Bydlení

Rodinný bazén – pro radost nebo za trest?

bazen

Bazén je nedílnou součástí mnoha zahrad rodinných domů, chat i chalup. Lidé si je pořizují nejen pro své děti a vnoučata, ale i pro sebe, chtějí v parných dnech osvěžit ve vodě nebo si zaplavat pro radost a pro zdraví.

Vůbec nezáleží na tom, jestli máte bazén jen pro sebe nebo pro celou rodinu, důležité je vybrat ten správný. Ostatně bazén není haléřová/korunová záležitost, naopak je to dlouhodobá investice, kterou je nutné naplánovat do posledního puntíku. Vše je potřeba promyslet dopředu, aby vás pak nezaskočilo něco nepředvídaného a nezkomplikovalo tak budování bazénu.

Způsob využití bazénu

Výběr vhodného typu bazénu závisí na tom, k čemu ho chcete používat, kdo a jak často ho bude užívat. Nic se nesmí uspěchat, protože pořízení bazénu není záležitost na pár dní, ale na delší časový úsek, po který budete mít bazén stále na očích. z toho plyne, že kdyby vám nevyhovoval, bude vás to štvát při každém pohledu na něj. Bazén je skvělým místem pro relaxaci ve formě plavání, posilování svalstva a také jako pomoc při hubnutí. Zároveň je to prostor pro skotačení vašich dětí, případně vnoučat, ale také v něm můžete pořádat bazénové párty. Nebo se aktivně věnovat vodní verzi sportů jako házená, pólo a podobně. Když navíc do bazénu pořídíte protiproud, máte špičkový tréninkový nástroj jen a jen pro sebe.

Výběr správného typu bazénu

Pro začátek je nutné si uvědomit, že pokud má bazén sloužit na 100 % a bez větších problémů, budete potřebovat filtrační jednotku, kterou ve většině případů nabízí dodavatel přímo s bazénem, dále prostředky na chemické i mechanické čištění vody v bazénu a v neposlední řadě základní krycí plachtu. Samozřejmě, že tím pádem budete muset investovat o trochu více peněz, ale rozhodně se to vyplatí.

Nadzemní bazény

Tyto bazény patří k oblíbeným a levným variantám, u nichž je instalace rychlá a nenáročná, snadno se s nimi manipuluje a finančně si je může dovolit v podstatě každý. Klasikou je nafukovací bazén s prstencem, který nemusíte nikam zabudovávat, pouze stačí srovnat povrch, k čemuž vám poslouží speciální podložka, kterou jednoduše zakoupíte, nebo si vystačíte i s kusem starého koberce. Bazén rozložíte, prstenec nafouknete a voda už dokončí práci za vás, protože bude prstenec nadnášet a bazén se pak staví skoro sám.

bazen_-1x399_1502021354

Bazén s kovovou konstrukcí a fóliovými stěnami byste měli poprvé postavit s někým, kdo tomu trochu rozumí, nebo už takový bazén někdy stavěl. Buď požádejte přímo odborníka nebo aspoň nějakého kamaráda či kolegu, který už má s jeho instalací zkušenosti. U tohoto bazénu je totiž základem správné vypnutí a připevnění fólie. Opět k němu musíte dokoupit doplňky, jako schůdky, bazénovou síťku k odstranění hrubých nečistot a krycí plachtu podle velikosti bazénu.

Bazény s nafukovacím prstencem či menší fóliové bazény mají hloubku zhruba 90 cm, přičemž vodu napouštíme jen asi 20 cm pod horní okraj. Dospělá osoba se v něm sice namočí, ale rozhodně si nezaplave, proto se hodí spíše pro děti. Mějte na paměti, že jsou tyto bazény náchylnější k poškození, protože se můžou nečekaně protrhnout. Stačí k tomu klidně jen obyčejný zvířecí drápek. Co se týká negativních dopadů, pak některým lidem vadí, že jim takový bazén změní vzhled zahrady a také devastuje trávník v místě, kde je postaven. Cenově byste se měli vmáčknout tak do 10 000 Kč. Počítejte však s tím, že s tímto typem bazénu se budete muset za několik sezon čas rozloučit úplně nebo vynaložit finanční prostředky na jeho opravu.

