidu, protože vy máte svou zálohu v podobě bitové kopie a vše si tak můžete obnovit ze zálohy, aniž by bylo nutné provádět novou instalaci a vše pracně nastavovat.
Taková záloha se hodí i v případě, že už vám kapacita pevného disku nestačí a rádi byste jej vyměnili za nový disk s větší kapacitou, pak opět stačí jen použít záložní kopii a obnovit data na novém disku.
Automatické zálohování
Pokud patříte k jedincům, kteří jsou zvyklí vše odkládat a na vše co mají za úkol jsou schopni říct, udělám to zítra nebo pozítří, nastavte si raději automatické zálohování. Nebudete tak muset spoléhat na to, že jednou až se vám bude chtít nebo si vzpomenete, uděláte zálohu důležitých souborů a možná to stihnete dřív, než se s vaším pevným diskem něco stane.
Výhodou automatického zálohování je, že se spouští v pravidelném intervalu, jehož dobu a četnost si určíte sami. Není stanoveno jak často zálohovat, takový proces je zcela individuální a odvíjí se od toho, jak často a v jakém množství na disk přidáváte citlivá data či důležité soubory a složky. Když to vezmeme z obecného hlediska, tak je dobré udělat zálohu cenných souborů jednou za týden a jednou za měsíc si udělat obraz celého disku.
Používejte nástroje ve Windows
Součástí operačního systému Windows je i nástroj, který umožňuje nastavení základní automatické zálohy těch souborů, jež si sami zvolíte. Stačí jen otevřít Ovládací panely / Systém a zabezpečení, tam zvolit všechny složky a knihovny, které se mají zálohovat a zároveň zvolit cíl zálohy i jejich pravidelnost, například jednou za tři dny, za týden atd.
Ve stejném oddělení je i nástroj, s nímž vytvoříte bitovou kopii systému. Operační systémy Windows 8 a Windows 10 mají navíc funkci Historie souborů, ta s jistou pravidelností vyhledává a zálohuje všechny soubory, u kterých došlo od poslední zálohy k nějaké změně, nebo byly nově vytvořeny.
Přenosná média a jejich životnost
Současné “flešky“ (flash disky) i paměťové karty, pořídíte za velmi příznivé ceny se slušnou a často i hodně zajímavou kapacitou. Jsou poměrně dost odolné a přenos dat poměrně rychlý. Miniaturní flash disky i paměťové karty hravě zasunete do slotu přenosného počítače a bez problémů na ní můžete přesouvat vše, co potřebujete, takže i po cestě je možné zálohovat.
Jediný problém, který může u těchto médií nastat, je v případě limitovaného počtu zápisů dat i jejich přepisu. Nejčastěji se uvádí životnost v podobě počtu přepisovacích cyklů, který činí 1 000 přepisů. Pokud data jen přenášíte nebo je chcete pouze dlouhodobě uchovat, pak není žádný limit problém, ale jakmile dojde na každodenní tvorbu zálohy, tam už to bude problém, protože na tuto limitní hranici narazíte velmi brzy.
Výběr vhodného přenosného média
V případě flash disku je ideální takový, který disponuje rozhraním USB 3.0, je totiž daleko rychlejší a běžně je bráno jako standard i jako součást levných počítačů. Jeho největším plusem je, že se dá bez sebemenších problémů připojit i ke starším počítačům, u nichž bylo samozřejmostí USB 2.0., musíme ale počítat s tím, že samotný přenos dat bude o dost pomalejší.
Jestliže se rozhodneme zálohovat na paměťové karty, pak jsou nejvhodnějším kandidátem SD Secure Digital, k jejichž největším přednostem patří vysoká odolnost, přívětivá cena, velmi slušná kapacita i podpora.
Získání dat z nefunkčního PC
Někdy nastane i takový problém, jako je nefunkčnost celého PC, což může být značně nepříjemné, zvlášť pokud z počítače potřebujete nutně nějaká důležitá data, jako například prezentaci na schůzku s nadřízeným atd.
Získat data lze více způsoby, ale ideální je udělat to tak, že vyjmete pevný disk z počítače a rozběhnete jej v jiném PC, případně si můžete pořídit speciální adaptéry, s jejichž pomocí lze interní pevný disk připojit prostřednictvím USB portu. S tímto adaptérem tak klidně připojíte disk ze stolního PC přes USB i k notebooku, případně tabletu.
Další možnosti zálohování
- Externí disky
- NAS servery
- On-line zálohy
Možná by vás mohly zajímat i další zajímavé články, například jaké novinky přinesl letošní největší světový veletrh mobilní elektroniky MWC 2019, jak využít raclette gril, které nové modely představil iPhone nebo jak vypadá to pravé High-Tech cestování s chytrými zavazadly a kufry.