Trendy

Ecocapsule – mobilní mikrodům ve tvaru vejce

Už jste někdy přemýšleli, že byste si postavili dům na zcela neobvyklém místě jako je třeba vrcholek nějaké hory či kopce, střecha obytného domu či výškové budovy, nebo třeba na břehu jezera, uprostřed louky a podobně?

Něco takového bylo vždy považováno za nesmysl, dokud nevznikl kompaktní mobilní domek Ecocapsule. Ten je vhodný pro 1 až 2 osoby a poprvé byl veřejnosti představen před deseti lety v roce 2008.

Tvůrci tohoto zvláštního domku (navrhlo jej slovenské studio Nice Architects) srovnávají svůj projekt se švýcarskými noži. Ten je totiž také možné použít kdekoliv po celém světě a představuje vše, co pro své potřeby potřebujete. Je přenosný, soběstačný a nabízí komfortní řešení ubytování podobně jako hotelový pokoj.

Představujeme Ecocapsule

Elegantní a velmi zajímavě tvarovaný mobilní domeček, který připomíná vejce, nabízí rozměry 4,468 na 2,407, přičemž povrch celého objektu činí 8 m2. V interiéru najdete skládací postel, dvě stoličky, stůl, který se dá rozložit, dále WC se sprchou i kuchyňský kout. Přestože se to zdá nemožné, Ecocapsule má velký úložný prostor.

To, co je na tomto miniaturním domku zásadní, je energetický systém. Kapsule je poháněna prostřednictvím solárních panelů (600 W) o ploše 2,6 m2, které jsou umístěny na střeše a také větrné turbíny, ta má výkon 750 W. Oba tyto zdroje jsou dobíjeny baterií s kapacitou 9 744 Wh. Výhodou je naprostá soběstačnost celé jednotky, i když delší dobu nefouká či nesvítí slunce.

Skvělé je, že Ecocapsule zužitkuje i dešťovou vodu, která stéká po obvodovém plášti rovnou do nádrží, jež jsou umístěny ve spodní části domku. Vzhledem k tomu, že má i svůj vlastní systém čištění, dá se voda následně použít na osobní hygienu, ale také v kuchyni při vaření. Kromě toho je zásobník na vodu těžištěm celého mini domu. Součástí tohoto zásobníku je i nádrž, která slouží jako odpad pro toaletu.

K čemu je tento mikrodům vhodný?

Ecocapsule je zcela soběstačná, což z ní činí multifunkční ubytovací jednotku, vhodnou jako nouzové přístřeší, ubytovnu pro turisty, zcela nezávislou výzkumnou stanici, ubytování na dovolenou, ale klidně i malý dům pro jednotlivce či pár. Zkrátka se dá využít na jakékoliv účely.

Vajíčko, jak se tomuto domku říká, se dá postavit na zahradu, střechu obytného domu, do hor, k moři, zkrátka všude tam, kde je potřeba. Jediné co musíte, je vejce převést na místo určení. Například v Bratislavě byl převážen vrtulníkem, klidně ho ale můžete dát na samostatný vozík, který společnost Ecocapsule rovněž vyrábí a převážet ho za autem po silnici nebo ho našlapat do lodního kontejneru.

Ecocapsule v České republice

Slovenská společnost Ecocapsule představila svou chloubu v podobě mobilního mikrodomu 4. června i v Praze, když se v pražské Cargo Gallery sešlo několik médií a investorů. V současnosti je ve výrobě první série mikrodomů, která činí 50 exemplářů.

Cena jednoho takového vejce je momentálně 80 000 euro, což je při současném kurzu více než 2 milióny korun. Výrobce slibuje, že cena půjde rozhodně dolů, ale konkrétní čísla zatím nesdělil. První mikrodům si objednal nadšenec z Japonska. Ostatně většina těchto domků půjde do Japonska, USA, Nizozemí, Rakouska či Austrálie. Společnost Ecocapsule hodlá rozjet sériovou výrobu, která by představovala cca 500 vyrobených mikrodomů každý rok.

Čím je Ecocapsule nejzajímavější a kdo o ní projevuje největší zájem?

Tyto mikrodomy jsou určeny do specifických teplotních podmínek, kdy se teplota okolí může pohybovat v rozmezí od -10°C do 40°C nad nulou. Stěny pokrývá polyuretan o síle 20 cm, což je stejně dobrá tepelná izolace, jako když máte na zdi 40 cm polystyrenu.

Kromě dešťové vody, se dá využívat i voda z potoka či jezera. S ohledem na to, že do kapsule prochází voda přes několik filtrů, je možné jí použít nejen jako vodu užitkovou, ale také pitnou. Samozřejmě, že silně znečištěná voda by byla zcela nevhodná.

Velkými zájemci o tyto domky jsou například farmáři. Ti je na svých rančích využívají pro mobilní zázemí, které jim na spoustě míst chybí. Vhodné jsou také do různých turistických resortů, jako jsou třeba chráněné párky. Jako příklad lze uvést chráněný park v Austrálii, kam firma dodávala hned 8 kusů najednou.

Pokud jde o další uplatnění, je Ecocapsule vhodná i pro surfaře, snowboardisty, zkrátka pro různé rezidenční účely. Podle výrobců se o tento mikrodům začínají zajímat zájemci i z jiných oblastí, kde by šlo už o jiný typ, vhodný jako ambulance pro lékaře, mobilní kancelář nebo třeba malé zázemí pro policii v místech, kde chybí volný prostor.

Když už víte, jaké to je bydlet ve vajíčku, už jste někdy zkoušeli vařit či grilovat ve vejci? Pokud vám to nic neříká, podívejte se na článek o Big Green Egg, což je vejce vhodné na grilování, vaření a další tepelné úpravy. Nezapomeňte se mrknout i na malého průvodce grilováním.

Přidat komentář