Kvalitní fóliové bazény

U těchto bazénů už je možné částečné nebo kompletní zapuštění do země, navíc oproti bazénu s prstencem nijak neruší vzhled zahrady. Svou velikostí i hloubkou umožňují i dospělým osobám, aby si v rámci možností zaplavali. K výrobě se používá zesílený hlubokotažný ocelový plech s odolnou antikorozní povrchovou úpravou. Na plech se použije speciální dvouvrstvý lak. Vnitřní fólie je silná a pevná, díky čemuž odolá i větší zátěži.

Jak vybrat bazen

Na výběr máte oválný tvar a kruhový tvar, který můžete koupit od 25 000 Kč. V případě kruhového tvaru je většinou v ceně obsažena i kvalitní písková filtrace se schůdky. Dokoupit musíte síťku k zachycení hrubých nečistot, ideálně s teleskopickou tyčí a vysávací hlavu či vysavač k odstraňování nečistot z bazénu, a také krycí plachtu.

Když si navíc koupíte solární kolektor pro ohřev vody, můžete si prodloužit možnost koupání o několik měsíců. Vystačíte si s panelem o velikosti 3,6 m2, který seženete do 7 000 Kč. Vodu ohřeje o 6°C a nebude vás to stát žádnou energii navíc, tím pádem ani další finance. Sluneční kolektor můžete připevnit na střechu domu, garáže nebo postavit na speciální konstrukci rovnou u bazénu.

Velký zapuštěný bazén

Jeho pořízení vás sice vyjde na více než 100 000 korun, ale pokud pro to máte vhodné prostory, pak se vám investice rozhodně vyplatí. Tento bazén má zabudované schodiště, volitelnou hloubku i sklon dna, navíc se dá rozdělit na plavací a dětskou část. Můžete ho vybavit osvětlením a protiproudem pro každodenní plavání.

foliovy-bazen-15v

Vybírat lze i stavební materiál, a to od klasických betonových s fólií uvnitř, přes sklolaminátové až ke keramickým. V mnoha případech už jsou tyto bazény dodávány v hotovém stavu, takže je výrobce (dodavatel) přiveze v podobě velké vany a zapustí na připravené místo do země.

Z doplňků lze pořídit tepelné čerpadlo speciálně pro bazény na jeho vytápění (cena kolem 20 000 Kč) a zastřešení, abyste si prodloužili sezónu a mohli se koupat o něco déle (stojí zhruba 70 000 Kč).

Dětské bazénky

Pro děti jsou určeny nafukovací bazénky, jejichž konstrukce je odolná a maximálně bezpečná. Postavit je můžete prakticky kamkoliv, kde nebudou překážet, a nebude hrozit jejich protržení o něco ostrého. Tyto bazény jsou zárukou toho, že může vaše dítko bezpečně dovádět ve vodě. Pamatujte si však, že je potřeba, aby bylo dítě v bazénku pod neustálým dohledem, nikdy ho nenechávejte samotné.

Na výběr je mnoho druhů, klasické oválné či čtvercové, nebo s dětskými motivy v podobě různých potisků jako panda, Walt Disney atd. Oblíbené jsou také tvary zvířátek (hroch, kachnička) nebo bazén v podobě zábavného centra s dinosaury a podobně. Na výběr máte mnoho možností, záleží jen na vás, který bazének vyberete.

Správná hloubka bazénu

Dostatečná hloubka je při výběru bazénu nutno zohlednit. Jestliže budou bazén používat děti a dospívající mládež, pak je vhodná hloubka do 1,5 metru, protože jak víme, děti baví často skákat do vody. Pokud je hloubka bazénu 1,2 metrů, pak je ohřev vody rychlejší ale zase se díky nedostatečnému filtračnímu cyklu a nesprávně nastaveném zařízení na bezchlórovou úpravu vody může voda rychle kazit, protože nebude mít dostatečnou údržbu. Zvolíte-li úpravu vody chlorováním, pak se z vašeho bazénu může stát chlorová koupel. Důležité je rozlišovat hloubku bazénu a výšku vodního sloupce, protože ten je většinou až o 10 cm nižší než hloubka bazénu.

Co je nejdůležitější pro všechny bazény?

