Trendy

MWC 2019 – jaké novinky přinesl největší světový veletrh mobilní elektroniky

Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale rok uběhl jako voda a další ročník MWC, tedy největšího světového veletrhu mobilní elektroniky pořádaného každoročně v Barceloně, je za námi. Pro fanoušky je to největší svátek, který vždy s napětím očekávají a díky němuž se dozví, co si pro ně výrobci připravili.

Rok co rok se všichni předhánějí v tom, jaké pecky se jim podařilo vytvořit. Návštěvníci si celý veletrh užívají plnými doušky. Ročník 2019 se konal v období 25. – 28. února a podobně jako i v jiných letech tu své produkty představily přední výrobci elektroniky.

Mezi nejzvučnější jména patří jednoznačně značky Samsung, LG, Lenovo, Sony, Xiaomi či Huawei. V letošním roce na sebe největší pozornost strhly skládací telefony, ale i další zajímavé novinky, například 5G síť.

Seznamte se s nejlepším telefonem současnosti – Samsung Galaxy S10

Netrpělivě očekávaná vlajková loď od Samsungu v podobě Galaxy S 10 je v podstatě trojlístkem špičkových mobilů a to již zmiňovaný Samsung Galaxy S10, S10e a S10+. V Samsung doufají, že jim číslo tři přinese štěstí a pomůže tak udržet jejich vedoucí pozici na trhu. Huawei totiž šlape Samsungu dost nepříjemně na paty. Důvodem je, že Huawei se vytasil se zajímavými novinkami, takže má vcelku ostré lokty a snaží se Samsung sesadit z první příčky.

Toho se ovšem tato společnost obávat nemusí, protože její trojice byla už při prvním seznámení přijata velmi vřele a má velmi slušně našlápnuto k maximálně úspěšnému prodeji. Již na první pohled zaujmou dokonale moderním designem, spoustou technologií i vysokým výkonem.

Největší zajímavostí je bezesporu nový typ výřezu v displeji, který vypadá tak trochu jako průstřel. V tomto výřezu je ukrytá čočka předního fotoaparátu. Parádní vychytávkou je čtečka otisků prstů umístěná přímo v displeji, tu mají modely S10 a S10+, zároveň jsou vyzbrojeny trojitým fotoaparátem.

Nejlevnějším modelem z této „svaté“ trojice je S10e, který má sice jen dvojitý fotoaparát a čtečku otisků prstů na boku, ale i tak si rozhodně získal mnoho fanoušků. Vedle ceny, se jednotlivé mobily liší velikostí, která sice není až tak moc dramatická, ale přesto je ten rozdíl znát.

Sítě nové generace – Xiaomi Mi Mix 3 5G

Čínský výrobce přišel s chytrým telefonem nové generace, který se řadí k hrstce zařízení podporující 5G sítě. Oproti 4G LTE se může pochlubit vyšší rychlostí, která je rozhodně znát.

Nutno podotknout, že operátor Orange sice v Barceloně, respektive v místě, kde se konal veletrh 5G síť provozuje, ale jinak se její komerční spuštění chystá až na rok 2020. Návštěvníci MWC 2019 mohli být svědky testovacího videohovoru, jež Xiaomi předvedlo s vynikajícími výsledky.

Pod kapotou Xiaomi Mi Mix 3 5G frčí inovativní procesor Snapdragon 855. Ten se dočkal vylepšení, díky čemuž dosahuje přenosové rychlosti až 2 GB/s. V praxi by to znamenalo, že byste si mohli stáhnout video ve Full HD o délce 15 minut za jednu jedinou sekundu.

Kromě elegantního designu a rychlého nabíjení zvládne tento model i bezdrátové dobíjení. Do obchodů by se měl dostat cca na konci dubna a začátkem května. S ohledem na to, že u nás 5G sítě zatím chybí, však prodejci pochybují, že se u nás tento model začne hned tak prodávat. I když jak se říká, naděje umírá poslední.

Nová vlajková loď od společnosti Nokia

Oblíbená finská značka Nokia patří stále k velmi populárním značkám, takže jakákoliv novinka, se kterou se vytasí, je očekávána s napětím. To je také důvod, proč se nebála konkurovat ostatním výrobcům i na letošním MWC 2019 a představila novou Nokii 9 PureView.

Možná vás překvapí, že na zadní straně je trochu narváno. Jedním z důvodů bude zřejmě to, že je na ní hned 5 fotoaparátů, respektive jejich čočky. Vedle toho je na zadní straně také blesk, kterému sekunduje senzor ToF.

Tento senzor umí podle rychlosti návratu světelných paprsků mapovat blízké okolí smartphonu. Hravě tak vytvoříte vysoce kvalitní snímky, neboť se při focení spojí 5 téměř totožných fotoaparátů s rozlišením 12 Mpx f/1,8 a v jednu chvíli vyfotí váš cíl. Přední strana nabízí QHD OLED displej o velikosti 5,99″ s rozlišením 2 880 x 1 440 pixelů.

V neposlední řadě je v displeji integrována čtečka otisků prstů. O bezproblémový chod smartphonu se stará osmijádrový procesor Snapdragon 845 i 6 GB paměť RAM. Operačním systémem je Android 9. Tento luxusní mobil se bude prodávat za cenu cca kolem 20 000 korun.

Rozkládací telefony v akci

Huawei se snaží překonat Samsung. To je důvodem, proč se vytasil s novým smartphonem Huawei Mate X, tedy nejnovějším ohebným telefonem. Oproti konkurenci (Samsung Galaxy Fold), si vystačí pouze s jedním OLED displejem, který má velikost 8″.

Jeho rozlišení je parádních 2 480 x 2 200 pixelů, a pokud je zavřený, tak je displej „rozdělen“ na dva samostatné. Svým způsobem je to tak trochu optický klam. Ve chvíli, kdy se mobil ohne, tedy zavře, je úhlopříčka předního displeje 6,6″, zatímco u zadního je to 6,4″.

Jakmile se rozloží, máte z něj tablet s rozlišením 2 480 x 892 obrazových bodů. Boční strana obsahuje čtečku otisků prstů. Když je Mate X složený, má tloušťku 11 mm, přičemž jedna strana, kde je speciální lišta, zůstává vyvýšená i po rozložení, kdy je zbytek těla silný pouhých 5,4 mm.

Právě v této liště je umístěn konektor USB-C, ale také 3 fotoaparáty Leica. Nejen, že s nimi můžete fotit klasické snímky, ale rovněž autoportréty. Základní fotoaparát má rozlišení 40 MPx, další pak 16 Mpx a 8 Mpx. Baterie podporuje rychlé 55 W nabíjení. Během 30 minut je tak možné dobít 85 % energie. Samozřejmostí je maximálně výkonný čip Kirin 980 a baterie s kapacitou 4 000 mAh.

Cena Huawei Mate X bude 2 299 EUR, což je v přepočtu zhruba 60 tisíc korun, a dostupný bude v polovině roku 2019. Pravdou je, že tato cena je pouze orientační, protože pro náš trh ještě nebyla upřesněna, ale i tak to bude pořádná suma.

Jaké další skvosty byly na MWC 2019 představeny?

  • Sony Xperia 1
  • Xiaomi Mi 9
  • Samsung Galaxy A50
  • LG G8 ThinQ
  • Nokia 4.2
  • LG V50 ThinQ
  • Microsoft HoloLens 2 (nová generace brýlí)
  • Energizer Power Max P18K Pop (mobilní tlusťoch)

Zavzpomínejte také na předchozí ročník MWC a podívejte se, jaké novinky byly představeny v roce 2018.

Přidat komentář