  • Místo pro jeho umístění vybírejte dobře, zejména pozor na stín v odpoledních hodinách.
  • Bazén by měl být blízko domu, ale na takovém místě, aby vám nerušil výhled z okna.
  • Velikost bazénu vybírejte podle finančních možností, místa i způsobu využití. Hloubku minimálně 120 cm.
  • Úprava okolí bazénu je nezbytná. Trávník znamená, že si do vody můžete donést různé nečistoty, v případě dlaždic zase dejte pozor na jejich výběr, aby vám to neklouzalo a nedošlo k úrazu.
  • V hlavní koupací sezóně musíte denně věnovat péči úpravě vody, aby byla stále čistá.
  • Kromě bazénu budete muset investovat také do různých pomůcek pro mechanické čištění vody, dále do krycích plachet, schůdků atd.
  • Prodloužení sezóny zajistíte některým ze systémů ohřevu.

Vhodné umístění bazénu

Už dávno neplatí, že můžete bazén umístit pouze na rovinu. V závislosti na druhu bazénu se dají zabudovat i do mírného svahu či nevšedních terénů v zahradě. Musíte však vždy myslet na to, že bazén potřebuje mít přístup k vodě, kanalizaci i elektrickým rozvodům. Obecně platí, že čím blíže tyto zdroje jsou, tím levněji vás budování bazénu vyjde a bude to méně pracné. Výběr místa je důležitý, zejména kvůli stínění.

  • Nevhodné je umisťovat bazén ke zdi nebo k domu, protože ho může zastínit.
  • Ideálním místem není ani plot, který sousedí s veřejnou komunikací, protože nebudete mít vůbec žádné soukromí. Pokud není pro toto umístění vyhnutí, pak lze kolem bazénu vystavět zídku. Kdo si nechce hyzdit zahradu zídkou, může vysázet keře či stromky na živý plot, ale nejdříve si zjistěte, jak dlouho budou růst.
  • Kolem bazénu by se neměly vyskytovat listnaté stromy a křoviny, protože budou bazén pravidelně znečišťovat listím a různými plody, které mohou padat do vody.

Ideálním umístěním pro každý bazén je jižní či jihozápadní strana a napojení bazénu k terase či jinému vstupu do domu.

Bazénové vysavače

Jestliže už si pořídíte bazén, pak nesmíte zapomenout na žádný detail a bazénový vysavač je jedním z nich. Postará se o údržbu rodinného bazénu a zajistí, že díky pravidelné péči bude voda i bazén v neustále čistotě. S bazénovým vysavačem je péče příjemnější, rychlejší a jednodušší. Mechanický i poloautomatický vysavač instalujete snadno a rychle. Prostě je připojíte přes skimmer (to je hladinový sběrač nečistot v plastovém či nerezovém provedení) k pískové filtraci.

Poloautomatické vysavače se pohybují samostatně, u mechanických je nutná obsluha v podobě lidského faktoru. Když si koupíte automatický vysavač, je údržba hračkou, prostě jen vysavač ponoříte do vody a necháte ho udělat si to svoje.

Bazénová chemie

Bazén na zahradě nám sice dělá radost, protože se můžeme dle libosti a počasí cákat ve vodě jak jen chceme, ale je to rovněž určitá starost. Pro bezproblémové koupání musí být voda v bazénu čistá a nezávadná, aby nedošlo k nějakým zdravotním komplikacím. O to se postará bazénová chemie, která dokáže udržet kvalitu vody po celou sezonu i mimo ní.

Mechanické nečistoty odstraní bazénová filtrace, ale různé řasy a mikroorganismy už ne. To je ten pravý čas kdy na řadu přichází bazénová chemie. Pro základní údržbu je nezbytný tester, který změří pH vody. Pak přípravky na úpravu vody, chlorový granulát pro prvotní úpravy vody a také v případě, že by se voda začala kazit a klasické chlorové tablety. Dále prostředek proti řasám a speciální stabilizační chlor, který zabrání příliš rychlému odpařování vody i chloru.


Letní koupačka je skvělá a když máme vlastní bazén, tak si tam můžeme užívat do sytosti. Víte ale jak se správně o vodu v bazéně starat?

2 komentářů

  • Náš bazén je rozhodně pro radost. Sice je kolem něho práce a to hlavně na jaře a napodzim, ale ta práce za to stojí. Přes léto je to nejlepší společník. Koupili jsme si ho před lety z https://www.albixon.cz/bazeny/ a každý, kdo k nám přijde na návštěvu, tak je z něho nadšený.

Přidat komentář